Gabriel Caballero

Okładka książki Gabriel Caballero Pablo Poveda
Okładka książki Gabriel Caballero
Pablo Poveda Wydawnictwo: Autornia Cykl: Kryminalne Intrygi Gabriela Caballero (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Kryminalne Intrygi Gabriela Caballero (tom 1)
Caballero
Autornia
2021-02-01
2021-02-01
Piotr Jarco
kryminał sensacja Costa Blanca detektyw Hiszpania

Trudno mi tu coś napisać gdyż powieść nie jest jakaś mega słaba ani porywającą

Trudno mi tu coś napisać gdyż powieść nie jest jakaś mega słaba ani porywającą

Zabójstwo, dociekliwy dziennikarz i zawodowa zawiść a w tle nieudany związek - to wszystko już było tyle razy i w dużo bardziej intrygującej formie.
Tylko Gabriela nie da się nie lubić :)

Tylko Gabriela nie da się nie lubić :)

Dzinnikarz z żyłką detektywa na tropie zbrodni...
To pierwsza część cyklu o przygodach hiszpańskiego dziennikarza. Tytułowy Gabriel zajmuje się sprawą zagadkowej śmierci kobiety, która miała właśnie być zaprzysiężona na nowego rektora uniwersytetu.

Książka to nie jest typowy kryminał, mnie bardzo skojarzyła się z twórczością Rossa MacDonalda i jego bohaterem Lwem Archerem czy detektywem Filipem Marlowe Raymonda Chandlera. Książkę przeczytałam szybko (nie jest długa),jednak bez większego zachwytu. Z ocen kolejnych części wnoszę że są dużo lepsze. Jak to mówią pierwsze koty za płoty, przy okazji sprawdzę kolejne części cyklu : Kryminalne intrygi Gabriela Caballero .
Jeśli lubicie takie klimaty to czytajcie .

Dzinnikarz z żyłką detektywa na tropie zbrodni...

Fatalnie napisane... Książka kojarzyła mi się z filmami klasy B, ale bez akcji, za które kochamy te filmy. Sztuczne , wymyślone na siłę metafory "poetyckie" zahaczające o grafomaństwo. Głowna postać wzorowana na "Chandlera", której za cholerę nie da się polubić, a czasem nawet zrozumieć. Inne postacie - jednowymiarowe, sztuczne, oparte na stereotypach. Nie polecam.

Jako czytelnik jestem przyzwyczajona nie tylko do rodzimych świetnych kryminałów, ale również do literatury skandynawskiej czy amerykańskiej. Gdy przez czysty przypadek trafiłam na kryminał napisany przez hiszpańskiego Autora, od razu nabrałam ochoty, by bliżej zapoznać się z historią dziejącą się na wybrzeżu Costa Blanca.

Dziennikarz Gabriel Caballero przedkładał życie zawodowe nad prywatne. Gdy tylko wyniuchał trop na dobry artykuł, nie odpuszczał i niczym pies gończy nie ustępował aż do samego końca. Tym razem na tapet wziął sprawę tajemniczej śmierci kobiety, która miała być zaprzysiężona na nowego rektora uniwersytetu. Na jaw zaczęły wychodzić dziwne powiązania w kręgach naukowych, z koncernem farmaceutycznym i tajemniczymi badaniami.
Czy lekko zblazowany dziennikarz i detektyw amator w jednym zdoła odkryć, kto stoi za śmiercią kobiety? Od tego będzie zależało nie tylko jego życie zawodowe…

