Klątwa Kraba

Okładka książki Klątwa Kraba Pablo Poveda
Okładka książki Klątwa Kraba
Pablo Poveda Wydawnictwo: Autornia Cykl: Kryminalne Intrygi Gabriela Caballero (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Kryminalne Intrygi Gabriela Caballero (tom 3)
La Maldición del Cangrejo
Autornia
2022-06-30
2022-06-30
Piotr Jarco
kryminał literatura hiszpańska

"Klątwa kraba" Pablo Povedy to trzeci tom kryminalnej serii z Gabrielem Caballero w roli dziennikarza śledczego.
Na hiszpańskim wybrzeżu pojawił się nowy narkotyk. Zażywanie go nie tylko prowadzi do śmierci, ale również sprawia, że ci, którzy go spróbują tracą rozum zanim nastąpi zgon.
Historia intryguje i trzyma w napięciu. Wartka akcja sprawia, że czyta się błyskawicznie.
To zarówno zasługa autora powieści jak i jej tłumacza. Pablo Poveda pisze lekkim stylem sprawiając, że czytanie jest przyjemnością. Czytający zdaje sobie sprawę, że to również dzięki doskonałemu tłumaczeniu z hiszpańskiego na jezyk polski książkę pochłania błyskawicznie.
Oczywiście fabuła jest ważna. Jednak to jak napisana jest książka sprawia, że nie przerywamy czytania i nie odkładamy jej. GORĄCO POLECAM!

Historia intryguje i trzyma w napięciu. Wartka akcja sprawia, że czyta się...

Już po raz trzeci Pablo Poveda zabiera nas do pięknego i gorącego Alicante wraz z dziennikarzem Gabrielem Caballero. Od razu wrzuceni jesteśmy w wartką akcję, w której Gabriel wpada w kłopoty podczas urlopu w znanym ośrodku wypoczynkowym Palma. Budzi się obok ponętnej Valentiny, a kilkanaście minut później staje twarzą w twarz z Rodrigo Gracianem, jej chłopakiem . Gabriel musi ratować się ucieczką przed rozjuszonym osiłkiem.

Z opresji ratuje go inspektor Rojo. Od sprawy prowadzonej w "Wyspie ciszy" mija prawie rok, a dokładniej 11 miesięcy. Życie Gabriela upływało mu na korzystaniu z mile spędzonych chwilach. Zdążył stracić pracę, ale nie narzekał na brak gotówki, gdyż sławę przynosiły mu artykuły, w których pisało swoich przygodach. Po zdarzeniu w Palmie, dziennikarz przybliża swoją obecną sytuację oraz wspomina romans z Blanką, by powrócić do wydarzeń obecnych. Jego drogi ponownie spotykają się z inspektorem Rojo, który ciągle szuka swojej żony.

W międzyczasie mieście dochodzi do serii dziwnych wypadków, w których ludzie stają się nieobliczalni pod wpływem nieznanego narkotyku. Do tego ofiary mają wytatuowany symbol kraba.

Pablo Poveda nie oszczędza swojego bohatera i wrzuca go w brutalny świat dilerów narkotykowych, intryg, niebezpiecznych akcji przyprawiając czytelnika o szybsze bicie serca. W fabułę nie omieszkał wrzucić swoich osobistych spostrzeżeń o sytuacji w Hiszpanii, jej atrakcji, ale też absurdów.

Trzecia część z przystojnym dziennikarzem dorównuje tempem swoim poprzedniczkom. Czyta się ją z napięciem, czasami z uśmiechem, a czasami z zaskoczeniem. To z pewnością zasługa dobrego tłumaczenia, które nie ujmuje całości dynamiki. Dzieje się bardzo dużo w kilku wątkach i wzbudza ciekawość do końca. Finał bardzo emocjonujący, który wyjaśnia bieżącą sprawę, ale jednocześnie zawiązuje kolejny epizod, którego rozwinięcie i wyjaśnienie na pewno znajdziemy w czwartej odsłonie przygód Gabriela.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu AUTORNIA

Za rzadko wybieram książki z południa Europy, a "Klątwa kraba" potwierdza, że dużo tracę. To moje pierwsze spotkanie z hiszpańskim pisarzem Pablo Povedą autorem kryminałów z dziennikarzem Gabrielem Caballero. Główny bohater jest bardzo ciekawy, młody, zdolny. Szybko odniósł zawodowy sukces, który jeszcze szybciej uderzył mu go głowy. Teraz jest wolnym strzelcem. A patrząc na jego życie uczuciowe, mężczyzną nieszczęśliwym. To już tworzy ciężki klimat powieści.
Seria zgonów, a każdy zmarły ma tatuaż kraba. To ofiary nowego narkotyku, który pojawił się na hiszpańskich ulicach. Przecież to idealny temat dla dziennikarza śledczego. Caballero zanurza się w niebezpieczny świat handlarzy narkotyków. Na 210 stronach autor zamknął świetną, emocjonującą fabułę, bez zbędnych opisów, zdań, słów. Wszystko zostało przez Povedę starannie przemyślane. Narracja jest gęsta, poszczególne elementy muszą do siebie pasować. Nie ma miejsca na wypełniacze pustych miejsc. Zupełnie inne pisarstwo niż to, które dominuje w głównym nurcie popularnej literatury sensacyjnej. Za ebook dziękuję Wydawnictwu Autornia.

"Klątwa kraba" Pablo Povedy to trzecia część o przygodach młodego i narwanego dziennikarza Gabriela Caballero, a zarazem najciekawsza

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Legimi powieści