Wirusosfera. Ukryty świat wirusów: od przeziębienia do COVID-19

Okładka książki Wirusosfera. Ukryty świat wirusów: od przeziębienia do COVID-19 Frank Ryan
Okładka książki Wirusosfera. Ukryty świat wirusów: od przeziębienia do COVID-19
2020-10-14
2020-10-14
Ewa Pater-Podgórna
Wirusy COVID-19 Epidemia

Można się dowiedzieć ciekawych rzeczy. Autor stawia dość śmiałe tezy na temat wirusów.
Widać, że w tej sferze wszystko ewoluuje szybko, bo w czasach pisania jeszcze nie było szczepionki na COVID.

Przez ostatni rok, jak dobrze wiemy, media, rodzina oraz cały świat zaabsorbowany jest niestety jedną z kolejnych wielkich pandemii na Ziemi – Covid 19. Chcąc nie chcąc społeczność przy tym podzielona jest na dwa obozy – tych co wierzą i stosują się do restrykcji jakie są w tejże chwili narzucone i tych, którzy uważają, że to jedna wielka ściema i podpisują manipulację rządowi. Cóż, każdy ma prawo do swojej opinii, każdy ma prawo wierzyć w to co chce, ja jednak wychodzę z założenia, że maseczka jeszcze nikomu nie głowy nie urwała, a jeśli nie chcemy chronić siebie to chrońmy innych przed sobą.

Książka, która na co dzień nie przykuła by pewnie mojej uwagi, zainteresowała mnie nie tylko ze względu na pandemię. Zaintrygowało mnie kilka słów opisu, który był bardzo prawdziwy – to nie my jesteśmy panami światami, jesteśmy zaledwie jego częścią. I to spowodowało, że połknęłam tę publikację w ciągu jednego wieczora. Nie ukrywam, że początkowo bałam się, że zastanę jedynie nudny, naukowo – medyczny język, który rozłoży mnie na łopatki niczym mojego Szaszłyka. I jakież było jednak moje zdziwienie kiedy język Autora okazał się być mocno przystępny i zrozumiały nawet dla takiego żółtodzioba jak ja. Dodatkowo na końcu książki znajdziemy również wszelakie przypisy, które były wymienione w poszczególnych rozdziałach. Dobry myk, szczególnie, że nie każdy może lubić takie skakanie między słowniczkiem, a tym co w danej chwili czyta.

Historia, a raczej wszelakie teorie i inne mądre rzeczy są poparte źródłem, więc o naciąganiu tutaj nie ma mowy. Możemy się dowiedzieć wielu ciekawostek jak i poznać lepiej to co już wiemy – czyli niezmienny fakt, że wirusy oraz bakterie nie są tylko złe i mimo że ich nie widać to jednak pomagają nam również funkcjonować. Autor nie zamierza nas wpuszczać w oficjalny żargon, a konkretnie i na temat objaśnia czym są wirusy i przedstawia wiedzę z nimi związaną. Pisarz zahacza również o biosferę i ekosystemy – ich wpływ na to wszystko co żyje.

Wielu z Was może ominąć tę książkę z racji „zmęczenia materiału” - i to będzie zrozumiałe. Liczę jednak, że sporej części czytelników jednak ona zostanie w myślach, choćby właśnie z racji ogromu ciekawostek jakie tam znajdziemy i lekkiego języka, który nie spowoduje senności. A ja proponuję wpisać ten tytuł do TBR'u na kolejny rok. Myślę, że zawarte w niej rozważania to naprawdę interesująca rzecz.

Świat pełen wirusów.

Wirusy... Temat jest niestety mocno aktualny - wszyscy widzimy co się dzieje wokół nas. Moment wydania książki jest więc trafiony w punkt, choć dyskusyjny może być odbiór tej premiery (chyba wszyscy mamy dosyć pandemii; nie wiem, czy akurat teraz ludzie będą mieć ochotę na dodatek czytać o zjawiskach z nią związanych). Niezależnie od kontekstu i od momentu wydania książki fakty są jednak takie, że Frank Ryan w bardzo przystępny i klarowny sposób przybliża nam świat wirusów, jego funkcjonowanie, istotę oraz ewolucję. Trzeba bowiem pamiętać, że wirusy to nie tylko SARS-CoV-2; istnieją one w naszym życiu od zawsze i są nam one tak naprawdę niezbędne do przetrwania.