Akcja książki rozgrywa się w Alicante, czyli w hiszpańskim San Francisco na brzegu Morza Śródziemnego. Mimo zapewnień wydawcy nie jest ona ani szybka, ani przejmująca. Jest to kryminał napisany w starym angielskim stylu tylko, że zamiast zamglonych mrocznych wrzosowisk lub wielkiego trzeszczącego ze starości domu mamy słoneczne czerwcowe, rozgrzane niebo Hiszpanii. Główny bohater nie zaskarbił sobie mojej sympatii. Niby miał być błyskotliwy, niby rozdarty między pracą a życiem osobistym a oprócz wypijania hektolitrów zimnego piwa i pałaszowania hamburgerów z omletem, krewetkami i frytkami niespecjalnie przyciągał uwagę. Może w następnym tomie Autor lepiej wykreuje jego osobowość. Gabriel znika wśród innych bardziej charakterystycznych postaci. Sama intryga nawet ciekawa, ale niewykorzystany potencjał dał o sobie znać mniej więcej w połowie lektury.

Podsumowując, nie mogę napisać, że książka jest z górnej półki, ani nawet to, że intryga jest świetnie skonstruowana ani też, że książka jest zła. Jest prosto i przeciętnie. Wydaje się, że wzorem dla Autora był Raymond Chandler, ale dla mnie Philip Marlowe jest jedyny i niepowtarzalny. Plusem były barwne opisy i nieagresywna, niebrutalna forma fabuły. Jeśli szukacie krótkiego, nieskomplikowanego czytadła kryminalnego na jeden wieczór to polecam na odstresowanie lub gdy pada się z nóg z powodu upałów i na większe zaangażowanie w lekturę nie ma się siły. Zakończenie na tyle było frapujące, że kolejny tom cyklu przeczytam, ale jeśli będzie równie nijaki i mdły jak część pierwsza, to resztę sobie odpuszczę.

Dziennikarz Gabriel Caballero przedkładał życie...

„Gabriel Caballero” Pablo Povedy to pierwszy tom kryminalnej intrygi z tytułowym bohaterem w roli głównej.
Historia jest ciekawa i intrygująca. Nie wywołuje jednak głębokich emocji. Śledztwo Gabriela Caballero śledzi się raczej spokojnie. Za to bardzo przyjemnie się czyta.
Historia sprawnie i barwnie przedstawiona. Można się przy niej świetnie zrelaksować.
POLECAM!

Akcja rozgrywa się na hiszpańskim wybrzeżu. Na Costa Blanca grasuje morderca. Niespodziewanie umiera rektor Uniwersytetu Alicante. Wszystko wskazuje jednak, że to nie była zwykła śmierć, ale zabójstwo. By dowiedzieć się prawdy do akcji wkracza Gabriel Caballero....

To powieść, do której trzeba się przyzwyczaić, ze względu na sposób pisania pana Povedo, typowe dla literatury hiszpańskiej – leniwie i z licznymi opisami. Nie ma w niej dynamicznych zwrotów akcji, brutalności czy zbyt dużo ofiar. To raczej lektura, którą czyta się spokojnie, bez emocji i napięcia. Być może kolejne odsłony serii mają bardziej dynamiczną fabułę, gdyż z pewnością motywy rozpoczęte w tej początkowej części nabiorą odpowiedniego tempa i bardziej ekspresyjnej akcji.

Cała recenzjahttps://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/05/773-gabriel-caballero.html

Nie wiem ile tu tłumacza a ile autora jest w tym tekście, ale mam wrażenie że mam tu do czynienia z własnym poczuciem zaje...fajności. A jak potem przeczytałam, że autor "...odłożył gitarę i skupił się na pisaniu powieści w stylu Raymonda Chandlera, Ernesta Hemingwaya i Patrycji Highsmith..." Chyba, że o innych autorach wspominał o takich samych nazwiskach. To pierwsza powieść z cyklu. Dla mnie ostatnia. Nie jestem ciekawa co dalej będzie, jaki Gabriel będzie błyskotliwy wg autora... Takie nie absorbujące czytadło.

Lekki i słoneczny kryminał, którego akcja toczy się na śródziemnomorskim wybrzeżu Costa Blanca. Gratka dla miłośników Hiszpanii, kolorowych opisów i wartkiej akcji.

Pokaż mimo tovideo - opinia

• Thriller/sensacja/kryminał