Działanie prawdy. Zaakceptuj to, co niepoznawalne

Okładka książki Działanie prawdy. Zaakceptuj to, co niepoznawalne Osho
Czarna Owca
2020-07-15
2020-07-15
Bogusława Koziorowska-Jurkevich
rozwój osobisty duchowość szczęście sukces prawda

Nie pamiętam ile OSHO już przeczytałam. Wszystko za każdym razem było najlepsze :) I teraz znowu mam wrażenie: to jest najlepsze.
Dla mnie przekaz OSHO jest prawdziwy, więc nie ma na to skali.

Dla mnie przekaz OSHO jest prawdziwy, więc nie ma na to skali.

Cześć 😎 Na zewnątrz żar leje się z nieba, więc mamy idealny czas na czytanie książek. Zdarza wam się czytać książki psychologiczne, duchowe, kontrowersyjne 🤔? Czy raczej nie jest to wasza tematyka? Dzisiaj mam dla was recenzję kolejnej książki, którą można zaliczyć właśnie do tych kategorii 🕉🕎✝️☪️

'' Nie musisz donikąd jechać, aby poznać prawdę. Nie może ci jej dać ani Jezus, ani Kriszna, ani Budda, nie mogę ci jej dać także ja. Nie jest to towar, który można komuś podarować. '' 🕉

Książka '' Osho - Działanie prawdy. Zaakceptuj to, co niepoznawalne '' ukazała się 15 lipca tego roku nakładem wydawnictwa Czarna Owca i jest to kolejna książka z serii '' Prawdziwe życie ''. Osobiście stykam się z taką lekturą pierwszy raz. Ze względu na głoszone przez siebie poglądy, tezy, Osho nie jest bardzo popularny w naszym kraju, wręcz przeciwnie. Jego poglądy mogą wydawać się bardzo kontrowersyjne i zostać odrzucone z łatwością. Książka zawiera przemówienie Osho w czasie, gdy przebywał w USA🇺🇸. Tematyka książki porusza bardzo ważne dla nas zagadnienia, a więc odnajdywanie źródła prawdy, cierpienia, szczęścia, w tym również m.in politykę, władzę. W swoich przemówieniach Osho bardzo szeroko odnosi się do największych religii, a więc Chrześcijaństwa, Judaizmu, Islamu i Hinduizmu, są one porównywane chociażby pod względem przypowieści, zakazów, nakazów, świętych pism i na tej podstawie mówca wyciąga wnioski odnośnie m.in wymienionych już wyżej przeze mnie zagadnień. Znajdziemy również wiele ciekawych opowieści z życia, podróży Osho. Książka będzie wyjątkowo ciekawa dla osób, które są zainteresowane Indiami . Bardzo spodobał mi się fakt, że w książce Osho nie zmusza nas do zaakceptowania tego, co głosi 😇( np musisz się ze mną zgadzać, bo będziesz biedny, lub nie osiągniesz w pełni szczęścia). Jest dokładnie na odwrót, mówca zachęca nas do tego, żeby w wyniku czytania książki pobudzić myślenie i samemu wyciągać wnioski i poznać własną prawdę, ponieważ każdy człowiek jest inny i każdy ma własne poglądy, zdanie. O tym, co myśli na temat takich ludzi mówi wprost, bez ogródek. Takie właśnie podejście sprawiło, że moja ocena książki,
8️⃣🔟

'' Nie musisz donikąd jechać, aby poznać prawdę. Nie może ci jej dać ani...

Kolejna książka z serii ''Prawdziwe życie'' mistrza duchowego Osho. W swojej treści zawiera odpowiedzi, które dają nam do myślenia i ukształtowują naszą egzystencję.

Tym razem mamy doszczętnie poruszany temat nawiązujący do przesłań religijnych, politycznych, jak i samego odwołania do sytuacji, w które człowiek wierzy, bądź wierzył. W prosty sposób wytłumaczona jest prawda z którą się zgadzam i utwierdzam w przekonaniu o podanych tezach. Dlaczego mamy cierpieć za grzech pierworodny, kiedy to wydarzył się co najmniej pięć tysięcy lat temu kiedy nic nas nie łączy? Przecież każdy człowiek jest stworzony po to, aby popełniać błędy i nabywać nowe umiejętności i pogłębiać wiedzę poszukując własnej prawdy. Dlaczego jest nam tak wiele narzucane? Dlaczego zawsze przed dokonywaniem wyboru dostajemy tak wiele wspaniałych propozycji, aby później nie otrzymać nic i znaleźć się w jeszcze gorszej sytuacji?

Książka może wywoływać sporne kontrowersje swoją treścią dla osób religijnych i wielu osobom może nie przypaść do gustu. Osho budował przekaz, aby uwolnić ludzi od schematyzmów. Polimizuje i stara się pokazać drogę jak stać się szczęśliwą osobą. Tym razem mocno skupia się na temacie religijności i temacie wyzwolenia, która skupia się i opiera na prawdzie. Kłamstwo towarzyszy człowiekowi na każdym kroku, Jednak czy nie warto czasami się zastanowić nad określeniem prawdy, jaka powinna mieć miejsce, a nie ''prawdy'', którą człowiek jest mamiony, z odgórnie nałożonymi?

