Druga Wojna Światowa. Inna historia

Okładka książki Druga Wojna Światowa. Inna historia
Marco Pizzuti Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Sekrety Historii historia
historia
Sekrety Historii
Biografia non autorizzata della seconda guerra mondiale
Wydawnictwo RM
2020-09-21
2020-09-21
Mateusz Kłodecki
II wojna światowa

Ciekawa, choć miejscami czuć mocna fascynację teoriami spiskowymi i pseudonaukowymi (Żydzi aszkenazyjscy charakteryzujący się fenotypem aryjskim, doprawdy, większej bzdury dawno nie przeczytałam),a miejscami braki w tłumaczeniu i korekcie (przez co Józef Flawiusz zamienia się enigmatycznego Włocha, Giuseppe Flavio). Niemniej - momenty były, nie najgorzej się to czyta.

Sensacje XX wieku w wersji włoskiej. Oczywiście bardzo ciekawie się to czyta, natomiast naukowa rzetelność autora jest mocno dyskusyjna. Na przykład twierdzenie że Żydzi aszkenazyjscy są w największym stopniu nawróconymi Chazarami, którzy przez Europę wschodnią dotarli do Niemiec podpiera głównie artykułem (z ciekawości przeczytałem),który w konkluzji właściwie wyklucza obecność okołokaukaskiego DNA u współczesnych Aszkenazyjczyków i na podstawie badań genetycznych sugeruje drogę przez Italię. Albo wymienia utworzone w XIX w. AEG jako twór późnych lat 1920-tych. Te kwestie nie są bardzo istotne, natomiast rzuciły mi sie w oczy i były łatwe do zweryfikowania a nie sądzę, żeby ważniejsze tezy uniknęły takiej samej wątpliwej metody.
Polska redakcja książki, niestety, na podobnym poziomie, co praca historyka. Na przykład (jest więcej) występujący tu i ówdzie historyk Giuseppe Flavio to po polsku Józef Flawiusz.
No ale, jak zaznaczyłem na początku, czyta się dobrze.

Książka nietuzinkowa. Kolejny raz dowiadujemy się, że oficjalna wykładnia drugiej wojny światowej nasiana jest mitami, półprawdami, manipulacjami i zniekształceniami. Skąd my to znamy. Ile to już razy deklaracje polityków i przekazywane informacje w masowych mediach okazały się z perspektywy czasu zwykłymi kłamstwami.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę. Pozycja pokazuje masę danych źródłowych, które można samodzielnie prześledzić. Dzienniki, zdjęcia, zapiski postronnych osób dowodzą niezwykle ciekawych informacji rozsianych po całej książce.

Pierwsze lata wojny zdominowane były przez wsparcie finansowe i przemysłowe korporacji amerykańskich oraz brytyjskich. Nikt, nigdy za to nie odpowiedział. Przecież pojedyncze państwo, choćby nie wiem jak sprawne nie było w stanie prowadzić działań wojennych na światową skalę, nie rozwijając gwałtownie przemysłu, do czego potrzebne były pieniądze.

Niestety – parę rewelacji pokazanych w książce zasypuje gruzami argumentów szkolne wiadomości. Niemcy, a nie Anglicy czy Amerykanie dysponowali najnowocześniejszą armią świata, technologicznie przewyższającą wszystkie razem wzięte wojska alianckie. To Niemcy pierwsi skonstruowali prototyp bomby atomowej i dokonywali na ograniczoną skalę detonacji, o czym świadczą dzienniki naocznych świadków. Stąd między innymi zainteresowanie niemieckimi inżynierami w Argentynie, Ameryce i Rosji po wojnie.

Zachowanie wojsk alianckich dalekie jest od pokazywanych w książkach pocztówek, gdzie amerykańscy żołnierze podczas wyzwalania Europy rozsypywali cukierki i kwiaty. Naloty dywanowe na Drezno i Hamburg wycelowane były w osiedla cywili, pozostawiając nie naruszone fabryki broni w zasadzie w momencie, kiedy niemiecka armia już mocno przegrywała. Na osiedla cywili kilkukrotnie zrzucono bomby zapalające, a sam efekt zniszczeń porównywany był do efektu użycia broni atomowej.

