Batman. Opowieść obrazkowa

Okładka książki Batman. Opowieść obrazkowa Rick Burchett, Jason Hernandez Rosenblatt, Dan Slott
Okładka książki Batman. Opowieść obrazkowa
Rick BurchettJason Hernandez Rosenblatt Wydawnictwo: HarperCollins Polska Seria: Opowieść obrazkowa komiksy
komiksy
Opowieść obrazkowa
HarperCollins Polska
2020-09-16
2020-09-16
Regina Mościcka
Batman Dwie Twarze Kobieta Kot

1974

Znajomość superbohaterów nigdy nie było moją mocną stroną. Owszem, wiedziałam, kim jest Batman, Spiderman czy Superman, ale nie oglądałam filmów z nimi w roli głównej, ani nie interesowałam się nimi nawet w najmniejszym stopniu. Jednak zostając mamą chłopca, który nie widząc jeszcze żadnej filmowej produkcji z owymi postaciami (pewnie nie zobaczy ich jeszcze przez kilka kolejnych lat, bo sądzę, że jest jeszcze za mały) pokochał ich i najchętniej chodziłby w ubraniach z ich podobiznami, a na widok jakichkolwiek książek czy zabawek z superbohaterami święcą mu się oczy. Zatem kiedy pokazałam mu powieść obrazkową o Batmanie, od razu musieliśmy ją przeczytać.

Batman nie ma łatwego życia - ciągle musi przeciwdziałać złu. W pierwszym opowiadaniu staje w szranki z przestępcą zwanym Dwie Twarze, który kradnie tylko połowy cennych rzeczy, czyli pół obrazu, połowę pieniędzy z banku i tak dalej... W drugiej historii Batman staje twarzą w twarz z Kobietą-Kotem pragnącą ukraść cenne kocie posągi bogini Bastet. Czy głównemu bohaterowi uda się pokrzyżować plany złoczyńcom?

Największy problem z tą opowieścią obrazkową jest taki, że... to nie jest opowieść obrazkowa. Owszem, znajduje się tu nieco ilustracji, ale komiksy charakteryzują się ogromem obrazków z niewielką ilością tekstu, a tutaj znacząco przeważa treść. To tak naprawdę zwykła książka z dopasowanymi ilustracjami. Jeszcze żeby owe ilustracje zawierały dymki z tekstem różniącym się od tego napisanego tradycyjnie, ale niestety powtarzają się w nich te same treści.

Na pewno jest to dobra lektura dla fanów Batmana, a i laicy poznają głównego bohatera nieco lepiej (i nie tylko jego, bo dowiedzą się też co nieco o Kobiecie-Kocie czy Dwóch Twarzach). Ja nie poczułam zachwytu, a i dla syna opowiadania okazały się nieco zbyt długie i nużące, ale dla starszacy na pewno będą zadowoleni.

Ocalić Gotham.

Obrońca Gotham objawił tym razem swe oblicze w opowieści obrazkowej. A w zasadzie w dwóch opowieściach obrazkowych, tyle znajdziemy ich bowiem w tej pozycji. Batman stawi na początek czoło złoczyńcy Dwie Twarze, a jego kolejnym przeciwnikiem będzie Kobieta-Kot.

Dwie Twarze to groźny przestępca, który tym razem postanowił skierować swoje zainteresowanie w stronę dzieł sztuki. Posągi, wazy i obrazy znikają w Gotham jeden po drugim... Dwie Twarze ma niecny plan, a polega on na zachowaniu łupów dla siebie i sprzedawaniu falsyfikatów ukradzionych rzeczy prywatnym kolekcjonerom. Czy Batman zdoła go powstrzymać?

Druga z opowieści obrazkowych to historia z Kobietą-Kotem w roli głównego czarnego charakteru. Zamaskowana kocica postanawia zrabować dwa cenne kocie posążki bogini Bastet. Musi w tym celu przechytrzyć Batmana i... prawie jej się to udaje. Na szczęście człowiek-nietoperz dysponuje swoimi batnadajnikami, które zawsze są w stanie bezbłędnie doprowadzić go do kryjówki sprawcy ;)

"Batman. Opowieść obrazkowa" to bardzo fajna hybryda klasycznego komiksu i bajki dla dzieci. Ilustracje są bardzo klimatyczne, a historyjki nieskomplikowane - w zasadzie każdy, niezależnie od wieku, znajdzie w tej książeczce coś interesującego. Fani Batmana będą usatysfakcjonowani ;)

Dziękuję HarperCollins Polska za egzemplarz recenzencki.

Więcej tutaj:

#Batman #OpowieśćObrazkowa #HarperCollinsPolska