Człowiek kiedy jest odosobnioną jednostką, która wierzy w siebie i naukę, najczęściej jest traktowany jako osoba buntująca się i nieposłuszna, a ludzie którzy idą ślepo za przywódcą nie zawsze wiedzą o prawdzie jaka jest dla nich dobra.

Odpowiedzi na te i wiele innych ciekawych pytań odnajdziesz w kolejnej świetnej książce duchowego mistrza Osho.

Osho jest nieżyjącym już współczesnym hinduskim guru, nauczycielem i mistrzem duchownym. Choć na swoim koncie ma wiele książek, żadnej z nich nie napisał. Jego słowa zostały spisane przez jego wyznawców z nagrywanych taśm na jego wykładach.

"Działanie prawdy. Zaakceptuj to, co niepoznawalne" to trzecia część serii "Prawdziwe życie" zawierająca przemówienia Osho z jego wystąpień w USA. Muszę przyznać, że podchodziłam do tej pozycji z dużym sceptyzmem, traktując ją bardziej jako ciekawostkę niż prawdę absolutną. Nie oczekiwałam po niej wielkiego objawienia ani duchowego uwolnienia. Nie wierzę w takie rzeczy, a samą książkę ciężko według mnie nazwać poradnikiem.

Niemniej jednak, Osho w bardzo interesujący sposób rozprawia się z wszelkimi religiami świata, rozkładając je na czynniki pierwsze i wskazując ich negatywny wpływ na nasze życie. Z wieloma kwestiami się zgadzałam, ale jednocześnie nie były dla mnie niczym odkrywczym. Nie mogłam się zgodzić jednak ze wszystkim, niektóre z jego idei były dla mnie zwyczajnym stekiem bzdur. Nie podobało mi się twierdzenie, że choroby psychiczne są tylko i wyłącznie wymysłem psychiatrów, eksperyment przeprowadzony na potwierdzenie tej tezy był komicznie tragiczny. Twierdził również, że nigdy nie poznał nieomylnego Polaka, więc świat musiał bardzo nisko upaść, żeby wybrać go sobie na Papieża. Po nim z kolei powinien być ktoś z Oregonu, bo tylko tam można znaleźć większych idiotów... Cóż, może i nie jestem patriotką, a tym bardziej osobą wierzącą, ale jakoś mnie to dotknęło.

Osho był niewątpliwie aroganckim, kontrowersyjnym i elokwentnym człowiekiem, który zapisał się na kartach historii jako założyciel nowego ruchu religijnego. Nauczał uważności, medytacji oraz życia tu i teraz. Mottem powyżej książki są jego słowa: "tylko w samotności możesz poznać prawdę - ponieważ to Ty jesteś prawdą".

Osho nie jest szczególnie znany w Polsce. Dlaczego? Zapewne przez to, że z nasza kultura odbiega od tego co on myśli. Może wydawać się kontrowersyjnym człowiekiem w Polsce. Ja osobiście lubię czytać o tym co ma do powiedzenia i z wieloma rzeczami się zgadzam. Podoba mi się co ma do powiedzenia i pewność z jaką to mówi.

Oto przed wami trzecia książka z serii Prawdziwe życie zawierająca przemówienia Osho z jego pobytu w USA.

Słuchacie swojego wewnętrznego głosu? Tak? Czy zatem jesteście pewni, że to jest wasz głos? Tym głosem może być głos matki, ojca, sąsiada, kogokolwiek kto dawał wam rady kiedyś. Jednak tak przyzwyczailiście się do niego, że myślicie iż to was wewnętrzny głos.
Czy polityk może być katolikiem? A katolik politykiem? Co się z nimi dzieję podczas rządzenia i zaraz po nim?
Na wiele pytań odpowiedzi znajdziecie w książce mistrza Osho. Są to odpowiedzi na zadawane mu pytania podczas spotkań w Stanach Zjednoczonych. Cały zbiór szeroko rozwiniętych wypowiedzi duchowego mistrza, dzięki którym spojrzymy na pewne sprawy z innej perspektywy. Sam Osho twierdzi, że powinniśmy pytać o to co zmieni nasze życie, o to co teraz dla nas jest ważne. Pytania z pamięci, bądź zwykłe tabele pytań nie dadzą nam żadnej satysfakcji nawet gdy ktoś na nie odpowie. Musimy pytać z głębi nas, pytać o to co my potrzebujemy wiedzieć w danej chwili.
W książce poruszone są też kwestie naszych problemów. Posiadamy całkowitą wiedzę jak je rozwiązać jednak nie udaję się nam to. Pogłębiają się i nie zostają rozwiązane. Osho wyjaśnia dlaczego tak sie dzieję, pomaga zrozumieć to co siedzi w naszej głębi.

Książkę polecam ponieważ dzięki niej jak i innych zobaczycie świat z zupełnie innej perspektywy. Może spodoba wam się ta perspektywa.

Oto przed wami trzecia książka z serii Prawdziwe...

Dobra lektura ucząca świadomości. Polecam

Dobra lektura ucząca świadomości. Polecam