Pod złą gwiazdą

Okładka książki Pod złą gwiazdą Ewa Popławska
Okładka książki Pod złą gwiazdą
Ewa Popławska Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Saga rodzinna (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Saga rodzinna (tom 1)
Oficynka
2020-07-08
2020-07-08
literatura polska

XVII wieczna Łodź i jej okolice, to tu autorka umieściła bohaterów I cześci sagi rodzinnej. Młodziutka Wanda podczas spaceru spotyka szlachcica Konrada Jezierskiego. Choć dziewczyna jest poniekąd obiecana od wielu lat synowi sąsiadów, to spotkanie to burzy jej plany na ptzyszłość.
Odrzucony młodzieniec za wszelką cenę chce doprowadzić upartą pannę przed ołtarz i w zwiażku z tym posuwa się do rozsiewania haniebnych plotek.
Autorka znakomicie pokazała realia miejskiego życia za czasów króla Jana Kazimierza. Polityczne tło uzupełnia to czym żyli ludzie. Z zaiteresowaniem czyta się o tradycjach i zwyczajach panujacych na terenach Polski. Obyczaje związane z zamążpojsciem, wysylanie swata, podejmowanie decyzji za młodych przez rodziców, to wszystko wpływalo na kształtowanie się nowych rodzin.
W powieści oczywiscie nie brakuje wątku miłosnego, scen zazdrości, zdrady, ale także dramatycznych wydarzeń powiązanych z rokoszą Lubomirskiego.
czyta się szybko i zzaciekawieniem co też będzie dalej. No a koniec powieści , to już zaskoczenie.

Zazdrość, a także ośmieszenie mogą pchnąć człowieka tym dotkniętego do czynów, których w innej sytuacji, by się nie dopuścił. Taka osoba jest w stanie zrobić wszystko, a nawet kogoś skrzywdzić, byle tylko wedle niego nastała sprawiedliwość. Bardzo często osoba będąca celem nie ma możliwości na samodzielną obronę lub pomoc przychodzi zbyt późno, gdyż dowody świadczące o rzeczywistym ataku często są trudne do zdobycia, a ewentualny oprawca potrafi udawać wielce pokrzywdzonego, co jeszcze bardziej utrudnia sprawę.

Zarys fabuły

W książce akcja rozgrywa się w Łodzi i jej okolicach w XVII wieku. Ludzie zdążyli trochę odetchnąć po walkach ze Szwedami i napaści dokonanej przez Lubomirskiego. Łodzianka Wanda Sobótkówna podczas pewnego spaceru przypadkiem natknęła się na wracającego do domu wraz z ojcem szlachcica Konrada Jezierskiego, który od razu spodobał się dziewczynie. Pod wpływem kolejnych spotkań i uczuć które powstały w jej sercu, Wanda zdecydowała się odmówić swatowi, który przyszedł w imieniu jej od dawna obiecanego sąsiada Wielisława Żelichowskiego. Wiesio postanowił zemścić się na dziewczynie za zniewagę, którą otrzymał. Natomiast w międzyczasie Konrad Jezierski zaręczył się z Katarzyną Andruszkiewicz i ku zaskoczeniu wszystkich wyjechał na wojnę z Lubomirskim, tym samym stając po stronie znienawidzonego króla przez dużą część szlachty. Co dalej z uczuciem Wandy? W jakich okolicznościach dziewczyna spotka ukochanego szlachcica? Jaką rolę w życiu Konrada odegra wojna z Lubomirskim? W jaki sposób zakończy się ta historia? O tym w książce „Pod złą gwiazdą” autorstwa Ewy Popławskiej.

