Psychologia giełdy

Maklerska.pl
2021-10-13
2021-10-13
9788396203700
finanse gieła inwestowanie psychologia inwestowania

Skrajnie mała ilość treści, która ma jakieś zastosowanie praktyczne. Głownie miałem wrażenie, że autor skupił się na pisaniu o sobie i łechatniu ego. Stara czasu jak szukasz jakiś konkretów dotyczących inwestowania. Dosłownie wyciągnąłem z tej książki dwie rzeczy.

Zbiór wykładów, które stanowią myślenie i podejście człowieka, który był jednym z największych spekulantów. Bardzo ciekawe historie, opierane na licznych anegdotach, a przy tym sporo elementów dydaktycznych i krytyki dla pewnych zachowań. Autor nie powie Wam jak zarobić, lecz jak zacząć i z jakim podejściem/nastawieniem.
Bardzo inteligentne treści, na wysokim poziomie.

Bardzo inteligentne treści, na wysokim poziomie.

Bardzo dobra książka opisująca psychologię w inwestowaniu, „europejskiego” warrena buffeta

Jeśli nie przeszkadza Ci wylewające się z każdego rozdziału samouwielbienie autora a interesujesz się tematem giełdy, jej historią, strategiami czy historiami luźno z nią powiązanymi - książka jest dla Ciebie. Dobrze się ją czyta, jest napisana łatwym i przystępnym językiem, wzbudza zainteresowanie.

Książka dobra, ale raczej dla osób które coś tam słyszały o giełdzie lecz jeszcze nic na niej nie stracili, ani nie zyskali.
Nie znajdziemy tu żadnych niemal wskazówek co robić by wygrywać w tej przedziwnej grze, ale też nie taki jest cel autora o czym sam pisze. Jest to raczej zbiór ogólnych obserwacji doświadczonego spekulanta jak wygląda gra w poszczególnych rejonach świata.
Godne polecenia dla osoby która chciałaby wejść do świata spekulacji, dla osób mniej lub bardziej doświadczonych nie zrobi wielkiego wrażenie, stąd moja subiektywna ocena.

Bardzo ciekawa pozycja bardzo ciekawego autora. Autor niezwykle inteligentny. Inteligencja Autora niemalże wywrotowa ;)

Książka bardziej o naturze ludzkiej niż o inwestowaniu.

Książka bardziej o naturze ludzkiej niż o inwestowaniu.

Chyba najlepiej czytająca się książka giełdowa jaką miałem przyjeność zgłębiać. Przemiła!
Autor bardzo duże pisze o naturze ludzkiej. Momentami giełda jest na dalszym planie. Przytacza dużo anegdot i dowcipów.
Odniosłem wrażenie, że Pan Kostolany był osobą cyniczną ale bardzo intelignetną.
Oto najważniejsze myśli jakie wyciągnąłem z tej książki: spekulant powinien być myślicielem, nie słuchać meklerów, nie słuchać guru, nie słuchać profesorów, nie być więźniem statystyk, powinniśmy radzić się kobiet, najważniejsza jest doświadczenie, studia ekonomiczne przeszkadzają w inwestowaniu na giełdzie, nie ulegajmy naszym poglądom politycznym.
Bardzo podobało mi się porównanie gospodarki i giełdy do człowieka z psem na smyczy. Idą w jednym kierunku ale pies (giełda) szarpie raz w jedną a raz w drugą stronę :-)
Na pewno warto przeczytać.

W tej książce nie przeczytasz:
- o tym jak budować portfel
- jak dobierać niedowartościowane akcje
- jak działa analiza techniczna
- ani fundamentalna
- nie ma też typowych nauk o skatalogowanych reakcjach psychologicznych i emocjonalnych giełdziarza

