Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów

Wydawnictwo: WIG-Press
7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Memoirs of extraordinary popular delusions/Extraordinary popular delusions and the madness of crowds
biznes, finanse

Absolutna klasyka i najczęściej wznawiana książka dotycząca inwestowania. Wspaniała i niezwykle barwna opowieść o gorączkach spekulacyjnych, jakie wydarzyły się w XVII i XVIII wieku w Holandii, Francji i Anglii. Holenderska tulipanomania, w czasie której cebulki tych kwiatów cenione były wyżej niż złoto, kolejne emisje akcji fikcyjnych spółek (także powołanych "dla urzeczywistnienia przedsięwzięć szlachetnych, choć niewiadomych") wykupywane na pniu przez tłumy we Francji i Anglii pokazują, że rynki finansowe zawsze były domeną namiętności, ryzyka, spekulacji i gwałtownych krachów.

Przykładem panujących wówczas emocji mogą być perypetie człowieka, który uznał w pewnym w momencie ten owczy pęd za wariactwo i wycofał się, biorąc 7 tysięcy funtów zysku, ale później uległ powszechnej gorączce, ponownie kupił akcje i zakończył całą inwestycję ze stratą 20 tysięcy funtów. Istota ludzka jest ułomna, podległa irracjonalnym pobudkom i presji tłumu. A człowiekiem tym był Izaak Newton.

Financial Times uznał tę książkę za jedną z dziesięciu najlepszych książek wszech czasów poświęconych tematyce inwestycyjnej, ale jest to lektura nie tylko dla osób zainteresowanych rynkami finansowymi. Ten esej z pogranicza ekonomii, historii, socjologii i psychologii przeczytają z uwagą wszyscy ci, którzy chcą wejrzeć głębiej w niezmienną, jak się okazuje, naturę ludzką.

Książka została opublikowana w 1841 roku pod tytułem Memoirs of Extraordinary Popular Delusions. Przekład polski oparty jest na wydaniu z 1996, John Wiley & Sons, Inc., obejmującym rozdziały dotyczące spekulacji na rynkach finansowych.

źródło opisu: Wydawnictwo WIG-Press, 1999

źródło okładki: http://www.ceneo.pl/827074cl-Niezwykle_zludzenia_i_szalenstwa_tlumow

Katarzyna | 2011-09-03
Przeczytana: 03 września 2011

Historia trzech baniek mydlanych: Afery Missisipi, Kompani Morza Południowego i Tulipomanii. Można przeczytać, aby zapoznać się z historią ludzkiej chciwości, ku przestrodze na przyszłość.

wh1sky | 2016-11-15
szysz | 2015-04-01