Frank Ryan podchodzi do opisywanego tematu bardzo metodycznie i rzeczowo. Punktem wyjścia jest pytanie o to, czym tak naprawdę są wirusy, skąd się one biorą i jak ewoluują. Odpowiedzi na te pytania otrzymujemy od autora w pierwszej kolejności.

W następnych rozdziałach Ryan omawia wirusy pod kątem ich rysu historycznego. Dowiemy się w związku z tym całkiem sporo na temat m.in. grypy, polio, AIDS, Zika, Eboli i niesławnego SARS-CoV-2. Rozważania i opisy są tutaj niezwykle ciekawe i interesujące. Zaskoczyło mnie - pozytywnie rzecz jasna - zwłaszcza to, że są to kwestie medyczno-naukowe, a wcale tego w trakcie lektury nie czuć. Omawiane przez autora książki kwestie są przedstawione bardzo przejrzyście oraz w sposób, który budzi autentyczną ciekawość czytelnika. Można mówić co się chce, ale Ryan ma ewidentny talent opowiadacza :)

Bardzo ciekawe są zamieszczone w kolejnych rozdziałach analizy wpływu wirusów na przeróżne ekosystemy, na szeroko pojętą biosferę i tak naprawdę na każdy żywy organizm. Wirusy mają niezaprzeczalny wpływ na istnienie życia na Ziemi. Nie zdajemy sobie z tego na co dzień sprawy, ale to właśnie one są niezbędne do przetrwania każdego żywego organizmu na poziomie gatunkowym. To niepodważalny fakt, w obiegowej opinii zwykłych ludzi wirusy to jednak tylko i wyłącznie zło wcielone. Książka obala ten stereotyp i czyni to bardzo skutecznie.

Całość snutych przez Ryana rozważań uzupełniają naukowe fakty, jak choćby wyjaśnienia w kwestii tego, dlaczego badacze już od dawna byli przekonani, iż czeka nas ogólnoświatowa pandemia i dlaczego nie można było tego uniknąć. Interesujące są także omówienia sposobów na powstrzymywanie mutacji wirusów oraz poparte faktami rozważania na temat roli szczepień ochronnych. Tworzy to razem zgrabnie napisaną całość, która jest lekturą merytoryczną i bez wątpienia wartościową.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Przede wszystkim ze względu na jej merytorykę, która obala niejeden mit i stereotyp. Wirusy od zawsze budzą ludzki lęk - wszak ich nie widać, a niewidzialny wróg jest jednym z najgorszych. Z opinią, iż wirus to zawsze "wróg" także się tutaj rozprawiono (to chyba najważniejszy z obalonych w książce mitów). Sądzę więc, że niejednemu z nas lektura ta poszerzy horyzonty i prawdopodobnie może przyczynić się do zmiany zdania w co najmniej kilku kwestiach.

Jeśli coś w przypadku "Wirusosfery" zgrzyta, to jest to - tak jak wspomniałem na początku - moment wybrany na premierę książki. W sytuacji, gdy liczba dziennych przypadków w ostatnim czasie poszybowała niebezpiecznie w kierunku 30 tysięcy dziennie lektura poświęcona wirusom niekoniecznie jest czymś, na co ludzie mogą mieć ochotę. Ten kontekst jest niestety istotny moim zdaniem. Poza nim książce nie można w zasadzie niczego zarzucić.

Dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las za egzemplarz recenzencki.

#Wirusosfera #Covid #FrankRyan #BukowyLas #Wirusy #Pandemia

Świat pełen wirusów.

