On Writing and Worldbuilding: Volume I

Okładka książki On Writing and Worldbuilding: Volume I Timothy Hickson
Okładka książki On Writing and Worldbuilding: Volume I
Timothy Hickson Wydawnictwo: Independently published Cykl: On Writing and Worldbuilding (tom 1) poradniki
poradniki
On Writing and Worldbuilding (tom 1)
Independently published
2019-03-15
2019-03-15
poradnik fantasy worldbuilding pisanie pisarze

Ciekawa, ale bardzo ukierunkowana nas panie książek fantasy i SF. Dobrze znać Avatara, dużo przykładów stamtąd.

Timothy Hickson znany jest przede wszystkim jako twórca kanału "Hello Future Me" na YouTube, gdzie rozkłada na czynniki pierwsze typowe motywy w literaturze fantastycznej, pokazując jak dobrze (lub źle) zostały wykorzystane w poszczególnych tytułach.

Pierwszy tom "On Writing and Worldbuilding" pokrywa się w dużej mierze z materiałami na kanale autora - przez co spora część książki brzmiała dla mnie dość znajomo. Nie zmienia to jednak faktu, że znajdziemy w niej ogromną ilość informacji - od tworzenia ciekawych bohaterów i wątków fabularnych po projektowanie autentycznych, spójnych wewnętrznie światów, imperiów i religii. W zasadzie forma książki jest bardzo pomocna - łatwiej jest odnosić się do poszczególnych rozdziałów niż kilkudziesięciu półgodzinnych filmików.

Moją ulubioną sekcją była ta poświęcona systemom magii i tego, w jaki sposób powinny wpływać na fabułę. Timothy stawia tu wiele pytań, o których wielu autorów nawet nie pomyśli - czy istnienie telepatii wpływa na szybkość wymiany informacji i większą centralizację władzy w imperiach? Czy skutki uboczne sprawiają, że niektóre gałęzie magii są zakazane prawnie?

Wszystko to poparte jest licznymi przykładami i analizami wątków ze znanych książek, filmów i seriali. Dzięki temu "On Writing and Worldbuilding" stanowi, obok wykładów Brandona Sandersona, jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla początkujących pisarzy fantasy i science fiction.

• ~~~~📚Posiadane📚~~~~
  • 💻Cyfrowe💻