Ćwiczenia ze szczęścia

religia
Znak
2020-05-25
2020-05-25

Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...
Okładka książki Miasto rewitalizacja Tomáš Halík, Kaja Kaźmierska, Grzegorz Ryś, Grzegorz Strzelczyk
Miasto rewital... Tomáš Halík, Kaja K...

Zapis rekolekcji i jako taki zawiera sporo uproszczeń. Mimo to książka bardzo cenna i zawierająca wiele "otwierających" myśli. Przydałaby się edycja z rozwinięciem pewnych wątków (uzasadnień),dodaniem przypisów.

Jakże mylący może być tytuł - to moje pierwsze wspomnienie na myśl o tej pozycji ks. Strzelczyka. Zachwalany teolog, autor licznych felietonów na łamach "W Drodze" wypuszcza książkę, która miałaby być poradnikiem, jak być szczęśliwym. Sięgając po nią, zapomniałem, że autor jest duchownym, a szczęście opisane nie jest w ramach współczesnego i doczesnego szczęścia (najczęściej rozumianego jako dobra materialne, możliwości indywidualne, rzadziej już dobre relacje z drugim człowiekiem),ale czymś dalej - czym ma być szczęście doczesne i wieczne, oraz parę drogowskazów jak to uzyskać.

Cykl rekolekcji spisanych i podanych w formie książki nie powinien być lekturą na 3 wieczory. To ten typ książki, nad którym trzeba posiedzieć, popracować z nim. Ksiądz Strzelczyk podaje błogosławieństwa z Ewangelii, następnie tłumaczy je na język 21. wieku i rozwija myśl, jak możemy dziś spełniać nasze życie, aby osiągnąć 'biblijne' szczęście.

Autor niejednokrotnie zmusza do zwolnienia, czy najlepiej zatrzymania się w lekturze, i spojrzenia na swoje życie bardziej z boku, przez pryzmat właśnie błogosławieństw. Po tej lekturze naprawdę można spojrzeć na swoje życie z trochę innej perspektywy.

Doskonała na czas zatrzymania się w biegu. Pojechała ze mną na urlop, czytana kawałkami, właściwie wolniutko sączona, w oddaleniu od świata i zbędnego hałasu. W mojej bibliotece znajdzie miejsce obok de Mello i Hammarskjolda.

Książka-formator. Stawia pytania. Zmusza do rachunku sumienia. Rzuca wyzwanie by serio żyć Ewangelią. Przybliża do Jezusa.
Cała treść podana w prosty i przystępny sposób. Wrócę do niej na pewno jeszcze kilka razy.

Szczęście – to pojęcie abstrakcyjne i mogące mieć bardzo subiektywne znaczenie. Każdy człowiek wyraża nieco inną definicję szczęścia. I każda z nich jest właściwa. Ważne jest, aby rozumieć to, „czym jest szczęście w moim życiu”. A dzięki książce „Ćwiczenia ze szczęścia” mamy tę okazję, aby samemu przejść proces zrozumienia swojego życiowego szczęścia.

Książka „Ćwiczenia ze szczęścia” napisana przez ks. Grzegorza Strzelczyka, którą jest dostępna w księgarni internetowej TaniaKsiążka.pl, jest zapisem rekolekcji, wygłoszonych przez autora w 2019 roku i pozwala ona lepiej zrozumieć swoje szczęście, a także to, co się z nim wiąże, czyli nasze potrzeby, uczucia, relacje z innymi ludźmi itp.

Czy jestem szczęśliwym człowiekiem? To pierwsze i kluczowe pytanie, jakie stawia czytelnikowi autor tej książki. Jest ono ważne, ponieważ każdy człowiek inaczej rozumie szczęście. Najczęściej myślimy „jestem szczęśliwy/będę szczęśliwy, jeśli…”. I to nie jest złe myślenie, ale istotne jest, aby zastanowić się nad tym, od czego zależy moje odczuwanie szczęścia – od jakich rzeczy, sytuacji, okoliczności, a także – czego mi brakuje, aby być bardziej szczęśliwym? Takie krótkie ćwiczenie na początek.

