Ogród zagubionych tajemnic

Akapit Press
2021-04-12
2021-04-12
Emilia Niedzieska
pierwsza wojna światowa tajemnice klucz ogród sekrety

Pomysł ciekawy, książka wciąga od pierwszych stron. Są tajemnice, interesujące wątki. Jest jednak pewne 'ale'. Otóż: najwyraźniej tłumaczka lepiej radzi sobie z językiem angielskim niż polskim, a korektorka nie jest lepsza - ponieważ w książce aż roi się od błędów - głównie gramatycznych (odmiana przez przypadki leży) i interpunkcyjnych, ale zdarzają się też twory nieistniejące w języku polskim. Mam wrażenie, że niekiedy tłumacz Google był w użyciu.
Uważam, że skoro książka jest głównie jednak dla młodzieży, tym bardziej powinno się dołożyć starań, aby została wydana z dbałością o język - by młodzież nie kalkowała później złej odmiany słów, czy tworów typu "przylgnąć dłonie do drewna".
Opowieść dobra, wydanie pięknie, ale przez ten język ocena spada.

"Jak zdążyła się przekonać, o wiele lepiej było porozmawiać o dręczących rzeczach, niż trzymać je głęboko w sobie, gdzie mogły tylko gnić i rozrastać się niepohamowane niczym chwasty."

Książka kierowana do młodzieży, ale i mnie sprawiła wiele radości, sympatycznie wypełniła niedługi wolny wieczór, w dużym stopniu uwolniła od stresu i nadała myślom ciepłych barw. Wciągnęłam się w atrakcyjny pomysł na fabułę i nietuzinkowy klimat. Tytuł w pełni odzwierciedlał zawartość intrygi, miejsce i czas przebiegu zdarzeń. Autorka fascynująco splotła wiele sekretnych wątków, nadała zaskakujące brzmienie, wzbogaciła o kryminalne zagadki. W niektórych momentach mocno szarpała emocjami czytelników, nie zawsze wydawało mi się to aż tak potrzebne, jednak niewątpliwie miało uzasadnienie, silnie eksponowało straszliwie niepokojący czas wojny, tragicznych incydentów zmieniających ludzkie osobowości, dojmującego poczucia krzywdy i straty.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/04/ogrod-zagubionych-tajemnic.html

Książka przeznaczona raczej dla młodszego pokolenia. Moim zdaniem zakończenie historii było trochę naciągane, a happy end wykreowany na siłę. Miejscami dosyć przygnębiająca, ale koniec końców chce się dotrwać do końca. Dość dużo zwrotów akcji i budowania napięcia i za to 6*.

Do państwa Gilbert przyjeżdża bratanica Clara. Dziewczynka zostaje oschle powitana przez ciotkę i na starcie otrzymuje same zakazy. Szybko odkrywa, że posiadłość Hrabiego skrywa wiele tajemnic. Kierowana ciekawością i codzienną nudą, zaczyna badać sprawę zagadkowego pokoju, skrywającego się w kotłowni chłopca, oraz ginących owoców, a wszystko z wojną w tle.

Intrygująca opowieść o pięknej przyjaźni, lojalności i odwadze. Historia jest pełna zagadek, przez co bardzo wciąga. Jest również przygnębiająca i smutna, bo mówi o trudach czasów wojny. Pokazuje jak odbierają ją dzieci i jak sobie radzą z ciężką sytuacją dookoła.
Książka bardzo mi się podobała i pomimo ciężkiego klimatu, ma w sobie lekkość. Pochłonęłam ją w jeden wieczór.
Szczerze polecam.

Intrygująca...

Clara zostaje wysłana na wieś do posiadłości swojego wujostwa.
Dom oraz rozległe tereny majątku kryją wiele tajemnic.
Clara ma też swój własny sekret-straszny i spoczywający w jej fartuszku.
Chcąc odkryć tajemnice posiadłości będzie musiała wykazać się wielką odwagą i zmierzyć się z okropną prawdą i wojną, o której tak bardzo chce zapomnieć...

Ogród zagubionych tajemnic to książka która naprawdę bardzo mi się podobała!
Klimatem przypominała mi Tajemniczy ogród 🌱🌺
Uwielbiam w tej książce główną bohaterke-Clare.
Clara jest bardzo dojrzałą i inteligentną 12-latką.
Decyzje które podejmowała, oraz wartości jakie ceniła, naprawde dobrze o niej świadczyły ❤️
Była też wspaniałą przyjaciółką.
Myślę że każdy chciałby poznać taką osobę, jaką jest Clara.
Bohaterem który również skradł moje serce, jest Will.
Był to taki ciepły, sympatyczny chłopak ✨
Gdy tylko była o nim mowa, uśmiech pojawiał się na mojej twarzy!
Książka porusza różne tematy.
Wojnę, przyjaźń i tęsknotę...
Styl pisania autorki-absolutnie cudowny!
Ta historia jest tak pięknie napisana, występuje tu tak bogate słownictwo!
Uważam że powinniście poznać tą historie❤️🔑🌱
Ps. Przeczytałam ją w jeden dzień, wciąga ❤️

⭐8,75/10

Clara zostaje wysłana na wieś do posiadłości swojego wujostwa.
Dom oraz rozległe tereny majątku kryją wiele tajemnic.
Clara ma też swój własny sekret-straszny i spoczywający w jej fartuszku.

Ogród zagubionych tajemnic to...

• Przeczytane w 2022
  • Biblioteka - przeczytane
  • NOWOŚCI lit. młodzieżowa
  • Nie można pobrać na legimi

Dodaj cytat z książki Ogród zagubionych tajemnic