Bomba jądrowa zrzucona na Japonię nie była w ogóle potrzebna, gdyż kraj ten czynił wysiłki zmierzające do kapitulacji, które regularnie odrzucano. Znowu zbombardowano miasta, pełne cywili, a nie obiekty wojskowe i uzbrojenie. Z kart książki wiemy, że chodziło o projekcję siły i możliwości technologicznych, które dały grunt pod nadchodzącą wielkimi krokami zimną wojnę.

A sam Hitler. Prawdopodobnie uciekł i do końca swych dni wiódł dostatnie życie pod osłoną aliantów. To tylko niektóre fakty, do których lektury wszystkich głodnych wiedzy zapraszam.

Pozycja na dzisiejsze czasy jest rewelacyjna. Uczy myśleć, pokazuje wydarzenia z innej strony bez spiskowego podejścia, odsłaniając dokumenty źródłowe oraz zachowując szacunek do ofiar największego w historii świata konfliktu zbrojnego, niezależnie po której stronie te ofiary faktycznie się znalazły.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę. Pozycja pokazuje...

Wbrew tytułowi, nie jest to historia II wojny światowej, a 8 esejów na różne tematy związane z II wojną światową - od jej genezy do zakończenia. Autor porusza się na granicy "mainstreamu", zaglądając przy tym do teorii spiskowych oraz naciągając swoje interpretacje. W książce zauważyłem trochę błędów rzeczowych (Churchill jednak nie był premierem Wielkiej Brytanii w 1937 roku),czasami były pomyłki numerze roku. W analizie hitlerowskich cudownych broni autor widzi tylko ich zalety, a nie widzi, że miały też liczne wady. Można przeczytać, ale z dużą dozą krytycznego podejścia.

"Tę - z pewnością kontrowersyjną książkę, która zasadnie kwestionuje w wielu obszarach prawdziwość oficjalnej wersji historii, należy czytać z pewną dozą ostrożności jako subtelną "biografię" drugiej wojny światowej."

Takie zdanie zdobi okładkę tej książki i chciało by się je podsumować krótkim, o to to! Jest w tej książce sporo ciekawego, niemało banałów od których bolały oczy i niestety sporo bzdur świadczących albo o ignorancji autora albo nie przejmowania się przez niego faktami. Natomiast to co uwierało najbardziej to prawie zupełny brak perspektywy i kontekstu w opisywanych przez autora wydarzeniach co spowodowało, że jego dzieło na odcinku wiarygodności historycznej na wielu odcinkach niestety leży. Na przykład wiedza autora o ówczesnym społeczeństwie niemieckim czy samym Hitlerze nie wzbudziła, delikatnie pisząc, mojego szacunku. Pytanie czy na odcinkach na których jestem dużo mniej zorientowany autor trzyma podobny poziom pozostaje otwarte. Tak czy inaczej tym co napisał dał mi trochę do myślenia. Na szóstkę to raczej wystarczy, na więcej z pewnością nie, na mniej, być może.

Z pewnością nie jest to "klasyczna" książka historyczna, nie jest to jednak jej wadą. Dobrze się czyta, ciekawa treść, czasami jak książka sensacyjna, czasami można odnieść wrażenie, że autor ociera się o teorie spiskowe, jednak wszystko ma udokumentowane, z solidną bibliografią, więc raczej nie ma się do czego przyczepić. Polecam.

Spodziewałem się książki, która skupi się bardziej na militarnych aspektach II Wojny Światowej i alternatywnych interpretacjach wydarzeń z jej frontów. Pizzuti koncentruje się jednak na postaci Adolfa Hitlera, jego pochodzeniu, drodze do władzy i - domniemanym - życiu po skończeniu wojny (łącznie tym skoncentrowanym na nim analizom i spekulacjom poświęca się około 80% książki) a kwestie współzależności amerykańskiej finansjery z interesami faszystowskich Niemiec, kontrowersyjne teorie dotyczące Wojny na Pacyfiku i wstrząsające informacje na temat zbrodni wojennych popełnianych przez Aliantów, to jedynie dodatek do tej "skróconej biografii" Führera.

