Wiatr

Muchomor
2020-10-14
2020-10-14

Okładka książki Butelka taty Agata Dudek, Artur Gębka
Butelka taty Agata Dudek, Artur ...
Okładka książki Cześć i czołem. Kluski z rosołem! Agata Dudek, Agnieszka Elbanowska
Cześć i czołem... Agata Dudek, Agnies...
Okładka książki Ziemia Agata Dudek, Małgorzata Nowak, Anna Tyczyńska-Skowrońska
Ziemia Agata Dudek, Małgor...
Okładka książki Woda Agata Dudek, Małgorzata Nowak, Anna Tyczyńska-Skowrońska
Woda Agata Dudek, Małgor...

Sięgając po ledwo 64-stronicową książkę Anny Skowrońskiej pt. „Wiatr” nie spodziewałam się, że temat ten zostanie tak dogłębnie potraktowany. Tu bohaterem jest sam wiatr: siła, która może napędzać turbiny wiatrowe, unosić w powietrzu zarówno nasiona jak i samoloty, tworzyć tornada i cyklony. Na tym jednak autorka nie poprzestała. Dzieci dowiedzą się sporo o zielonej energii i dlaczego właściwie tak bardzo nam na niej zależy. Porusza także dość aktualne problemy jak wiatr w miastach – zarówno przewietrzenie zasnutego smogiem Krakowa, jak i zmniejszenia przeciągów w Toronto. Wreszcie możemy też dowiedzieć się ciekawostek związanych z wiatrem w kosmosie: od wiatru na Marsie, po cyklony na Jowiszu i sztormy na Neptunie.
Więcej na: https://konfabula.pl/jak-wytlumaczyc-cos-czego-nie-widac-np-wiatr/

W upalne dni potrafi być bardzo przyjemny i cieszymy się, gdy lekko wieje, ale potrafi mieć także bardzo niszczycielską siłę - WIATR 💨. Jak powstaje? Jak go zmierzyć? Ile jest jego rodzajów? Jaki wpływ ma na klimat i nasze samopoczucie? Jak można go wykorzystać? Co wspólnego ma z Volkswagenem, z pustynią, Kamikadze i mitologią? O tym wszystkim dzieci mogą się dowiedzieć z pierwszej części serii książek Wydawnictwa Muchomor - ŻYWIOŁY, autorstwa Anny Skowrońskiej. Nam ta seria bardzo się spodobała i szczerze ją polecamy. Świetna do nauki przez zabawę.

W życiu każdego rodzina przychodzi taki moment, kiedy musi odpowiedzieć na miliony trudnych pytań swojego dziecka. Dlaczego woda jest mokra? Jak to jest, że Słońce świeci? Skąd się bierze wiatr? I o ile odpowiedzi na dwa pierwsze pytania musicie poszukać sami, to w odpowiedzi na trzecie z nich pomoże Wam świetna książka Anny Skowrońskiej pt.: „Wiatr”, z której dowiedzie się absolutnie wszystkiego, co jest związane z tym zjawiskiem pogodowym. Jesteście ciekawi, co skrywa ta nowość od wydawnictwa Muchomor?

W książce Anny Skowrońskiej znajdziecie mnóstwo wiedzy ogólnej i ciekawostek, które w przeróżny sposób związane są właśnie z wiatrem. Przeczytacie tam przede wszystkim jak on powstaje, ale także zobaczycie jak bardzo pożyteczny (a także groźny!) może on być. Poznacie bardziej i mniej znane rodzaje wiatrów, a także sprawdzicie w jaki sposób natura oraz człowiek wykorzystuje ruchy powietrza do swoich celów.

Przyznam szczerze, że na początku zastanawiałam się czy można napisać ciekawą książkę o wietrze. Otóż można! Wiele przytoczonych przez autorkę ciekawostek naprawdę mnie zaskoczyło. Czy wiedzieliście, że wiatr, który przenosi gigantyczne ilości pyłu z Afryki ratuje amazońską puszczę? Okazuje się, że w lasach Amazonii panuje duży deficyt fosforu, który jest wręcz niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin. Na szczęście jest… wiatr! Ten sam pył, który niesiony znad Sahary utrudnia widoczność i oddychanie, dla amazońskiej roślinności jest wybawieniem z opresji. Podobnych, niezwykle wyszukanych ciekawostek znajdziecie więcej! Czy w Kosmosie wieje? Jakie zwierzęta potrafią szybować godzinami? Co ma wspólnego huragan z Efektem Coriolisa? O tym właśnie przeczytacie w książce „Wiatr”.

Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu, Anna Skowrońska bardzo kreatywnie dobrała treść książki. Zjawisko wiatru zostało przez autorkę omówione bardzo szeroko. Przeczytacie nie tylko o zagadnieniach, związanych z pogodą, ale także o elektrowniach wiatrowych, historiach morskich szlaków handlowych czy podróżach balonem! Gwarantuję, że „Wiatr” nie raz Was zaskoczy. Jedno jest pewne – podczas lektury tej książki naprawdę nie będzie miejsca na nudę!

