Księga smoków świata. Tom I

Bosz
2021-11-11
2021-11-11
smok

Pierwszy tom obejmuje starożytność i nasze kulturowe kolebki - Egipt, południe Europy, Bliski Wschód. Treść raczej sucha niż porywająca, ale za to bogata w informacje.

Uwielbiam książki Bartłomieja Sali. Jak zwykle wspaniały research i faktycznie mamy sporo tych potworów i faktycznie są z różnych kultur. Oczywiście marzyło by mi się jeszcze więcej opisu i studium każdego przypadku, ale i tak jest tego obficie, szczególnie w porównaniu do innych tego typu książek na rynku. Problem z wieloma książkami próbującymi uchodzić za leksykony, kompendia czy bestiariusze jest taki, że najczęściej potworów jest pięć na krzyż i po dwa zdania maks. Ale opis krzyczy że to między kulturowe dzieło, gdzie autor zagłębiał się w kulturę/ mitologie i historie całego świata. A najczęściej dostaniemy typowe potwory z mitologi greckiej/ rzymskiej/ egipskiej i po 2-3 zdania do każdego. Możemy zapomnieć o bardziej egzotycznych krajach niż tylko nasz europejski światek czy maksymalnie starożytność. Tutaj naprawdę mamy międzykulturowy przegląd potworów występujących na całym świecie. Polecałam oba tomy i niecierpliwie czekam na następne książki autora.

Książka dzieli się na pięć części, kolejno opowiadających o ponad stu smokach i pokrewnych im wężowych potworach należących do świata starożytnych cywilizacji basenu Morza Śródziemnego oraz Bliskiego i Środkowego Wschodu. Chronologiczne potraktowanie tematu pozwala zauważać wpływy jednej kultury na drugą czy wyodrębnienie się nowych, dominujących cech tych legendarnych gadów. Większość danych opiera się na dziełach z danego okresu, często cytowanych w książce. Jeśli jakiś smok występuje w różnych legendach lub legendy mają kilka wersji także jest to uwzględnione w opisie bestii. Poznamy zatem nie tylko smoki latające, ale także morskie czy różnego rodzaju węże i chimery.

Nie jest to książka dla dzieci, gdyż to bogate opracowanie, z czasem trudnym słownictwem, starożytnymi przekładami i czasem sporą brutalnością. Książkę uświetniły ilustracje Mikity Rasolki. Jest to pozycja dla każdego, kto interesuje się pradawnymi bestiami, podaniami i legendami czy mitami. Pięknie wydana i idealna także na prezent.

Więcej na: https://konfabula.pl/ksiega-smokow-swiata/

Księga smoków świata to pozycja, na wieść o której bardzo się ucieszyłem. Kilka lat temu Bartłomiej Grzegorz Sala napisał Księgę smoków polskich i od tamtej pory byłem ciekawy jak na świecie wyobrażano sobie smoki, jakie historie, podania i legendy są z nimi związane. W końcu miałem okazję się tego dowiedzieć. Pierwszy tom, z zaplanowanych trzech, został podzielony na 5 części, z których każda opisuje smoki w innym kręgu kulturowym. Na początku znajdziemy krótkie wprowadzenie, a następnie opisy kilkunastu, niekiedy kilkudziesięciu smoków, razem z towarzyszącymi im opowieściami, legendami i podaniami. Teksty są zwięzłe, ciekawie napisane i przedstawiają najważniejsze informacje oraz fakty. Co warto podkreślić, autor nie skupia się tylko i wyłącznie na smokach, ale również przedstawia wszelkiego rodzaju wężowe potwory, dzięki czemu mamy niezwykle szeroki obraz smoków i im podobnych istot.

Ze wszystkich opisanych smoków, najbliższe kulturowo dla mnie były te opisane w ostatniej części, czyli pochodzące z tradycji żydowskiej, wczesnochrześcijańskiej i późnoantycznej. Wiele z nich po prostu znałem lub o nich słyszałem, natomiast o smokach ze starożytnego Egiptu, Iranu, czy Armenii wiedziałem zdecydowanie mniej. Jednak dzięki temu książka ma walory edukacyjne, ponieważ w ten sposób poznałem dziesiątki interesujących historii, a za sprawą dołączonej bibliografii z pewnością będę chciał zgłębić jeszcze temat wielu z nich. Co więcej, dużym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że znacząca część historii wykazuje wiele podobieństw do siebie, na które autor zwraca uwagę, co jest dodatkowym autem tej pozycji. Czekam z niecierpliwością na kolejne tomy!

Księga smoków świata to pierwszy z trzech tomów poświęcony, jak sama nazwa wskazuje, smokom w różnych kulturach i tradycjach. Autor w przystępny i ciekawy sposób przybliża dziesiątki wężowych potworów, wraz z towarzyszącymi im legendami i podaniami.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni TaniaKsiążka.pl!

• Baśnie, legendy, podania
  • Serie