Tajemniczy świat genomu ludzkiego

Okładka książki Tajemniczy świat genomu ludzkiego Frank Ryan
Okładka książki Tajemniczy świat genomu ludzkiego
Frank Ryan Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki popularnonaukowa
popularnonaukowa
Na ścieżkach nauki
The Mysterious World of the Human Genome
Prószyński i S-ka
2017-08-10
2017-08-10
Adam Tuz
Adam Tu człowiek genom

Książkę można podzielić na trzy części: w pierwszej autor opisuje historię badań nad nośnikiem informacji genetycznej, czyli tym, co odpowiada za przenoszeniem genów. Druga część opisuje DNA, logikę jego funkcjonowania (dla mnie nie zawsze przedstawionej w prosty i czytelny sposób, stąd niższa ocena książki),a trzecia i ostatnia część opisuje, jak badania genetyczne pomagają w odkryciu pochodzenia gatunku Homo sapiens, który, wydawać by się mogło, wyewoluował prosto z gatunku Homo erectus, ale w takim razie skąd geny neandertalczyka w naszym genomie? W książce nie zabrakło też wielu innych ciekawych informacji.

Solidna książka popularnonaukowa. Brakuje mi jednak szerszego opisu osiągnięć genetyki współczesnej.

Bardzo zawiodłam się na tej książce. Wbrew tytułowi, autor nie zgłębia się w zawiłości ludzkiego genomu, omawia jedynie pobieżnie najważniejsze zagadnienia szeroko pojętej genetyki.

Fascynująca podróż przez historię genetyki, od odkrycia podwójnej helisy poprzez endogene retrowirusy aż po inżynierię genetyczna.

"Bardziej indywidualne cechy genomu, miriady drobnych odmian, posiadane przez nas wszystkich i stanowiące wyłącznie osobiste przymioty, kryją w sobie samą esencję naszej jaźni."

Książka zabiera w pasjonującą podróż obejmującą zagadnienia ewolucji, struktury i funkcjonowania genomu ludzkiego, będącego ewolucyjnym dziedzictwem genetycznym człowieka, określeniem człowieka aż do najgłębszego poziomu. Autor prowadzi ścieżką ery oświecenia genetycznego i genomicznego, pionierskich odkryć, przełomowych chwil, ogromnych niespodzianek dla świata nauki, odsłaniających nowe sekrety, potwierdzenia roli DNA jako kodu, wniosku, że geny są cegiełkami dziedziczności. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo kreatywność w tej dziedzinie nauki pomaga w wyjaśnianiu wielu tajemnic genomu ludzkiego, sekretów tkwiących w sednie bytu człowieka. Zaznajamiamy się z niejednoznacznymi teoriami, dyskusyjnymi twierdzeniami, kwestiami rywalizacji i konfliktów pomiędzy grupami naukowców. I wielka ekscytacja opublikowania roboczej wersji ludzkiego genomu w dwa tysiące pierwszym roku, doniosła rzecz na przełomie tysiącleci.

Przybliżane są sylwetki znaczących postaci z genetyki, ciekawie wplecione w historię rozwoju tej dziedziny, ale też przytaczane mniej lub bardziej znane fakty z życia naukowców, podejścia do odkryć, reakcje na otrzymywane nagrody, różnorodne sposoby pracy, czy relacje z innymi badaczami. Na koniec słowo o debatach, obawach i wsparciu dla możliwych modyfikacji genetycznych ludzkiego genomu, bo choć natura nie zna wyrzutów sumienia z powodu wprowadzania zmian w genach, to jednostki ludzkie mierzą się z etycznymi wątpliwościami. Warto podkreślić, że narracja stosunkowo przyjazna, mało skomplikowanego żargonu naukowego, brak wzorców matematycznych i chemicznych, ale za to proste i klarowne reguły, łatwe w odbiorze nawet dla czytelników niezagłębiających się zazwyczaj w biologię lub genetykę. Wszystko po to, by z łatwością zrozumieć objaśniane zagadnienia, podchwycić z szerszej perspektywy doniosłość odkryć związanych z genomem ludzkim, swobodnie podróżować po ultramikroskopijnej krainie genomu. Zerknijcie też na inną książkę z dziedziny genomiki i genetyki, po którą również chętnie sięgnęłam, mowa o "Krótkiej historii wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli", tam też czeka spora dawka wiedzy, podana przystępnie i interesująco.

