Pamiętnik więzienny

2020-06-03
2020-06-03
wspomnienia dzienniki Emiraty więzienie

Okładka książki Inna miłość szejka Artur Ligęska, Oskar Maya
Inna miłość sz... Artur Ligęska, Oska...

Czy można przygotować się do dorosłości?
Historia małego chłopca w ciele dorosłego faceta, który stara się funkcjonować w dorosłym świecie.
Duży kompleks na tle pochodzenia z małej mieściny na podkarpaciu. Chęć udowodnienia, że pochodząc z tak niewielkiej miejscowości, można coś osiągnąć. Artur próbuje i to się chwali, jednak w tym próbowaniu brak siły. Niska samoocena, sterydy, narkotyki...
"Gość nie potrafił się odnaleźć w świecie, do którego należał”, napisał w książce "Inna miłość szejka", o synu szejka, z którym niby miał bliskie kontakty, a którego rola w życiu Artura jest wielce wątpliwa. Jednak nie zauważył, że to jest właśnie jego problem.
I tutaj zaczyna się następna historia, która wydaje się grubymi nićmi szyta.
Chce się zregenerować, odbić od dna, więc kupię bilet w jedną stronę i polecę do Emiratów Arabskich ;-)
Dlaczego akurat tam? Bo wg. Artura właśnie tam jest tak słonecznie, że dzięki temu szybciej stanie na nogi. Naprawdę, bardzo mocny argument ;-) i dlaczego mnie nie dziwi, że wpadł w kłopoty? Mam nieodparte wrażenie, że pobyt w tym kraju jednak miał też jakiś inny cel, niż tylko poprawa samopoczucia. W Polsce miał ogromne długi, a facet był totalnie zafiksowany na punkcie pieniędzy, co można wywnioskować z treści książki.

W Dalszej kolejności jest już opis pobytu w więzieniu.
Opis miejsca, sytuacji oraz osób z nim przebywających.
"Sulajman z Ugandy, milioner, którego wsadził do więzienia Interpol. Ciekawa osobowość. Warto z nim trzymać kontakt".
Acha, czyli przestępcy fascynowali Artura. To chyba wiele o nim mówi.
W wielu przypadkach przeczy sam sobie.
Gloryfikuje swoją postać. Stwarza otoczkę bogobojnego, trwającego cały czas przy modlitwie, różańcu. Hipokryzja. Nawet w więzieniu grzeszy co kawałek, chociażby spisując pamiętnik, w którym co chwila wyklina innych, naprawdę siarczystymi słowami.
Zaprzecza swojej ciemnej stronie, która niewątpliwie jest.
Wręcz nasuwa się podejrzenie o poważne zaburzenie osobowości. Czy był pod opieką psychologa? Ucieczka do innego kraju nie jest ucieczką od samego siebie.
Na miejscu jego rodziców, bliskich spaliłabym się ze wstydu. Aż dziw bierze, że 37-latek pisze bez całkowitych hamulców. Możemy np. dowiedzieć się w jaki sposób się masturbował, ale nie to jest najgorsze. Opisuje też wygląd swojej hmm...jakby tu ładnie ująć...może jednak nie będę ujmować. Czy to normalne? czy to nas czytelników interesuje? No właśnie...
Przy takiej ekspresji słownej, każdy erotyk blednie ;-)))
I naprawdę jego rodzina dostała list z Watykanu, w którym przekonują, że modlą się za niego?
Nie, to jakiś niezbyt smaczny żart...
Zatem wniosek: albo cała ta historia jest mocno nawymyślana, albo człowiek miał potężny problem z psychiką. Obstawiam jedno i drugie...
Niestety nie zostałam przekonana co do owej niewinności i faktu, że za nic siedział w więzieniu. Wyrok dożywocia miał swój powód. Oficjalny - posiadanie narkotyków (towarzystwo sprzyjające + uzależnienie). I ja przy tym obstaje. Ewentualnie jakiś inny przekręt.
Wmawianie innym, że to przez syna szejka Abu Zabi, który się w nim zakochał, jest zwalniem z siebie odpowiedzialności.
Wyimaginowany książe jako przykrywka? Jest wiele głosów, że jednak tak.

Opisana historia jak dla mnie jest na wskroś podejrzana i ma na pewno drugie, jak i nie trzecie dno.
Książkę kupiłam całkiem nieświadoma kim jest autor. Google rozświetliło przede mną więcej na jego temat. Myślałam, że tylko ja się czegoś doszukuję, a jednak na forach jest wiecej negatywnych głosów na temat "podróży" autora do Dubaju, jak i wątpliwości co do księcia. Można dowiedzieć się też wielu innych ciekawostek od tych, którzy byli bliżej tematu.
Mimo wszystko, czytało mi się wyśmienicie, czym sama jestem zaskoczona. Napisana prostym językiem, wręcz infantylnym i akurat w tym przypadku dobitnych wulgaryzmów się nie czepiam. Tego się było można spodziewać. Niektóre towary leżą na niezbyt wysokiej półce ;-) i tutaj Kant czy Fromm, przeczytani z konieczności pod wpływem nudy więziennej, niewiele zdziałały.
Bardzo dziwna, a zarazem w dziwny sposób wciągająca pozycja. Jednak w moim przypadku mam nadzieję, że pierwsza i ostatnia tego typu.

Czy można przygotować się do dorosłości?