Warto podkreślić, że ciekawej i niewątpliwie edukacyjnej narracji towarzyszą ilustracje, które stworzyły Agata Dudek i Małgorzata Nowak. Ich obecność nie tylko sprawia, że książka jest bardzo miła dla oka, ale także pomaga wytłumaczyć wiele bardziej skomplikowanych tematów młodszym czytelnikom. Dzięki temu nawet trudniejsze zagadnienia z dziedziny fizyki czy meteorologii będą ciekawe dla dzieci w różnych grupach wiekowych.

Gorąco polecam „Wiatr” wszystkim młodym miłośnikom ciekawostek i odkrywania świata. Książka będzie odpowiednia dla czytelników od 8. roku życia. My jesteśmy tym tytułem zachwyceni i już wypatrujemy kontynuacji tej serii!
Czytelnicze Podwórko

"Czy przyszłoby Wam do głowy, by pył z Sahary przewozić tirami na inny kontynent? Nikt nie wpadł na taki pomysł. Tymczasem wiatr wzbija tumany pyłu znad pustyni i porywa je nad Atlantyk, a potem do Ameryki. Może nie zwracacie na wiatr szczególnej uwagi, w końcu nie da się go zobaczyć ani dotknąć. Tymczasem to on, przenosząc chmury, wilgoć albo znów suche i gorące powietrze, tworzy pogodę..."

Ta książka zabierze was w niezwykłą podróż. Zobaczycie co dzieje się gdy nadciąga tornado, jak wędruje pył znad Sahary i jak szybuje albatros. Dowiecie się jak powstaje wiatr i jak z niego zrobić prąd. Dotrzecie do nowoczesnych farm wiatrowych u wybrzeży Szkocji i do starodawnych wiatraków w Iranie. Przeczytacie o tym gdzie wieje samum, a gdzie halny i kto szybował nad Himalajami. Będzie też na co popatrzeć, bo ilustracje zrobiły doskonałe polskie graficzki Agata Dudek i Małgorzata Nowak. „Wiatr” to 64 strony, które rozbudzą ciekawość poznawania zjawisk w przyrodzie.

Myślę, że jest to pozycja niezwykle ciekawa i nie trzeba od razu interesować się zjawiskami atmosferycznymi, by książka przypadła nam do gustu. Znajduje się w niej tak wiele ciekawostek, znanych i mniej znanych faktów, pięknych rysunków, które sprawiają, że jest to jedna z najbardziej fascynujących pozycji popularnonaukowych dla dzieci. Jest to książka, którą mogę z czystym sumieniem nazwać "perełką" moich zbiorów. Jako nauczyciel, bardzo cenię sobie takie pozycje, które tak wiele wiadomości mogą przekazać uczniom. Dzieci dowiedzą się wszystkiego o wietrze - jak powstaje? co się dzieje, gdy nadciąga tornado? Jakie są rodzaje wiatrów? Co mają wspólnego z żeglowaniem, szybowaniem i lataniem w balonie? Jak mierzyć prędkość wiatru? I wiele innych przydatnych i ciekawych informacji.

Tę książkę można wykorzystać na lekcji, podczas zajęć z przyrody, ale również w domu. Książka jest pięknie wydana, właściwie jak każda tego wydawnictwa. Bardzo zachęca swoimi ilustracjami, jest duża, przez co litery w niej są bardzo czytelne i zrozumiałe nawet dla dziecka na pierwszym etapie edukacyjnym. Ja się nią po prostu zachwycam!

Jestem pewna, że po przeczytaniu takiej pozycji, każde dziecko będzie chciało jeszcze bardziej zgłębić temat wiatru i jego działania. Warto sięgnąć po tę lekturę, by przekonać się, że jest niesamowita i wyjątkowa.

W dobie edukacji zdalnej wyszukiwanie takich perełek jest bardzo cenne. Z nowości od wydawnictwa Muchomor, dowiecie się wszystkiego o wietrze.

Jak powstaje wiatr? Co się dzieje, gdy nadciąga tornado? Jak długo szybuje albatros? Kto szybował nad Himalajami? Poznamy rodzaje wiatrów, takie jak fen, bora, monsun czy mistral. I gdzie wieje samum, a gdzie halny?

To aż 64 strony pełne ciekawostek stworzonych przez Annę Skowrońską i pięknych ilustracji, autorstwa doskonałych polskich graficzek, Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak.

Bardzo dokładnie zostało opisane powstawanie sztormów tropikalnych, jak i tornada, trąby powietrzne.

Pięknie i szczegółowo rozpisana została skala oceniająca prędkość wiatru, czyli skala Beauforta. 12 stopni, gdzie ten najwyższy to huragan, osiągający prędkość 118 km i więcej.

Jak już wspomniałam, informacji jest ogrom; jak z wiatru zrobić prąd, w tym prąd prosto z morza i lądu.

I bardzo ciekawe zagadnienie- jak przewietrzyć miasto? Nasz rodzimy Kraków, chce się przewietrzyć, dlatego szukają rozwiązań na zrealizowania tego pomysłu. Za to Toronto chciałoby się pozbyć wiatru. W centrum finansowym, gdzie piętrzą się wieżowce, często hula nieznośny wiatr. Budynki zostały tak postawione, że tworzą naturalne korytarze, w których powstają ogromne przeciągi.

To co, ruszanie w niezwykłą podróż z „Wiatrem”?

To aż 64...

• Przeczytane 2023