Czarna polewka, pojedynek

Autorka w swej powieści ukazała zwyczaj odmawiania kawalerom ręki panny, do której wysłali swata. Takie zabiegi były niegdyś stosowane i choć obecnie ciężko ich gdzieś szukać, to sama odmowa dawała często dokładnie taki sam skutek w postaci złamanego serca lub nienawiści adresowanej do danej dziewczyny, jak jest obecnie. Tak było w przypadku Wielisława, który podobnie, jak jego matka nie mógł przeżyć tej odmowy i wcale nie chodziło o uczucie, tylko o zniewagę, bo zrobiła to od dawna obiecana, mniej zamożna dziewczyna. Nienawiść względem Sobótków zaowocuje w różne przykre zdarzenia, co i w obecnych czasach jest dość częstym zjawiskiem. Kolejnym zagadnieniem jest pojedynkowanie się o cokolwiek, byle tylko wygrać i drwić z przegranego. Wszystko jedno, czy to byli szlachcice, mieszczanie, czy chłopi i tak wszelkie konflikty rozwiązywali siłowo, a nie podczas rozmowy, w której mogliby wymieniać się na argumenty. W naszej rzeczywistości nadal spotykamy takie zachowania i mało kto jest w stanie przyznać się do pomyłki. Te i inne życiowe tematy występujące w powieści sprawiają, że historia jest nam bliższa i zdecydowanie bardziej wciągająca.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się z dużą przyjemnością i zaciekawieniem, a to za sprawą uczuć występujących u bohaterów, które często pchały ich do skandalicznych na tamte czasy poczynań. Pióro autorki jest przystępne dla każdego, a ewentualne nazewnictwo zachowań, czy przedmiotów występujących w XVII wieku zostało wyjaśnione w słowniczku na końcu książki, co jest dużym plusem. Pozycja ta jest powieścią historyczną z elementami obyczajówki, romansu, a dodatkowo możemy spotkać wierzenia ludowe w różne zabobony. Kobieta na okładce pasuje do Wandy, a chabry nawiązują do koloru jej oczu i całościowo moim zdaniem taka grafika przyciąga wzrok potencjalnego odbiorcy. Gorąco polecam tę książkę wszystkim czytelnikom lubiącym powieści historyczne pełne uczuć, walk rycerzy, a także niespodziewanych wydarzeń, które wywołują różnorakie emocje.

Opis książki jest mylący. Sugeruje cukierkową, banalną historyjkę. Tymczasem jest to fantastycznie skonstruowana i napisana książka, ze świetnie zarysowanym tłem historycznym. Daleko jej od banałów. Naprawdę dobra pozycja, tylko polecać.

„Pod złą gwiazdą” jest pierwszym tomem trylogii Saga rodzinna – dziejów rodziny Sobótków. Autorka przenosi nas do XVII – wiecznej Łodzi i okolic. Pozwala poznać nam ówczesną historię pełną najazdów, klęsk, chorób i walki o panowanie. Pierwszy tom przedstawia losy Wandy, która ma poślubić Wiesława. Jednak w jej serce wkrada się prawdziwe uczucie do młodego szlachcica. Odrzucony Wielisław postanawia zemścić się na rodzinie Sobótków. Fałszywe oskarżenia i plotki, kłamstwo i obłuda, w tych czasach mają ogromny wpływ na jednostkę. Nietsety nie ma tutaj miejsca na sprawiedliwość..

Nie zabrakło w niej jednak miłości, prawdziwych uczuć.. Ale czy mogą one mieć szansę na rozwój? Autorka zakończyła powieść w takim momencie, aby szybciutko sięgnąć po kolejną część i nie pozostać w niepewności 😉

Książka napisana jest lekkim językiem, a co mniej znane staropolskie słowa zostały wyjaśnione na końcu książki (ogromny plus za to). Jak już jesteśmy przy języku to trochę zabrakło mi korekty w tym wszystkim. Często powtarzało się stwierdzenie, że nestor rodu Jerzy Sobótko był najstarszym łodzianinem i rolnikiem niezrównanym. Ale to taki mały minusik.

Całość czyta się przyjemnie. Momentami z uśmiechem na twarzy, czasami z łezką kręcącą się w oku, z nadzieją na szczęśliwe zakończenie.

"Pod złą gwiazdą" autorstwa Ewy Popławskiej. Przyznam, że spodziewałam się nieco innej historii ale okazuje się, zostałam mile zaskoczona.