Trafienie za niewinność na ponad rok do więzienia, do warunków gdzie nawet zwierzę w zoo ma lepiej, jest oczywiście tak okropne, że nie mieści się to w głowie, ale jeżeli chodzi o kwestię samej książki...
Jest w niej mnóstwo, ale to mnóstwo niedopowiedzeń. Pierwsze rozdziały powinny być tak naprawdę pisane od myśliników, bo są spisanymi różnymi czynnościami, które zapisane w sposób ciągły są bardzo chaotyczne. Autor kilka razy sobie zaprzecza np. na wstępie pisze, że nigdy nie miał myśli samobójczych, a kilka stron później o nich pisze. Monotonia - rozumiem, że to pamiętnik i nie ma czego też wymagać od życia w więzieniu oraz, że rutyna miała pomóc w przetrwaniu, ale o wiele lepiej czytałoby się tę książkę gdyby myśli były uporządkowane i jakoś podsumowane. Pan Artur nie skupia się na opisach ciężkich i okropnych warunków więziennego życia, tylko sposobie na nie zwariowanie w nich. Pokazaniu że wiara i znalezienie sobie zajęcia pomaga przetrwać.

Oczywiście warto zapoznać się z historią Pana Ligęski, ale nie polecam tej formy.

Oczywiście współczuję autorowi tego pobytu w więzieniu i tego co przeszedł, zdaję sobie sprawę jakie spustoszenie w głowie takie odosobnienie może poczynić. Brawa za wytrwałość. Sport i wiara w Boga pozwoliły mu przetrwać.
Sama książka jak dla mnie jest monotonna i przez to nudna. Nie mogłem się doczekać aż się skończy.

Brakuje tej książce porządnej korekty i redakcji.
Czyta się tę książkę bardzo szybko, ale niewiele po niej zostaje. Oczywiście historia w niej przedstawiona jest przerażająca, ale przez całą lekturę miałem poczucie, że autor nie jest do końca szczery z czytelnikiem co do okoliczności, które doprowadziły go do tego miejsca.

Nie polecam

Brakuje tej książce porządnej korekty i redakcji.

Nie polecam

Książka zdecydowanie interesująca. Początek rewelacyjny, środek spowalnia bardzoooo i powiela te same informacje wkoło. Końcówka rewelacyjna i bardzo przyspieszona. Mam wrażenie że zostało pominiętych wiele kwestii na końcu a jednak to jest to na co wszyscy czekają. Książka jak by urwana i zakończenie zjedzone na maksa. Opinie o Arturze i jego historii daje wiele do myślenia wiec sukces tej książki został osiągnięty. Polecam bardzo pomimo wielu uchybień i niedociągnięć.

Treść bardzo ciekawa, natomiast warsztatowo raczej średnio. Pomimo to bardzo poruszający temat. Skłania do refleksji, co czytelnik zrobiłby na miejscu autora. Dodatkowy plus za to, że autor pochodzi z tej samej miejscowości co ja.

Materiał bardzo dobry, nie tylko na książkę, ale i być może na film. Historia Artura pokazuje nam jak bardzo w niektórych sytuacjach jesteśmy bezsilni. Imponuje mi nieustanna siła psychiczna głównego bohatera. Ja prawdopodobnie nie byłabym taka silna i straciła swój optymizm dużo szybciej.

Niektóre rzeczy musze jednakże skrytykować: książka jest pisana po prostu prymitywnym językiem. Nie obchodzą mnie przekleństwa i nieustanne wzmianki o bogu. Bardziej męczył mnie nieharmonijny styl budowy zdań. Język Polski jakim posługuje się autor jest na poziomie ucznia szkoły podstawowej. Jeśli pisze się książkę z tak niesamowitą historią, wskazana jest konsultacja z osobami, które znają się na literaturze.

Niektóre rzeczy musze jednakże skrytykować: książka jest pisana po prostu...

To bardzo trudna i poruszająca opowieść, która odzwierciedla słowa "Wiara przenosi góry".

Historia Artura Ligęski, który padł obiektem miłości pewnego "Anioła" i przez którego spędził ponad rok w więzieniu na Półwyspie Arabskim. Poruszająca historia pisana w formie pamiętnika. Dowód, że toksyczna miłość istnieje, dowód na to, że istnieją ludzie wpływowi, w końcu dowód na to, że ludzie różnią się w zależności od wiary i miejsca zamieszkania - nie dajmy sobie wmówić, że w gruncie rzeczy jesteśmy tacy sami.

Artur Ligęska po swojej pierwszej książce "I na miłość szejka" wydał "Pamiętnik więzienny". Trudno uwierzyć co dzieje się w cywilizowanym świecie. Artur został uwięziony w Emiratach Arabskich. Czy popełnił przestępstwo? Nie. Czy wiedział, że czeka to więzienie? Nie. Okazuje się, że odrzucając miłość syna szejka wydał na siebie wyrok. Pieniądze mogą załatwić wszystko i niewinnego człowieka wsadzić do więzienia na rok. W warunkach nie spełniających jakichkolwiek norm musiał przetrwać. Wielokrotnie zadawałam sobie pytanie. Jak to możliwe? Jak psychicznie można było to udźwignąć? Ogromny żal i niedowierzaniem, że ambasada tyle wysiłku musiała włożyć w uwolnienie Artura. Jak to możliwe, że bez żadnych dowodów, wyłącznie dzięki kaprysowi jednego człowieka można uczynić tyle zła drugiemu człowiekowi? Historia gorsza niż z filmu. A napisało ją życie...

• W przyszłości
  • Na faktach
  • LITERATURA FAKTU

Dodaj cytat z książki Pamiętnik więzienny