rozwiń zwiń

Chrześcijanin – kto to taki?

monia1989 monia1989
13.08.2020
Okładka książki Chrześcijaństwo po prostu C.S. Lewis

Nie katolicyzm, protestantyzm, anglikanizm czy prawosławie, lecz po prostu chrześcijaństwo. Intencją autora jest uproszczenie i tak przecież skomplikowanych kwestii wiary. Nie rozmienia chrześcijaństwa na drobne, celowo pomija różnice między poszczególnymi wyznaniami chrześcijańskimi, żadnego nie gloryfikuje, a raczej podkreśla to, co dla chrześcijan wspólne i zasadnicze. Chce łączyć, a nie dzielić, dotrzeć do wyznawców Chrystusa ponad podziałami. Nikogo nie przekonuje do wiary na siłę, prezentuje jedynie argumenty, które jego samego ostatecznie przekonały, co z resztą wcale nie było łatwe. Świetnie rozumie wątpliwości nieprzekonanych, bo kiedyś sam przed nimi stanął. Rozwiewa tylko te, które czuje się na siłach racjonalnie wytłumaczyć, uczciwie ustępując w kwestiach, w których nie czuje się kompetentny, co tylko przysparza mu wiarygodności.

Chrześcijaństwo może wydawać się religią trudną, pełną idealistycznych, nieosiągalnych dla przeciętnej osoby postulatów. Nie mnożąc zasad stworzonych w ciągu dwóch tysięcy lat przez teologów i hierarchów kościelnych, autor zwraca się w kierunku korzeni wiary. Koncentruje się na kilku najważniejszych regułach, prostych i zrozumiałych, pokazując, że jeśli wierzący staje przed dylematem, to powinien właśnie te najprostsze prawdy sobie przypomnieć. Jakie to zasady? „Czyńcie innym tak, jakbyście chcieliby i wam czyniono”, „Nie sądźcie sami, abyście nie byli sądzeni”, „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”.

Mimo że są czytelne, dalej dla większości trudne do realizacji, ale tylko dopóki myślimy, że wszystkim przykazaniom mamy sprostać samodzielnie, walcząc ze swoimi skłonnościami, niejednokrotnie też ze światem, który ich urzeczywistnieniu zwyczajnie nie sprzyja. Autor przekonuje, że gdy wreszcie zdecydujesz się wkroczyć na drogę wiary, już nigdy nie będziesz zdany tylko na siebie i zawsze uzyskasz potrzebną pomoc. Czy nie taki jest sens słów: „Szukajcie, a znajdziecie” albo „Szukaj Chrystusa, a znajdziesz Go – a z nim wszystko inne” ? Mówi, że człowiek, który Bogu zawierza, czuje spokój ducha, z nadzieją patrzy w przyszłość, znajdując siłę na mierzenie się ze wszystkim, czemu musi stawić czoła.

Nie ze wszystkimi fragmentami książki przyjdzie się dziś zgodzić, wszak tekst powstał w latach 40. ubiegłego wieku, część przekonań, na szczęście, zdążyła się już dawno zdezaktualizować, jak deklarowane kiedyś wprost w przysiędze małżeńskiej podporządkowanie kobiety mężczyźnie. Zdecydowana większość mimo upływu czasu wciąż brzmi całkiem sensownie. Czy przekona niezdecydowanych? Być może, a nawet jeśli nie, to przynajmniej nakreśli ogólny sens chrześcijańskiego przesłania, które bywa dziś wypaczane. Wielu określającym się mianem chrześcijan też przyda się takie przypomnienie, na czym ich wiara się opiera

Monika Kurek