bookendorfina.pl

„Tajemniczy świat genomu ludzkiego” to pozycja, która zabiera czytelnika do innego świata, świata wnętrza każdego z nas. To pasjonująca podróż, dzięki której każdy może dowiedzieć się czym jest „promotor genu”, jaka cząsteczka została uznana za „genetycznego Kopciuszka” czy co kryje się pod tajemniczym skrótem „SNP”.

Celem autora było przedstawienie podstaw genetyki, struktury genomu ludzkiego oraz jego ewolucję w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego czy Smitha, którzy z biologią mieli styczność jedynie w czasie uczęszczania do szkoły. Ryanowi udało się ten cel w pełni osiągnąć.

Autor działa na wyobraźnię czytelnika poprzez zamieszczenie obrazowych porównań, a przede wszystkim poprzez zabieranie go w wyimaginowane podróże pociągiem do wnętrza jądra komórkowego czy mitochondrium, co jest ogromnym atutem tej pozycji. Dzięki nim Ryan w bardziej zrozumiały sposób przedstawia skomplikowane zagadnienia. Całość napisana jest przystępnym językiem, a wszystkie naukowe kwestie są wyczerpująco objaśnione i jak autor zapowiedział we wstępie nie ma w niej: „(…) żadnych wzorów matematycznych ani chemicznych (…)”.

Dla osób, które miały niewielką styczność z genetyką mnogość nazwisk, zagadnień i odkryć może być nieco przytłaczająca, lecz pasjonaci i czytelnicy mający minimalną wiedzę genetyczną na pewno docenią szczegółowość niektórych poruszanych kwestii oraz przedstawienie zarówno licznych historycznych odkryć jak i wyników najnowszych badań.

Uważam, że „Tajemniczy świat genomu ludzkiego” jest pozycją, z którą warto się zapoznać. W końcu, według autora, żyjemy w erze, która jest „złotym wiekiem oświecenia genetycznego i genomicznego”. Nadszedł więc czas, by każdy człowiek mógł pojąć zawiłości funkcjonowania genomu ludzkiego, co z książką Ryana odbywa się w prosty i przyjemny sposób.

Zdecydowanie polecam!!!

Celem autora było przedstawienie podstaw genetyki,...

"W ciągu paru dekad odkryliśmy więcej pogmatwanych zagadnień kryjących się w tajnikach ludzkiej dziedziczności, rozwoju embrionalnego oraz funkcjonowania komórek, tkanek i narządów na poziomie biochemicznym niż we wszystkich poprzednich epokach historii."
[...]
Czytając od czasu do czasu różnego rodzaju pozycje dotyczące rozwoju nauk, widzę jak bardzo zacytowane zdanie Franka Ryana z książki Tajemniczy świat genomu ludzkiego jest prawdziwe. Biochemia, genetyka, epigenetyka rozwinęły się w taki sposób, że wielu zależności, czy tematów nie jestem w stanie ogarnąć. Wymagają takiego poziomu wyobraźni, przy którym nie wystarczają różnego rodzaju metafory. Gdy we wstępie autor pisze, że starał się napisać książkę dla czytelnika niebędącego naukowcem, któremu wystarcza proste rozumienie podstawowych faktów ucieszyłem się. Do pewnego momentu zresztą tak było, choć mam poważne wątpliwości, czy jednak bez znajomości podstawowych pojęć z biologii, a zwłaszcza genetyki jest to prosta lektura. Jednak podróż przez procesy biochemiczne na tym najniższym znanym poziomie w wielu wypadkach mnie przerosły. W rezultacie przyswajałem raczej pojedyncze ciekawostki i sam proces rozwoju nauki, niż konkretne idee.

całość:

[...]

