Superklasa. Kto rządzi światem?

Tłumaczenie: Bartłomiej Reszuta
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Superclass. The Global Power Elite and the World They Are Making
literatura faktu
Pistacia

Każdy z nich to milion. Jest ich 6 tysięcy. Kierują naszymi rządami, największymi korporacjami, potężnymi instytucjami finansowymi, mediami a nawet grupami religijnymi a z ukrycia najgroźniejszymi organizacjami terrorystycznymi. Ta globalna superklasa tworzy naszą współczesną historię i określa kierunek rozwoju świata. Superklasa osiągnęła w dzisiejszych czasach niebywały poziom potęgi finansowej i władzy. Zglobalizowała się o wiele szybciej, niż jakakolwiek inna grupa społeczna. Ludzie ci mają więcej wspólnego ze sobą, niż z mieszkańcami państw, z których pochodzą. Kontrolują procesy globalizacji. Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami w Davos albo na pokładach prywatnych i firmowych odrzutowców? Czy to konspiracja, czy kolaboracja? Kto ustala prawa dla grupy działającej poza prawem?

Autor, opierając się na wywiadach i zebranych danych odpowiada na wiele podobnych pytań, uchylając przed nami kurtynę do świata władzy, bogactwa i przywilejów.

[opis wydawcy]

Koval | 2014-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Pytanie postawione w podtytule tej książki dopiero od niedawna nabrało aktualności. Jeszcze w XIX wieku większością państw rządzili królowie, szejkowie i cesarze, przy wydatnym udziale hierarchów kościelnych i przywódców religijnych. Z czasem, gdy demokracja, system republikański i parlamentaryzm zaczęły ogarniać coraz więcej krajów, a jednocześnie narody gwałtownie się bogaciły, obywatele tych państw częściej zaczęli sobie zadawać pytanie czy wybrani przez nich – w mniej lub bardziej uczciwych wyborach – nominalni prezydenci, premierzy i posłowie naprawdę sprawują rządy czy też stoją za nimi różni, znacznie potężniejsi, lecz pozostający w cieniu gracze. Autor „Superklasy” postanowił dogłębnie zbadać tę kwestię. Zaczął od Hellady i Chin w czasach dynastii Ming, przede wszystkim jednak skupił się na XXI wieku, a postawiony problem rozważa w ujęciu globalnym i historycznym.

Rothkopf nawiązuje trochę do socjologa Charlesa Wrighta Millsa, a trochę rozwija wątki z przemówienia...

Laszlo | 2010-11-23
Przeczytana: 2010 rok