XVII- wieczna Łódź po potopie szwedzkim. Ciężkie czasy, ludzie próbują wrócić do normalnego życia. Nie tylko Szwedzi nękali miasto. Dochodzi również do rokoszu Lubomirskiego, który mając zatargi z królem wystąpił zbrojnie przeciwko niemu, a na tym cierpieli niestety zwykli ludzie. Na tym tle zostało przedstawione życie młodej mieszczańskiej dziewczyny Wandy Sobótko, jej rodziców oraz dziadka, który był bardzo poważany szczególnie przez swój wiek oraz doświadczenie życiowe. Wanda została obiecana za żonę synowi sąsiadów Wiesiowi Żelichowskiemu. Może i uważała go za dobrą partię w końcu znali się od dziecka. Zmieniła zdanie spotykając Konrada Jezierskiego - szlachcica, żołnierza służącego królowi Janowi Kazimierzowi. Odmawiając Wiesiowi sprowadziła na siebie oszczerstwa i plotki wypowiadanie przez urażonego mężczyznę.
Autorka przedstawiła życie szlachty - bogate, pełne uczt suto zakrapianych alkoholem po którym garnęli się między sobą do bitki, mieszczaństwa oraz biedotybiedoty, której przykładem jest mały Stach. Matka wytykana palcami, bo była w ciąży, a ojca dziecka nie było. Ludzie potrafili tylko gadać i osądzać kobietę. Nie wiedzieli, że kobieta została zgwałcona podczas najazdu Szwedów. Poznajemy też życie w Chojnach, gdzie znajdował się dwór Jezierskich oraz życie w przepychu na dworze królewskim. W książce przewijają się postacie historyczne, mają miejsce pojedynki i bitwy. A w tym wszystkim Wanda ze swoimi uczuciami i marzeniami o Konradzie, które nigdy się nie spełnią. Kłamstwa Wiesia ciemnota społeczeństwa i wiara w zabobony doprowadziły do tragicznego końca dziewczyny.
Jest to smutna historia. Ciężkie czasy, ludzka zazdrość brak empatii i brak nadziei na szczęście dla Wandy: Łódź ją pochłaniała i nie tylko ją.

Bardzo ciekawa i dobrze napisana książka. Lekka w czytaniu i nie można się przy niej nudzić polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Oficynka za możliwość przeczytania książki.

Ten okres historyczny nie jest moją mocną stroną - ale sama historia spodobała mi się tak bardzo, że sięgnęłam po drugi tom - mamy i przepiękną okładkę, trochę romantyzmu, trochę obyczajowości - to czego szukam w książce. Znakomita.

"Pod złą gwiazdą" to pierwszy tom sagi rodzinnej Ewy Popławskiej, gdzie autorka zaprasza czytelnika do codziennego życia Sobotków. Ta łódzka rodzina stara się jak może żeby odnaleźć się w bardzo niespokojnych czasach XVII wieku tuż po potopie szwedzkim, który wciąż jest żywy w pamięci Polaków.
Główna bohaterka, czyli Wanda Sobotkówna to dziewczyna zaradna, uczynna i uprzejma, a przy tym również romantyczna. Została obiecana za żonę swojemu sąsiadowi Wieśkowi Żelichowi, ale niespodziewanie na jej drodze pojawia się Konrad - młody szlachcic. Miłość dwojga ludzi z różnych stanów nie jest jednak możliwa z tych czasach, zatem Wanda musi pójść za obiecanego sąsiada.

To jest tylko jeden z wątków tej powieści, pomiędzy którymi autorka sprawnie balansuje. Książka została sklasyfikowana jako powieść historyczna, ale czeka tutaj kilka miłych niespodzianek na czytelnika. Zaczynając od fabuły obyczajowej poprzez delikatny romans, niespodziewanie otrzymujemy bonus w postaci wyjątkowych wątków historyczno-politycznych, które moim zdaniem zasługują na ogromne uznanie. Z przyjemnością też przyznaję, że wyjątkowy styl autorki nadał lekkości tej treści, by czytelnik nie czuł się przytłoczony.

Byłam bardzo mile zaskoczona ogromną wiedzą historyczną, która została wplatana w barwną fabułę co sprawiło, że przyswajanie jej nie było nużące, ale wręcz bardzo sympatyczne. Z ogromną przyjemnością zagłębiłam się w historię siedemnastowiecznej Łodzi, która wówczas była zaledwie mieściną. Na uznanie zasługuje również fakt, ze powieść nie jest zwykłym historycznym cukierkowym romansem. Autorka bowiem nie stroni od trudów życia i nie raz pochyla się nad szarą rzeczywistością ludności, która po grabieży szwedzkiej nie miałam środków dożycia. To powieść o ówczesnych mieszczanach, różnego pochodzenia. Ich codziennych problemach, radościach i sytuacji życiowej, które wcale aż tak bardzo nie odstają od współczesnych.