Wiele tu hipotez i spiskowych teorii dziejów, wartych poznania i popartych skądinąd obszerną bibliografią, więc nie do końca bezpodstawnych, wobec których każdy czytelnik winien zachować pewien dystans i wrobić sobie własną opinię.

Słaba. Trochę historii, teorii spiskowych, naciaganych interpretacji. Opowiesci rodem z magla, tajemnica w ktorej ukryta jest tajemnica, do ktorej prowadzi zagadka o opowiesci z trzeciej albo i czwartej ręki.To przecież jasne, Hitler przeżył wojne i ukrył sie w Ameryce Południowej, Bormann był agentem NKWD, a nawet Stirlitz był postacia autentyczną, w koncu Breżniew dal Tichonowowi medal.
Można przeczytać, ale raczej do zapomnienia - jako ciekawostka. Lub dla zwolenników płaskiej ziemi.

„Historię zawsze piszą zwycięzcy i druga wojna światowa nie stanowi wyjątku od tej reguły. Nie oznacza to, że pokonani są lepsi od pogromców, lecz tylko tyle, że państwa stojące po obu stronach konfliktu mają coś do ukrycia”.

Publikacja Marco Pizzuti jest naprawdę dobrze napisaną, popularnonaukową, historyczną lekturą, odsłaniającą czytelnikom mało znane (bądź nieznane) fakty i wydarzenia dotyczące II wojny światowej i jako taka doskonale się sprawdza. Jest idealną pozycją dla wszystkich rozpoczynających przygodę z tą fascynującą tematyką, do tego ciekawą i wiele wnosząca z poznawczego punktu widzenia.

Znajdziemy na jej kartach wiele wydarzeń i faktów tego globalnego dramatu, wciąż budzących wątpliwości i kontrowersje, szczególnie w odniesieniu do nazistowskich Niemiec, Państw Sprzymierzonych ( szczególnie Stanów Zjednoczonych) jak i samego teatru wojny. Autor w swojej publikacji wykracza poza czasowe ramy tego konfliktu ( 1939-1945) odnosząc się zarówno do czasów wcześniejszych: (sytuacja niemieckich Żydów w XX wieku, finansowanie narodowego-socjalizmu przez przedstawicieli wielkiego amerykańskiego przemysłu czy przejęcie władzy przez nazistów) jak i tych powojennych, dotyczących ucieczek nazistowskich zbrodniarzy do krajów Ameryki Południowej czy śledztw prowadzonych przez aliancki wywiad a później FBI dotyczącego losów (w tym też domniemanej ucieczki ) Adolfa Hitlera.

Osobie Adolfa Hitlera poświęcił zresztą pisarz znaczną część swojej książki, prezentując nam często skrzętnie ukrywane fakty z jego życiorysu, dotyczące życia osobistego, rodzinnego czy wręcz intymnego w kontekście związków dyktatora z kobietami.

Wśród wielu poruszanych w publikacji wątków dotyczących II wojny światowej zdecydowanie najciekawsze są te (przynajmniej moim zdaniem) dotyczące zaawansowanych technologii III Rzeszy, historii nazistowskich prób jądrowych, zbrodni żołnierzy alianckich dokonanych na ludności cywilnej (Włochy) i jeńcach wojennych czy kulisy kapitulacji Japonii.

Książka Marco Pizzuti „Druga wojna światowa. Inna historia” jest kolejną pozycją próbującą wyjaśnić wciąż liczne białe plamy i tajemnice naszej historii najnowszej, obalić pokutujące od dekad mity, a tym samym przybliżyć nam trochę niektóre aspekty tego straszliwego konfliktu, które w sposób bezpośredni lub pośredni miały wpływ na losy wojennych i powojennych zmagań. Polecam.

• E-Booki
  • POPULARNO-NAUKOWE