"Wirusosfera. Ukryty świat wirusów: od przeziębienia do COVID-19" dr Franka Ryana to książka wyjątkowa, w fascynujący sposób opowiadająca nie tylko o otaczających nas wirusach, ale również o ich wpływie na istnienie życia na Ziemi. W prosty sposób pomaga poznać i zrozumieć to, co nas otacza, co zdaje się "pochodzić z innego świata", czego nie widzimy gołym okiem, a co dość często nas przeraża. Przeraża i zaskakuje, choć nie powinno, ponieważ każda forma życia na planecie żyje w symbiozie z wirusami od tysięcy lat, ponieważ dla przetrwania gatunkowego każdego organizmu niezbędne są właśnie wirusy.

Dlaczego warto przeczytać

W swojej książce dr Frank Ryan przedstawia czytelnikowi szeroki wachlarz wirusów, sposoby ich działania oraz znacznie. Czytelnik w prosty sposób poznaje wkład wirusów w ewolucję, rolę w regulacji biosfery i życia oraz ich wpływ na organizmy żywe.
W przystępny dla każdego sposób, autor omawia w książce bardziej znane wirusy np. AIDS, Eboli, SARS, polio, Zika, ospę prawdziwą. Robi to w sposób dość przystępny i interesujący dla każdego.
Oprócz faktów i zagadnień, na które dr Ryan przedstawia niezbite dowody i wyczerpujące odpowiedzi, znajdziemy w książce liczne ciekawostki oraz porównanie wirusów i bakterii.

Ostatnie słowo o książce

"Wirusosfera. Ukryty świat wirusów: od przeziębienia do COVID-19" to pozycja bardzo interesująca. I potrzebna. Potrzebna nie tylko w trudnych czasach.
Książkę polecam nie tylko osobom interesującym się medycyną i nauką, ale przede wszystkim każdemu, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę i dowiedzieć się o tym, co tworzy nas świat. Jest to doskonała lektura dla chcących poznać i zrozumieć istnienie wirusów na Ziemi.

W obecnym czasie chyba najczęściej poruszanym tematem zarówno w mediach jak i między znajomymi jest temat pandemii i koronawirusa.

Jeśli chodzi o książkę moje podejście było początkowo sceptyczne. Myślałam, że to kolejna książka napisana na szybko tylko po to by wykorzystać sytuację. Moje myślenie zostało już na początku zmienione, ponieważ sam autor mówi, że książkę napisał wcześniej. Następnie po wybuchu pandemii uzupełnij ją o dodatkowe elementy. Jak dla mnie to duży plus.

Autor do tematu wirusów podchodzi bardzo dokładnie. Czytelnik w przystępny sposób przyswaja informację na temat rozwoju wirusów i chorób, które opanowały cały świat. Chodzi tu między innymi o takie choroby jak: ospa, odra, gruźlica czy obecny teraz COVID-19. Oprócz tego w książce zawiera porównanie bakterii do wirusów oraz wiele ciekawych, a nieznanych informacji o nich. Mnie samą książka zachęciła do przeglądnięcia swojej karty zdrowia i zobaczenie informacji o szczepieniach. No właśnie. Szczepionki. Temat, który również u mnie wywoływał wiele emocji. Wynikało to z faktu, że moja współlokatorka była przeciwna szczepieniom. Podobne ruchy antyszczepionkowców zaczęły się już w 2016 roku. Frank Ryan wyjaśnia dlaczego tak ważne jest szczepienie. Po roku 2016 zauważa się, że choroby, które były już nieobecne odnawiają się i zarażają kolejne osoby. Autor wyjaśnia i uspokaja, że wirusy zawsze są, były i będą. To my jako element, zakłócający środowisko musimy się z tym pogodzić.

Zapraszam do przeczytania innych recenzji na blogu: czytamjakchce.blogspot.com

Świetna książka popularno-naukowa, która w przystępny sposób opisuje wirusy ich rolę. Książkę dobrze się czyta, jest zrozumiała dla inżyniera z branży IT z podstawową znajomością biologii.

• Biologia
  • Popularnonaukowe
  • ***Posiadam***
  • Medycyna-biologia
  • Współpraca

Dodaj cytat z książki Wirusosfera. Ukryty świat wirusów: od przeziębienia do COVID-19