Bardzo mi się podobała kreacja bohaterów, których autorka tak ciekawie przestawiła, iż miałam wrażenie że jestem jedną z nich. Podobnie miałam z miastem, które było dla mnie dodatkowym bohaterem tej powieści. Byłam bardzo mile zaskoczona i z przyjemnością wędrowałam pomiędzy stronicami.
Fabuła jest niesamowicie barwna i przesiąknięta dosłownie wachlarzem uczuć. Bywało, że rozczulałam się, ale równie często treść wywoływała u mnie niepokój albo po prostu intrygowała mnie . Każda strona zaskakiwała mnie nie tylko wiedzą historyczną, ale i sposobem jej przekazywania.
Ta powieść była dla mnie, swego rodzaju pasjonującą podróżą w czasie. Poznałam zwyczaje ludzi zamieszkujących wsie i miasta z takim realizmem, jakbym razem z nimi podróżowała, jadła czy pracowała. Miałam wrażenie, ze na własnej skórze doświadcza tego, jak ciężkie było życie najniższej warstwy społecznej i jak wielkie były różnice klasowe.

Z ogromną przyjemnością wysyłam też pokłon w stronę wydawnictwa Oficynka, które stanęło na wysokości zadania i tę wyjątkową treść ubrało w równie godną suknię. Przepiękna okładka, która przykuła mój wzrok i zachęciła do jej zakupu to punkt numer jeden, a dalej było jeszcze lepiej. Odpowiednia czcionka i właściwe marginesy sprawiły, że komfort z czytania był wręcz wzorowy.
Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie również słoniczek na końcu powieści, dzięki któremu z przyjemnością poznałam znaczenie wyrazów staropolszczyzny.
Pamiętam że miałam przyjemność rozmawiać o tym z autorką.

"Pod złą gwiazdą" to pierwszy tom sagi rodzinnej autorstwa Ewy Popławskiej, którą miałam zaszczyt poznać osobiście, ponieważ przyjechała do nas do Bookiecairni na spotkanie autorskie. O tym jeszcze będzie szerzej w lutym, zatem zaglądajcie do mnie.

Reasumując przyznaję, ze spodziewałam się lekkiego romansu, ale zostałam bardzo pozytywnie i mile zaskoczona. Przyznaję, że historia nie rozpieszcza ani czytelnika ani bohaterów, ale plastyczny styl autorki sprawił, że nie mogłam oderwać się od tej powieści.

Jedyny minus jaki dostrzegłam to zakończenie, które mnie tak zaskoczyło, że chwilę siedziałam z otwartymi ustami ze zdziwienia. Na szczęścia tuż obok mnie leżał już drugi tom tej pasjonującej sagi rodzinnej.
Kiedy zatem odrobinę ochłonęłam i zrobiłam sobie świeża kawę, natychmiast zasiadłam do jego czytania, ale o tym już innym razem. Dodam tylko, że byłam pewna, iż nic lepszego już autorka nie wymyśli i znowu bestyjka mnie wspaniale zaskoczyła.
Polecam i gwarantuję całą gamę wrażeń.

Pozdrawiam serdecznie
Zaczytana Joana
BOOKIECIARNIA

Główna bohaterka, czyli Wanda Sobotkówna to dziewczyna zaradna, uczynna i...

Akcja książki „Pod złą gwiazdą” Ewy Popławskiej rozgrywa się w XVII-wiecznej Łodzi, niedługo po potopie szwedzkim. Tło historyczne jest zarysowane bardzo dokładnie, widać w tym pracę wykonaną przez autorkę. Opisy miejsc i osób są ciekawe, nic się nie dłuży, styl autorki jest bardzo plastyczny i przyjemny do czytania.

Zaczynając od samej góry, w tle rozgrywa się wielka polityka. Chodzi tutaj o rokosz Lubomirskiego, który mając zatargi z królem, występuje przeciwko niemu zbrojnie, na czym cierpią zwykli mieszkańcy tych terenów.

Wątek główny powieści to rozterki sercowe Wandy. Sytuacja wydaje się jasna, ponieważ dziewczyna została obiecana sąsiadowi – Wiesiowi, ale wtedy przypadkiem na jej drodze staje Konrad – człowiek z wyższych, niedostępnych dla niej sfer. Jest to bardzo istotne z tego powodu, że takie mezalianse mogły wydarzyć się naprawdę, a wątek meta wraz z wątkiem szczegółowym i romansowym zazębiają się.

Między innymi z tego powodu obserwujemy zatargi Sobotków z sąsiadami i zwykłe życie, ale realia XVII-wiecznej Łodzi zostały przedstawione w bardzo ciekawy sposób. Poznajemy losy z perspektywy mieszczaństwa, ale także okolicznej biedoty. Jedną z mocniej zarysowanych postaci jest Stach – mały chłopiec z ubogiej rodziny, który oglądając szlachciców jeżdżących konno wyobraża sobie, że kiedyś on będzie taki sam. Co ciekawe, ten mały wątły i biedny chłopiec zawsze jest tam, gdzie ktoś umiera...

