Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien

Okładka książki Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien
Bartłomiej Grzegorz Sala Wydawnictwo: Bosz Seria: Legendarz baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Legendarz
Bosz
2020-09-29
2020-09-29
legendy syreny rusałki nimfy

Z punktu widzenia etnologa, za mało tu kontekstu antropologicznego.

Z punktu widzenia etnologa, za mało tu kontekstu antropologicznego.

Duuużo lepsza niż pozycje o wampirach i wilkach tego autora. Widać że wyciągnął wnioski z uwag co do poprzednich pozycji.
Warto się dowiedzieć skąd się wzięły najsłynniejsze polskie syreny, nimfy i rusałki, które znane są z dzieł literackich i ludowych podań takie jak Jurata, Warszawska Syrenka czy tez Goplana i przeczytać lub jak ja posłuchać audiobooka autorstwa pana Sali, polecam zdecydowanie!

Bardzo miły przyczynek do popularyzacji folkloru regionalnego. Maniera stylizacyjna autora nie zawsze mnie przekonuje, ale ogólnie może być, a research w ogóle jest na medal.

Wszyscy, którzy znają serię "Legendarz" od wydawnictwa BOSZ, na pewno ucieszy wieść o kolejnej książce, z tej serii, która jednak została napisana trochę inaczej niż poprzednie. Czy lepiej? To już pozostawiam do oceny czytelnikom.

Zacznę od okładki, która jest utrzymana w zupełnie innym stylu niż wszystkie poprzednie. Format oraz rodzaj (twarda) pozostały jednak bez zmian. Osobiście jestem fanką poprzednich, są zdecydowanie bardziej barwne i wyraziste, a ta na ich tle wydaje się być szara.

" Welesie świeć, ociec miecz dał szyroki, u białych skał ze rdzawy myć powłoki; lela, lela aż będzie jasność bić, Welesie świć"

Tym razem nie dostajemy bajania jak to bywało w poprzednich. Tutaj mamy język prawie naukowy, który bardzo dokładnie ukazuje czym są nasz bohaterki oraz skąd się wzięły. Przytaczane są legendy oraz baśnie z wielu zakamarków Polski. Przez chwilę można się poczuć, prawie jak w Hogwarcie, na zajęciach u Hagrida lub profesora Lupina ;)
Niesamowity jest też wkład jaki włożono w tą książkę, za co autorowi należą się ogromne ukłony.
Poznajemy zakamarki Polski, w których położenie sprzyjało i sprzyja nadal tworzeniom się legend. Niektóre historie pokrywają się z tymi w innych Państwach a część wywodzi się z innych podań jak na przykład Liszka i nawiązanie do Meluzyny.

"I tak w morskich głębinach żyć miały syreny nazywane "morzeczkami", jeziora natomiast były domem rusałek, określanych mianem "jeziornic".".

Warto pamiętać, że duża część opowiadań i baśni, została stworzona przez naszych przodków i tylko część przetrwała do dnia dzisiejszego. Bartłomiej Grzegorz Sala zrobił doskonały resarch podpierając się faktami, które dokładnie opisał. Domyślam się więc, że ilustracje stworzone przez Mikite Rasolke, wpisuję się w obraz całości, nie tak kolorowej a czasem wręcz smutnej.
Nie chcę pisać nic więcej, bo zepsułabym przyjemność w odkrywaniu świata rusałek, świtezianek i syren.
Polecam książkę każdemu, kto tak jak ja uwielbia poprzednie tomy z tej serii.

Sylwia "Sirroco" Stinia

W odróżnieniu od wszystkich poprzednich książek z serii Legendarz, "Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien" nie jest lekką lekturką. Bartłomiej Grzegorz Sala serwuje nam ponad 300 stron ciekawej i bardzo pouczającej analizy wodnych boginek, z naprawdę szczegółowym, utrzymanym momentami w iście naukowym stylu, opisem każdej z nich. Nie wolno także pominąć nakładu pracy jaki w tę pozycję włożył autor - jest on absolutnie ponadprzeciętny, chociaż jak dla mnie momentami aż nazbyt rozległy. ;)

Dodaj cytat z książki Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien