Marzenie Zuzi

Okładka książki Marzenie Zuzi Anna Potyra
Okładka książki Marzenie Zuzi
Anna Potyra Wydawnictwo: Skrzat Cykl: Zuzia i dobre wróżki (tom 6) Seria: Zuzia i Dobre Wróżki literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zuzia i dobre wróżki (tom 6)
Zuzia i Dobre Wróżki
Skrzat
2020-01-01
2020-01-01

Zuzia obchodzi swoje piąte urodziny. To naprawdę wyjątkowy dzień dla niej, ale dorośli wciąż nie traktują jej poważnie. Na przykład babcia, która choć starała się mówić poważnym tonem, zdradziło ją rozbawione spojrzenie. Dorośli mogą przecież nie spać do późna, pić kawę, malować paznokcie i chodzić w butach na obcasie, a Zuzia choć ma już 5 lat, wciąż traktowana jest jak dziecko. Po długim dniu pełnym wrażeń dziewczynka zasypia jednak jak suseł. Lecz gdy się budzi, nie jest już tą samą Zuzią, którą była dzień wcześniej. Jej marzenie się spełniło i nareszcie jest dorosła! Wkrótce jednak przekonuje się, że dorosłość wcale nie jest taka fajna, jak jej się wydawało.
W książeczkach dla dzieci najważniejsze są ilustracje. To na nich dziecko skupia największą uwagę, szczególnie gdy czyta mu rodzic. Jako mała dziewczynka nie znosiłam, gdy obrazki nie były powiązane z treścią lub były umieszczone na złej stronie i wierzę, że wiele maluchów ma tak jak ja. Dlatego jestem niezwykle zadowolona, że piękne, kolorowe ilustracje autorstwa Agnieszki Filipowskiej znajdują się w odpowiednich miejscach i oddają sobą, to co przekazuje treść.
Zuzia, chociaż jest niesfornym dzieckiem, to ma bardzo wielkie serce i uczy się na swoich błędach. Na straży jej bezpieczeństwa, poza rodziną stoją także Dobre Wróżki, które również dadzą się pokochać małemu czytelnikowi. Warto podsunąć serię o Zuzi i Dobrych Wróżkach dzieciom, bo z pewnością wyniosą z niej wiele dobrego.
_______
Na całość recenzji i dyskusję na temat książki zapraszam tutaj: https://atramentowaprzystan.blogspot.com/2020/09/marzenie-zuzi-anna-potyra.html?showComment=1599154859056#c6732007524333533052

Marzenie Zuzi to zabawna i przepięknie ilustrowana opowieść dla małych dziewczynek. Chociaż nie jestem za dzieleniem książek na płcie, to bądźmy szczerzy, którego chłopca zainteresuje malowanie paznokci czy noszenie butów na obcasie? Będzie im po prostu ciężko zrozumieć, o czym tak marzy Zuzia.

Jestem zachwycona tą książką od kiedy wyciągnęłam ją z paczki. Grafiki Agnieszki Filipowskiej są kolorowe, szczegółowe i po prostu urocze. Cała książka jest ich pełna. Podoba mi się, że okładka jest twarda, a format jest niewiele mniejszy od A4 (kartka z bloku). Jest po prostu wygodna do czytania przed snem. Na środkowe strony składa się wytrzymały papier.

Wracając do historii, to jest ona spójna, mądra i niesie w sobie dużą dozę ciepła. Zuzia to bardzo mądra jak na swój wiek dziewczynka, która kieruje się empatią. Jest w stanie poświęcić swój komfort, na korzyść innych osób. Jeśli komuś dzieje się krzywda, to się nie zastanawia.

Babcia dziewczynki, to pełna ciepła dla swej wnuczki opiekunka, w momentach, w których rodzice są w pracy.

Wróżki to zabawne postacie, z magicznymi mocami, które widzą tylko dzieci, a w momencie, w którym stają się dorosłe, zapominają o nich.

W powieści pojawiają się dylematy moralne. Zuzia może osiągnąć swój cel, ale wtedy jej bliscy poniosą tego skutki. Dziewczynka nie waha się i poświęca swoje dobro z miłości do rodziny, a wtedy jak to zwykle w bajkach bywa otrzymuje nagrodę.

Z Marzenia Zuzi płynie pewna smutna prawda, nie zatrzymamy upływającego czasu, ale możemy wykorzystać go najlepiej jak potrafimy i się nim cieszyć. Zwłaszcza, że bliscy też się zmieniają. Z drugiej strony, pokazuje dzieciom, że dorosłość, chociaż kusząca, wcale nie oznacza braku ograniczeń. One są, ale powstają na innych polach. Myślę, że to idealna pozycja dla dziewczynek, które bardzo szybko chcą dorosnąć jak ich mamy.

Książka dedykowana jest dla wieku 3+ i sądzę, że to jest okres odpowiedni. Tekst nie jest bardzo skomplikowany, niesie ze sobą dużą dozę humoru.

Jestem zachwycona tą książką od kiedy wyciągnęłam ją z paczki. Grafiki...

Marzenie Zuzi to książka z serii Zuzia i Dobre Wróżki, którą razem z Lusią trzymamy w rękach po raz pierwszy i na pewno nie ostatni. Urzekła nas główna bohaterka oraz grupa jej przyjaciółek: Łakomczuszki, Pietruszki, Wierciuszki i Ostróżki, które okazują się być dobrymi wróżkami.

Kiedy dotarła do nas książka Marzenie Zuzi, bardzo się ucieszyłam, że udało się znaleźć lekturę dla naszej najmłodszej latorośli, która przez ostatni czas skazana była na słuchanie książek dla nieco starszych dzieci. Radości nie było końca, gdy córka dostała tę pozycję do rąk.

Zacznijmy jednak od początku. Zuzia to dziewczynka pełna radości, troskliwa, uśmiechnięta i pełna energii, jak przystało na prawdziwą pięciolatkę. Wyobraźni może jej pozazdrościć niejeden pisarz powieści fantastycznych. Dziewczynka wkrótce będzie obchodzić swoje piąte urodziny, na które bardzo się cieszy i zadbała o każdy detal przyjęcia. Jak każde dziecko, Zuzia chciałaby być dorosła. Jej marzenie spełnia się, gdy następnego poranka budzi się i okazuje się, że piżama i kapcie są jakieś małe. Teraz rozpoczną się prawdziwe przygody, no bo w końcu nie jest dzieckiem i może wszystko. Czy aby na pewno? Pamiętajmy, że bycie dorosłym to ogromna odpowiedzialność.

Jest to opowieść o przyjaźni, współpracy, o dzieleniu się z innymi i rezygnacji z ważnych dla nas rzeczy. Śmieszna, zabawna, lecz także pouczająca historia wciągnie niejedną latorośl. Polecam tę lekturę nie tylko przedszkolakom. Nasz dziewięciolatek ukradkiem wsłuchiwał się w całą historię i podobnie, jak siostra czekał z niecierpliwością na zakończenie.
Czytaj dalej https://wrolimamy.pl/recenzja/marzenie-zuzi/
Na koniec nie mogę nie wspomnieć o grafice w książce Marzenie Zuzi. Pani Agnieszka Filipowska ma niesamowitą kreskę, a od jej obrazków nie można oderwać oczu. Jest bajkowo, wróżkowo, wręcz urzekająco.

Ulubiona seria mojej córki, z ogromną przyjemnością czytamy.

Ulubiona seria mojej córki, z ogromną przyjemnością czytamy.

• Dla dzieci
  • Dziecięcy świat