Są tutaj walki na szable, bitwy i zajazdy. Poznamy także bliżej wygląd majątku rodziny Konrada – szlachcica, w którym zakochała się Wanda, a co spowoduje ogromne zawirowania w ich życiu i osób postronnych. W książce pojawiają się postacie historyczne, między innymi król Jan Kazimierz i (jeszcze nie król) Jan Sobieski, czy Jerzy Sebastian Lubomirski. Nie są tylko dodatkami, ale wchodzą w interakcje z bohaterami fikcyjnymi. Na dworze królewskim widać przepych i blichtr, ale jesteśmy także świadkami kłamstw i intryg.

Jest to historia smutna, rozgrywająca się głównie w środowisku pełnym zabobonów i ciemnoty. Wśród tak zwanych wyższych sfer nie brakuje kołtuństwa i pełno tu zakutych łbów. Co ciekawe, nie odbiega to nazbyt od dzisiejszych czasów, a przecież akcja została ulokowana ponad 300 lat temu. Ale co najważniejsze – książka jest świetnie napisana. Przeczytałem ją z przyjemnością i otrzymuje ode mnie mocne 9/10.

Zaczynając od samej góry, w tle rozgrywa się wielka...

Wszystko co lubię w książce oddając jej swój czas..
polecam i myślę, że Twój czas z tą pozycją nie będzie zmarnowany:)

Wszystko co lubię w książce oddając jej swój czas..
polecam i myślę, że Twój czas z tą pozycją nie będzie zmarnowany:)

Długo zastanawiałam się, co napisać o powieści Ewa Popławska, „Pod złą gwiazdą”, bo jednak jest to książka historyczna, ale taka bardziej z naszego podwórka.
***
Mamy tu historyczne postacie, ale i te niewidzialne dla historii, takie nieumieszczone z nazwisk na kartach podręczników, takie, które niezauważalnie odegrały swą rolę w dziejach. Wydarzenia w powieści są udokumentowane a historia, która rozgrywa się na jej kartkach jest jak najbardziej prawdopodobna.
***
A więc poznajemy tu Wandę Sobótko, obiecaną sąsiadowi za żonę lata temu. Skromną i dobrą dziewczynę, na której drodze niespodziewanie staje szlachcic. Wanda szaleńczo zakochuje się w Konradzie, z którym nic nie powinno jej łączyć a jednak…
__________
Łódź to osada po potopie szwedzkim, miejsce głęboko zranione, zagrabione, zniszczone najazdami, w którym podziały widać już przy pierwszym spojrzeniu. Tu łatwo powstają plotki a pomówienia są jak ranna rosa. Nie sposób im zapobiec. Czy niewinna plotka może odmienić życie? Zazdrość zniszczyć dobroć i skazać niewinnych? Sprawdźcie, jakie to łatwe.
__________
Wandą targają dylematy, miłość walczy z rozsądkiem a powinności z marzeniami. Nie jest to czas by się sprzeciwiać, ale mieszczanka nie zamierza się poddać, tylko, że los nie bywa dla nikogo łaskawy.
__________
Konrad walczy z własnymi emocjami, rozdarty pomiędzy rodziną i jej kontrowersyjnymi poglądami a powinnościami względem króla, u którego przecież służy. Nie wszystko okazuje się być białe i czarne a i król mam swoje tajemnice. Łatwo daje sobą manipulować a intryga goni intrygę.
***
I choć opowieść o Wandzie i jej rodzinie wciąga, najbardziej w pamięci utkwiły mi losy dwóch pobocznych bohaterów, małego Staszka i Paczoskowej a w raz z nimi powszechna znieczulica, pogarda, która ostatecznie doprowadza do tragedii. Czy podobne zachowania byłby nie dopuszczalne w naszych czasach? Czy aby na pewno wciąż nie są powszechne? Dzisiaj nie tłumaczy nas już bieda, wojna i walka o przetrwanie a jednak wątki poruszone przez Ewę są jak najbardziej aktualne a powieść dogłębnie prawdziwa.
***
W powieści widać duży nakład pracy i niezwykły research, który musiała zrobić autorka. Ducha czasów oddaje choćby język powieści i świetny klimat miasta, zniszczonego, próbującego się odrodzić i mieszkańcy, skomplikowani, barwni i poruszający. Pięknie napisane.

Polecam gorąco i gratuluje wspaniałej sagi.

• Wyzwanie LC 2020
  • Historyczne