Być może jesteś już inwestorem, który przeczytał książki na powyższe tematy. Poradniki jak stać się lepszym inwestorem. Może masz wrażenie, że w każdej kolejnej książce znajdujesz właściwie informacje, które czytałeś już wcześniej. Może nawet jesteś już tym trochę znudzony... Chciałbyś przeczytać coś o giełdzie, ale nie kolejny podobny poradnik jak inwestować? Książka Andre to może być coś dla Ciebie. To zbiór ciekawych anegdot z życia Andre, spekulanta giełdowego. Jak wspomniałem nie dostaniesz na tacy sposobów jak najlepiej inwestować aby zarobić. Nie ma tutaj typowo wypunktowanych psychologicznych reakcji, które nam towarzyszą. Jednak humorystyczne podejście skupia się w dużej mierze na tym, że na giełdzie była, jest i chyba zawsze już będzie tylko bandą idiotów (nie pomijając samego autora),których emocje i psychologia pchają przynajmniej krótko i średnioterminowo do działań jakie wcale nie łatwo przewidzieć. Tylko akceptując ten totalny idiotyzm jesteśmy w stanie przetrwać na tym rynku. Podróżując przez historyjki z życia Andre nieco dowiadujemy się o psychologii giełdy, jest to jednak przedstawione bardzo lekkostrawnie, nie naukowo.
Czyta się książkę lekko, humor jest delikatny. Książka, która z pewnością wyróżnia się od innych, skupiających się bardziej na finansach.
Podróżując przez wątki z życia Andre mam wrażenie, że poprzez jego wypowiedzi czuć, że dla autora w giełdzie nie to jest najważniejsze, czy zyskujemy czy tracimy ale właśnie cała psychologiczna otoczka, która steruje kapitalizmem i rynkami. To jaka giełda jest specyficzna. Poszedłbym o zakład z jakimś spekulantem, że psychologiczna specyfika rynków giełdowych i fascynacja tym bardziej trzymała Andre w tym zawodzie niż to, że można z rynków żyć. Myślę, że był człowiekiem naprawdę zakochanym w giełdzie. Polecam tego wesołego dziadka 😉

W tej książce nie przeczytasz:
- o tym jak budować portfel
- jak dobierać niedowartościowane akcje
- jak działa analiza techniczna
- ani fundamentalna

Do odniesienia sukcesu na giełdzie papierów wartościowych potrzeba wiedzy, doświadczenia i sprytu. Te cechy z pewnością posiada Andre Kostolany – inwestor i spekulant na światowych parkietach. Podczas swojej kariery w kupowaniu i sprzedawaniu akcji zbił majątek i pozyskał bezcenną wiedzę, co doprowadziło do tego, iż postanowił podzielić się nią w swojej książce “Psychologia giełdy”. Na jej kartach podzielił się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami na temat “giełdziarzy”, parkietów oraz życia. Wszystko to powoduje, że autor zabiera nas do wspaniałego świata finansjery i ludzi, którzy mieli do czynienia z giełdą i jej otoczeniem. Za wydanie tej pozycji w Polsce odpowiada wydawnictwo Maklerska.pl.

Na przekór trendom

Kostolany w charakterystyczny dla siebie sposób opisuje świat inwestorów i robi to z dużą dozą humoru. Nie patyczkuje się i nie zostawia suchej nitki na osobach wobec których nie żywi sympatii. Nie owija w bawełnę i prosto z mostu mówi co myśli o środowisku “giełdziarzy”. Dzięki temu jego książkę czyta się z zapartym tchem i można poznać realia życia inwestorów i miejsc z którymi są związani. Autor obnaża chciwość i głupotę inwestorów pragnących szybko zdobyć majątek na giełdzie. Co zazwyczaj kończy się katastrofą i utratą majątku. Duża wagę przywiązuje również do zagadnienia psychologii tłumu. Często zaznacza, że ludzie ślepo podążają za trendami i innymi osobami – mając nadzieję, że informacje które zostały ujawnione, zapewnią im bogactwo. Sam jednak uważa, że trzeba kierować się własnym tokiem rozumowania, intuicją i przeczuciem. Szerzej te zagadnienia zostały opisane w recenzowanej publikacji.

Całość recenzji znajduje się pod adresem:

Autor recenzji:

Tomasz Nowacki
silanauki.pl

• WAŻNE
  • Biznes
  • Giełda
  • Lista

Dodaj cytat z książki Psychologia giełdy