Wyspa ciszy

Okładka książki Wyspa ciszy Pablo Poveda
Okładka książki Wyspa ciszy
Pablo Poveda Wydawnictwo: Autornia Cykl: Kryminalne Intrygi Gabriela Caballero (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Kryminalne Intrygi Gabriela Caballero (tom 2)
La Isla del Silencio
Autornia
2020-02-01
2020-02-01
Piotr Jarco
Pablo Poveda hiszpański kryminał Hiszpania detektyw sensacja Gabriel Caballero

Książka taka średnia. Były momemty fajne i intrygujące, ale było też dużo nudy i takie jakieś to było dziwne. Taki troszkę misz masz. Główny bohater Gabriel dziennikarz jak to ujęło kilka osób w książce był idiotą i ja się z tym zgadzam. No nie miał totalnie nosa dziennikarza, naiwny, łatwowierny, alkoholik chociaż miał kilka przebłysków inteligencji i przy pomocy detektywa Rojo trochę się ogarnął. No nie wiem takie to było nijakie, jakby autor chciał pociągnąć kilka wątków, ale pomysły gdzieć po drodze się kończyły więc trzeba to tak zagmatwać, żeby na koniec jakoś to połączyć jak przyjdzie pomysł jak to zrobić. Nie mówie nie była to zła książka bo się czytało szybko, było wciągająco i te intrygi nie były przewidywalne jednak no czegoś tu zabrakło, albo ja jestem zbyt wybredna🙈

Druga część o przygodach młodego dziennikarza jest już ciekawsza niż pierwsza część

"Wyspa ciszy" Pablo Poveda to drugi tom cyklu kryminalnych intryg Gabriela Caballero.
Niespełna dwudziestosiedmioletni Gabriel Caballero pracuje jako redaktor rubryki kryminalnej w jednym z dzienników we wschodniej Hiszpanii.
Pewnego lipcowego dnia odbiera telefon nie zdając sobie sprawy, że tym samym naraża się na niebezpieczeństwo. Dzwoniący mężczyzna prosi go o spotkanie powołując się na znajomość z profesorem i dawnym przyjacielem Gabriela, Hildago.
Zaintrygowany Caballero postanawia się spotkać z tajemniczym rozmówcą. Ten krok okazuje się brzemiennym w oskarżenie Gabriela o morderstwo.
Zdesperowany by oczyścić się z zarzutów musi sam wyjaśnić sprawę, w którą niefortunnie został wmieszany. Później napisać artykuł, dzięki, któremu wreszcie wzbogaci się o konkretne pieniądze. Początkowo śledztwo utrudnia mu przekonany o jego winie inspektor Rolo z Wydziału Zabójstw. Gdy pojawia się partnerka profesora Hildago, a zwłaszcza reporterka uprzykrzająca życie Caballero, inspektor dostrzega w nim sprzymierzeńca w sprawie, która kilka lat wcześniej doprowadziła do rozpadu jego rodziny.
Największą zaletą powieści kryminalnej "Wyspa ciszy" jest styl jakim jest napisana. Zwięzłe, treściwe zdania. Książkę czyta się niemal w mgnieniu oka. Z pewnością dużą zasługą jest jej świetne tłumaczenie. Do tego klimat turystycznego regionu Costa Blanca położonego nad Morzem Śródziemnym sprawia, że czytając odkrywamy uroki hiszpańskich zakątków.
GORĄCO POLECAM!

„Czasami tak obsesyjnie myślimy o celu,
że zapominamy o chwili obecnej”

Bywają takie sytuacje, że nie wiadomo, komu zaufać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem i dopiero splot różnych wydarzeń odsłania przed nami zaskakującą prawdę. Bohater książki „Wyspa Ciszy” przekonał się też, że czasami nie warto odbierać niektórych telefonów.

Gabriel Caballero pracuje, jako redaktor rubryki kryminalnej w „Las Provincias”, drugim, co do zasięgu dziennika na wschodzie Hiszpanii. Mieszka w odziedziczonym po ojcu mieszkaniu w miejscowości Alicante, stolicy prowincji o tej samej nazwie. Pewnego lipcowego dnia dzwoni do niego jakiś mężczyzna i prosi go o spotkanie, powołując się na znajomość z profesorem Uniwersytetu Alicante, Antonio Hildago. W efekcie Gabriel zostaje postawiony w trudnym położeniu, gdyż zostanie oskarżony o popełnienie zbrodni. Sprawę prowadzi Rolo, nowy inspektor Wydziału Zabójstw, który początkowo jest przekonany o winie dziennikarza, lecz z czasem staje się jego sprzymierzeńcem.

„Wyspa ciszy” jest drugą częścią cyklu, którego bohaterem jest hiszpański dziennikarz. Jego życie, perypetie, charakter i przygody poznałam rok temu w pierwszym tomie, którego tytuł stanowił imię i nazwisko bohatera cyklu, czyli „Gabriel Caballero”. Zarówno pierwszy tom, jak i drugi stanowią zamkniętą całość, ale warto poznać wcześniejsze wydarzenia, gdyż wówczas mamy pełniejszy obraz tego, co działo się w przeszłości bohatera.

Tak jak w pierwszej części, tak i teraz o wszystkim dowiadujemy się z punktu widzenia Gabriela Caballero, stąd inne wydarzenia i działania innych osób są dla nas także tajemnicą. Po wstępnych akapitach, które wprowadzają nas w atmosferę miasta, warunków pracy i panującej pogody, zawiązuje się fabuła z konkretnymi wydarzeniami, bez zbędnych słów. Napięcie wzrasta, sytuacja zmienia się z każdym kolejnym rozdziałem, wzbudzając ciekawość i chęć podążania za działaniami głównego bohatera. Od tego momentu dalsze strony czytało mi się znacznie lepiej, gdyż tempo akcji jest bardziej dynamiczne.

„Wyspa Ciszy” bardziej przypadła mi do gustu niż jej poprzedniczka, gdyż więcej się w niej działo, styl pisania był bardziej wyrobiony, konkretny i spójny. Odnajdziemy w niej wartką akcję, tajemnice, elementy romansu, thrillera i wątków kryminalnych. To powieść, która wciąga wprawdzie powoli, ale potem trudno ją odłożyć, gdyż z każdym kolejnym epizodem staje się coraz bardziej intrygująca, pełna suspensu i trzymająca w napięciu. Wraz z głównym bohaterem autor zabiera czytelnika w świat hiszpańskiego dziennikarskiego realizmu, policyjnego śledztwa, którego ślady prowadzą do psychopatycznych umysłów kierujących duchowymi sektami. W tle wydarzeń odkrywamy uroki Alicante, hiszpańskich zakątków, klimat turystycznego regionu Costa Blanca położonego nad Morzem Śródziemnym.

Druga część przygód Gabriela Caballero dostarczyła mi satysfakcjonującej historii, więc z zainteresowaniem będę oczekiwać kontynuacji, która ukaże się już wkrótce pod tytułem „Klątwa Kraba”. Jednocześnie muszę zaznaczyć, że dotychczasowe tomy zostały wydane tylko w wersji elektronicznej i podobnie ma być w kolejnych powieściach tego cyklu.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu AUTORNIA

„Czasami tak obsesyjnie myślimy o celu,
że zapominamy o chwili obecnej”

Gabriel Caballero pracuje, jako...

• RECENZJE PRZEDPREMIEROWE, egz. od wydawcy
  • Legimi powieści
  • 2000
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER

Dodaj cytat z książki Wyspa ciszy