Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem

Okładka książki Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem
Anna Czerwińska-RydelAgata Dudek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literatura
2021-01-01
2011-01-01
Jan Heweliusz astronomia trylogia gdańska

Kolejna książkowa pozycja z serii „Nieprzeciętni”, którą Wydawnictwo Literatura oddaje do rąk młodych czytelników. Cała seria traktuje o postaciach, którzy w jakiś sposób wpłynęli na historię i odmienili jej bieg. Seria przeznaczona jest dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą, stąd prosty język, przystępny styl i naprawdę przyjazne dziecięcemu oku ujęcie tematu. Prawdziwa historia w bajkowym stylu! Tak podane życiorysy znanych ludzi można sobie przyswajać z przyjemnością. Dzieciom wczesnoszkolnym czyta się wspaniale. Tym razem poznamy Jana Heweliusza, który zgodnie z rodzinną tradycją miał zostać znanym browarnikiem i warzyć najlepsze piwo w Gdańsku, jednak los (zapisany w gwiazdach, jakżeby inaczej!) sprawił, że mały Janek pokochał te gwiazdy najbardziej na świecie. Już jako mały chłopiec nie wyobrażał sobie życia bez wpatrywania się w niebo, dlatego prawdziwie szczęśliwy był dopiero nocą. I o ile jego matka mogła się pogodzić z nietypowym hobby syna, o tyle ojciec życzył mu świetlanej przyszłości, najlepiej w zawodzie browarnika.
Młody czytelnik towarzyszy Janowi w latach jego edukacji, podróżach po świecie i przygodach, jednak nietrudno zauważyć, że cokolwiek robi nasz bohater – obserwacja nocnego nieba zawsze jest dla niego najważniejsza. Nawet kiedy żeni się – to na barkach małżonki spoczywa podtrzymanie tradycji i warzenie piwa tak, by Jan mógł spokojnie pracować. A gdy wydarzy się tragedia, zaciśnie zęby i zacznie od nowa. Sam projektuje i konstruuje swoje narzędzia do pomiaru, których zazdroszczą mu rywale, sam sporządza notatki będące źródłem westchnień wielu ówczesnych astronomów. I sam pracuje na swoją sławę i sukces, który osiąga mimo niełatwych doświadczeń życiowych.
Znajomość postaci Jana Heweliusza i czasów, w których żył ma ogromne znaczenie dla miłośników i pasjonatów rozgwieżdżonego nieba.
Ta niewielkiej grubości książka jest ślicznie wydana. Także rysunki, bardzo charakterystyczne, kolorowe i radosne zostają na długo w pamięci. Twarda okładka i już na pierwszej stronie mapa nocnego nieba na półkuli północnej latem (a na końcu książki – zimą). Na zakończenie znajdziecie mnóstwo ciekawych informacji – o poszczególnych planetach, gwiazdach, gwiazdozbiorach, kometach i wiele, wiele innych. Są także scharakteryzowane postacie najsłynniejszych astronomów oraz wyjaśnione trudniejsze nazwy i słowa w sposób, który spokojnie zrozumie i z łatwością zapamięta początkujący czytelnik. Wspaniałe, proste i przejrzyste kompendium dotyczące życia i twórczości tego, który ze swojej pasji i wielkiej miłości – uczynił pracę i jest znany na całym świecie. Polecamy bardzo dzieciom 7+; do samodzielnego czytania i zgłębiania wiedzy.

Zapraszam do wysłuchania opinii Stasia www.wopisie.pl

Autorka w bardzo ciekawy sposób przybliża dzieciakom postać astronoma, wynalazcy - Jana Heweliusza. Książka z historią w tle, ukazuje postać wielkiego odkrywcy w sposób przejrzysty i czytelny.

Nie brakuje tutaj ciekawostek z życia Heweliusza, zarówno trudnych jak i pięknych doświadczeń życiowych, które doprowadziły go do sukcesu i dały mu światową sławę.

Opowieść wzbogacona pięknymi, dużymi, kolorowymi ilustracjami zachwyca, zachęca do czytania i poznawania historii.

Zapraszam do wysłuchania opinii Stasia www.wopisie.pl

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Biografia Jana Heweliusza w zarysie przeznaczona dla młodych czytelników. Mimo to - nie żałuję, ze po nią sięgnęłam. Niewiele wiedziałam o znanym, polskim uczonym. Oprócz astronomii zajmował się jeszcze browarnictwem.
W jego życiu nie brakowało dramatycznych wydarzeń - śmierć pierwszej żony, syna czy pożar obserwatorium.
Jest trochę danych na temat kosmosu, planet w naszym Układzie Słonecznym.Są i polscy królowie, którzy odegrali rolę w życiu Jana Heweliusza.
Wiecie co to jest Kapella? Tę informację można znaleźć w książce.
Najmniej podobały mi się niektóre ilustracje w książce, ale lekturę oceniam pozytywnie.

Jest trochę danych na temat kosmosu, planet w...

Lat 9 skończyłam już niestety sporo czasu temu.

A mimo to z wielką lubością oderwałam się od "dorosłych", "ciężkich" książek i sięgnęłam po "Heweliusza...".
Sięgnęłam - przyznaję - bo akurat "nawinął się" pod ręce, poświęciłam dwa wieczory przed zaśnięciem, kiedy na nic "dorosłego" nie ma się już siły. I nie żałuję.

Taką książkę z chęcią dałabym swoim przyszłym dzieciom. Forma "bajkowa", a przecież historia prawdziwa.
Myślę, że większość "zwykłych śmiertelników", nawet rodowitych Gdańszczan, nie zna dokładnie życiorysu Heweliusza. Ta książeczka daje więc nam dwie okazje : możemy poznać ten życiorys w formie opowiadania, i możemy się cofnąć do czasów bajek z dzieciństwa. Książek niosących w swej formie tylko dobre emocje, a jeśli nawet smutne, to tak, aby ukazać ich głębszy sens.

Czasem chciałoby się mieć znowu 9 lat. A nawet jeśli się nie ma, to warto czasem sobie wyobrazić, że się ma :)

Choćby po to, żeby "bezkarnie" przeczytać sobie taką książkę :)

Lat 9 skończyłam już niestety sporo czasu temu.

Taką książkę z chęcią dałabym swoim przyszłym dzieciom....

Dodaj cytat z książki Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem