Miłość czyni dobrym

Okładka książki Miłość czyni dobrym Katarzyna Bonda
Okładka książki Miłość czyni dobrym
Katarzyna Bonda Wydawnictwo: Muza Cykl: Wiara, Nadzieja, Miłość (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Wiara, Nadzieja, Miłość (tom 2)
Muza
2020-11-25
2020-11-25
literatura polska

Audiobook🤍
To, co dzieje się w tej książce jest tak niewyobrażalne, że gdyby Katarzyna Bonda nie podawała źródeł, z których korzystała, pomyślałabym, że to zwykła fikcja literacka i to mocno naciągana! Po zakończeniu, zbierałam szczękę z podłogi. Akcja była niemożliwa, nierealna i po prostu nie mogła wydarzyć się na prawdę! Jestem w zupełnym szoku. Ponad siedemset stron niewyobrażalnej manipulacji i przekrętów, które wydarzały się tak często i w tak dużej ilości, że po każdym rozdziale potrzebowałam chwili, żeby ułożyć sobie wszystko w głowie. Książkę opiszę w dwoma słowami: zaskakująca i niemożliwa! Polecam🤍

Audiobook🤍

To kolejna bardzo dobra książka pani Bondy. Thriller oparty na faktach, opowiada o niektórych oszustwach finansowych bohatera, którego pierwowzorem był Piotr Osuch. Przestępca z Lubelszczyzny wielokrotnie karany i skazany, uznany za jednego z największych oszustów III RP, który ukradł miliony dolarów i nigdy nie płacił podatków. W białych rękawiczkach okradał banki, firmy duże i małe oraz osoby prywatne z całego świata, w tym wyłudził 5 mln dolarów od znanego piłkarza z FC Barcelona.
Pisarka w fabularnej opowieści przedstawiając kolejne malwersacje i oszustwa bohatera skupiła się głównie na cechach przestępcy, który nigdy nie czuł się winny. Oszukiwał, wyłudzał i ZABIERAŁ jak swoje, nigdy nie mając wyrzutów sumienia. W swoje przestępcze życie uwikłał rodzinę, żonę, dzieci, przyjaciół, znajomych, kochanki.... Żył w dwóch stanach uniesienia: albo był horrendalnie bogaty i żył jak król, albo był bankrutem i żył jak bezdomny. Autorka wspomina, że każdego kogo sobie upatrzył potrafił omamić, zaczarować i wykorzystać. Był jak czarodziej, kiedy mówił oczarowana ofiara w pełni mu się oddawała wraz z całym mieniem, w szczególności kobiety, żałując dopiero po stracie, kiedy czar pryskał, a czarodziej znikał.
Książka momentami jest bardzo trudna w odbiorze, pełna tematycznej terminologii, mało zrozumiałej dla laików z branży kreatywnej księgowości i finansjery, ale warto się wysilić i ją poznać. Może być ostrzeżeniem, światełkiem w tunelu, kiedy spotkamy jakiegoś oszusta na swej drodze. POLECAM!

Historia oparta na faktach autentycznych, takie lubię. Ciężko się czyta. Wiele pomieszanych płaszczyzn czasowych, trzeba dobrze uważać, jakich lat dotyczy dany rozdział aby się nie pogubić. Ksiiążka ma 742 strony, więc trochę czasu trzeba poświęcić. Dużo bohaterów, fabuła wielowątkowa. Dobrze przedstawiony główny bohater, Daniel Skalski, oszust finansowy. Tematyka mało mi znana, nie mogłam się wczuć w te malwersacje finansowe.

Czytam trylogię od końca (tak była dostępna),1 przede mną . Fascynujący dla mnie jest wątek manipulacji :). W poprzednio przeczytanej - inna kultura...

Dobrze napisana ale niedoczytana niestety. Nie mogłam przebrnąć przez kolejne strony tej długiej historii o ludziach dla których jedynym celem są pieniądze a emocją bezwzględność.

Zabrałem się dzisiaj za tę książkę i szybko się okazało że jakiś czas temu już ją przeczytałem 😄 Pamiętam że dotyczy oszustów, przewija się ich tam całkiem sporo. Akcja książki jest wielowątkowa i mocno wciągająca. Ponieważ książka jest oparta na prawdziwych historiach, sądzę że warto ją przeczytać.

Nie bez obawy sięgnęłam po kolejny kryminał Katarzyny Bondy Miłość czyni dobrym, tom II z trylogii kryminalnej „Wiara – Nadzieja – Miłość”. Głównym powodem moich obaw było to, czy w tak opasłej książce autorce uda się zachować równy wysoki poziom przez całą historię? Przekonajmy się!

Powieść bazuje na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce za sprawą największego oszusta III RP, w tej historii przedstawionego jako Daniel Skalski. Mężczyzna opuszcza więzienie, ale pobyt za kratami nie przynosi wewnętrznej przemiany i skruchy. Ledwo z hukiem zamyka się za nim brama, a w głowie układa kolejny plan, który będzie skrupulatnie i bezwzględnie realizował przez kolejne lata. A wszystkiemu przyświeca jeden cel – wielkie pieniądze.

Czytaj więcej: https://ladydot.pl/blog/nie-bójcie-się-diabła-strzeżcie-się-człowieka

Obszerna pozycja (zresztą, tak u Pani Katarzyny jest) z dużą ilością szczegółów i wątków. Przeczytałam, doceniam ogrom pracy Autorki. I choć osobiście wolę tom 2 od nr 1, nadal nie odnalazłam w tej serii "tego czegoś". Może do trzech razy sztuka?

Miłość czyni z nas dobrych ludzi. Pieniądze możesz
stracić, odzyskać, znów stracić. Możesz je zdobyć podstępem albo uczciwą pracą. Ale bliskich nie kupisz. Nie zapłacisz za przyjaźń albo za zdrowie.
Tylko jeśli postępujesz dobrze, masz wzajemność.
[...]
Prawda bywa niewygodna, ale wciąż nią jest.
Darmowy ser jest tylko w pułapce na myszy
[...]
Całe zło tego świata bierze się z pożądania i ambicji
[...]
– Kiedy Bóg zabiera, daje w zamian coś cenniejszego. Fakt, że nie patrzę, nie znaczy, że nie widzę.
[...]
to życie, nie ma czasu na duble, więc możesz zaplanować tylko najważniejsze punkty przedstawienia.

DZIWNIE POKRĘCONA HISTORIA !
Zdecydowanie pierwszy tom tej serii podobał mi się bardziej. Niezmiernie rzadko zdarza mi się irytować podczas czytania, a tak właśnie było tutaj. To powinno sprawiać przyjemność, a oprócz kilku cytatów godnych zapisania nic więcej z tej lektury nie zapamiętam. Za to idealnie wpisuje się w ten mój rok czytelniczy, a te wszystkie przeskoki czasowe to był totalny miszmasz.
Chyba mi nie po drodze z panią Katarzyną, więc nie wiem czy sięgnę po tom 3.
Dla mnie to jest na 5.5 ⭐

[...]
Nie bójcie się diabła, strzeżcie się człowieka.

Miłość czyni z nas dobrych ludzi. Pieniądze możesz
Tylko jeśli postępujesz dobrze, masz wzajemność.
[...]
Prawda bywa niewygodna, ale wciąż nią jest.
Darmowy ser jest tylko w pułapce na myszy
Całe zło tego...

Trochę autorka przesadziła z nadmiarem wątków.

Trochę autorka przesadziła z nadmiarem wątków.