Psińco

Convivo
2020-11-11
2020-11-11
36 min.

Okładka książki Poetyka ucha. O wierszach Wojciecha Brzoski Jan Baron, Wojciech Brzoska, Zbigniew Kadłubek
Poetyka ucha. ... Jan Baron, Wojciech...

Zaledwie 27 krótkich wierszy, a tyle historii, tylu bohaterów i bohaterek. Ludzkie losy i emocje. Do tego język śląski jako odzyskany skarb. I historia, ta przez duże H, która pulsuje nam w żyłach, czy tego chcemy czy nie. Bardzo dobre wiersze. Jan Baron otrzymał za tomik "Psińco" tegoroczną Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Zdecydowanie polecam.

Baron niesie w sobie historie i historię - swoją, swoich bliskich, swojej krainy, swojego państwa, towarzyszą mu w tym dziadek Jerzy, obozy koncentracyjne, Śląsk(ość),języki, psy-bogowie i dziki a w środku, niczym w oku cyklonu tkwi psińco, czyli hnic. Cały zbiór to spoista narracja, o licznych wspólnych mianownikach, które często stanowią właśnie owe postacie-figury. "*** [Jeszcze się nie urodziłam]", "Buty", "Karawana", "Pokrzywy i dżdżownice", "Języki", "Delikatesy", "*** [Zaparłem się Polski jak święty Piotr Chrystusa]", "Spitsbergen" i "Kapłaństwo zwierząt" zdecydowanie najlepsze. Baron pracuje na, zdawać by się mogło wyświechtanych tworzywach, tożsamości i pamięci. Odkrywa jednak, że wciąż da się w nich znaleźć wiele miejsca na świeży język i nowe głosy. Kościelscy zasłużeni. Barona na pewno warto będzie, w nadchodzącym czasie, bacznie obserwować.

W „Psińco” do głosu dochodzą różne uczucia czy stany emocjonalne. Wiele z nich ożywa za sprawą wspomnień podmiotów, które się ujawniają (jest jeszcze ten neutralny, relacjonujący). Kluczem do tego tomu jest pamięć – podmiotów, babci, dziadka, ludzi w ogóle, a nawet i bytów abstrakcyjnych. Pamięć, przypominająca nie tylko o tym, co było, ale także prowokująca do refleksji na temat tego co dopiero przed nami. Jednak tym, co jest sednem tomu Barona, w moim odbiorze, jest powrót do korzeni, próba zrekonstruowania własnej tożsamości z materii, która ulepiła podmiot – a więc m.in. miejsce pochodzenia, czas dorastania, historie przodków (tu szczególnie silnie oddziałuje doświadczenie obozowe dziadków).

„Psińco” to świetna lektura. Jest tu wszystko, czego potrzeba, by się dobrze bawić (humor),wzruszyć (czułość),a i pochylić się nad sprawami uniwersalnymi oraz śmielej spojrzeć w te intymne.

Więcej: http://dajprzeczytac.blogspot.com/2021/03/psinco-jan-baron.html

• Poezja/Dramat