„Tajemniczy świat genomu ludzkiego” autorstwa Franka Ryana zabiera nas w pasjonującą podróż przez zagadnienie genetyki. Książka została napisana lekkim i przystępnym językiem, dzięki czemu nawet laik poradzi sobie z jej lekturą. Autor podaje wiele ciekawostek, które potrafią dać wiele do myślenia i sprawić, że na pewne rzeczy nie będziemy patrzeć już w taki sam sposób. Jak to się stało, że z tak prostych organizmów wyewoluował tak skomplikowany organizm, jak człowiek?

Frank Ryan, starając się odpowiedzieć na to trudne, złożone pytanie wyjaśnia najpierw, czym jest genom i jaka jest jego struktura. Podczas lektury nie napotkamy jednak na zbyt wiele fachowej terminologii, lecz przystępny i rzeczowy język, który zrozumie przecięty czytelnik niebędący naukowcem. Książka potrafi zaciekawić i przybliżyć nas do zgłębienia tajemnicy naszego pochodzenia. Dzięki jakim okolicznościom jesteśmy tym, kim jesteśmy? Jednak zgłębienie tajemnicy naszego istnienia jeszcze się nie skończyło i przed nami długa droga, aby do tego doszło.

„Tajemniczy świat genomu ludzkiego” jest pozycją ciekawą, umiejącą poszerzyć nasz światopogląd. Genom stanowi podstawę naszego istnienia, dlatego jak najbardziej powinniśmy bliżej go poznać. Frank Ryan stara się zbadać pochodzenie naszego gatunku oraz jak to się stało, że w dawnych czasach krzyżowaliśmy się z neandertalczykami czy denisowianami. Historia naszego gatunku jest bardzo długa i skomplikowana. Ciekawie do tematu podchodzi również inny naukowiec Maciej Kuczyński, który w swojej książce „Rok 838, w którym Mistekowie odkryli kod genetyczny” stara się udowodnić, że Dysk sprzed tysięcy lat opisuje zjawiska znane dopiero od niedawna współczesnym biologom (m.in. DNA). Zapraszam Was więc do poznawania tajemnic naszego genomu i rozwikływania zagadek naszego tajemniczego, niejasnego pochodzenia. Gorąco polecam.

Oj dawno nie miałem okazji zaczerpnąć tak wiele nowej wiedzy. Aż ciarki przechodzą na samo wspomnienie. Pozakreśalne, pozaznaczane i na pewno będę do kart tej książki wracał wielokrotnie. Gorąco polecam!

Jeśli zainteresowała cię genetyka, ale boisz się zagłębić w temat z powodu mnóstwa pojęć i dziwnych akronimów, książka jest właśnie dla ciebie. Zamysłem autora było napisanie książki dla wszystkich zainteresowanych jedną z najważniejszych dziedzin nauki w sposób jak najbardziej zwięzły i zrozumiały. Udało mu się to w pełni.

Opisy historycznych odkryć przeplatają się z informacjami pochodzącymi z najnowszych badań między innymi nad funkcją i znaczeniem niekodującego DNA i RNA, a także ludzkiego DNA pochodzenia wirusowego. Ryan sporo miejsca poświęca ustaleniom dotyczącym pochodzenia naszego gatunku, w tym krzyżowania się z innymi przedstawicielami hominidów - neandertalczykami i denisowianami.

Atutem narracji są częste wyimaginowane podróże, kiedy to autor zabiera nas do wnętrza jądra komórkowego, byśmy mogli z bliska doświadczyć procesów tam zachodzących i lepiej je zrozumieć.

Gorąco polecam.

Opisy historycznych odkryć przeplatają się z...

• Popularnonaukowe
  • Na ścieżkach nauki
  • Biologia

Dodaj cytat z książki Tajemniczy świat genomu ludzkiego