Dalsza część książki jest bardziej „praktyczna”. Szczęście analizowane jest na przykładzie błogosławieństw opisanych w Ewangelii wg św. Mateusza i wg św. Łukasza – niesamowite jest jak różne sposoby postrzegania szczęścia ci ewangeliści przekazują. Z jednej strony autor książki przedstawia przykładowe sytuacje, w których człowiek może poszukiwać i odnajdywać szczęście, z drugiej jednak – daje nam wskazówki dotyczące tego, czego powinniśmy unikać, co nie da nam szczęścia lub co jest tylko pozornym szczęściem.

Myślę, że książka „Ćwiczenia ze szczęścia” ks. Grzegorza Strzelczyka była mi bardzo potrzebna teraz, w tym momencie, w którym się znajduję. Pozwoliła mi zastanowić się nad tym, co jest dla mnie ważne, a także pokazała mi, że ja także czasami mam z tym szczęściem problem… I tutaj trzeba sie zatrzymać i pomyśleć, aby coś lepiej zrozumieć, a ta książka bardzo w tym pomaga.

Książka „Ćwiczenia...

Autor bardzo szczegółowo i z poparciem konkretnych przykładów z życia wyjaśnia "błogosławieństwa" zawarte w dwóch Ewangeliach Mateusza i Łukasza. Cenne jest także świadectwo samego autora.

Księdza Strzelczyka zawsze warto przeczytać. Co prawda miałam parę razy ochotę powadzić się z Autorem, nie zmniejsza to jednak mojego zadowolenia z lektury.

Książka ,, Ćwiczenia że szczęścia " jest bardzo ciekawym duchowym poradnikiem. Ks. Grzegorz Strzelczyk opisuje w jaki sposób poradzić sobie we współczesnym świeci, nie pogubić się a przy tym odnaleźć szczęście. Książka składa się z trzech części. Pierwszą jest wprowadzenie, które jest bardzo rozbudowane i stanowi świetna podwalinę pod pozostałą treść. Cześć druga jest poradnikiem szczęścia, według błogosławieństw Łukasza. Natomiast część trzecia, opiera się na blogoslawienstwach według Mateusza. Książkę bardzo dobrze się czyta, pomimo że zawiera dość trudną treść. Skłania do licznych przemyśleń, więc jej czytanie zajęło mi trochę czasu. Ponadto bardzo podoba mi się w jaki sposób została wydana. Polecam.

Całość na feminadomi.blogspot.com
(...)Ks. Strzelczyk jest człowiekiem wykształconym, niezwykłym erudytą, ale nie musicie się bać, że przez to jego książka/poradnik są trudne. Autor doskonale potrafi operować językiem i słownictwem tak, aby być zrozumianym przez wszystkich. Zadaje pytania, które z pozoru są proste, no bo jak to, przecież albo jest się szczęśliwym albo nie. Ksiądz chce byśmy wejrzeli głębiej, byśmy zobaczyli przyczyny, odróżnili szczęście od np. zadowolenia, spełnionego życia zawodowego, czy rodzinnego. Uważa, że kluczem poznania i bycia szczęśliwym są Jezusowe błogosławieństwa, opisane przez św. Mateusza i św. Łukasza(...)

Całość na feminadomi.blogspot.com

"Ćwiczenia ze szczęścia" ks. Grzegorza Strzelczyka, stanowią jak mówi okładka: gimnastykę dla ducha według ośmiu błogosławieństw. I choć tytuł brzmi jakbyśmy mieli do czynienia z jakimś "kilkuetapowym programem" to jednak jest to zdecydowanie coś więcej! Jak przystało na porządny duchowy poradnik, forma tej publikacji jest o wiele głębsza, a tematy w niej poruszane zahaczają o bardzo szeroko ujęte, biblijne, niemal filozoficzne rozważania. Nie bójcie się jednak, że to coś "nad wyrost", wręcz przeciwnie, ks. Strzelczyk pisze bardzo zrozumiale i nie próbuje zaszyć nas górnolotnością. Zależało mi jednak na tym, abyście sobie uświadomili, że "Ćwiczenia ze szczęścia" to nie zwyczajny podrzędny poradnik w stylu "co zrobić, aby lepszym być", ale faktycznie "gimnastyka" umysłu. Trzeba się tu trochę nad sobą zastanowić, na trochę pytań odpowiedzieć, trochę siebie zbadać - szczerze przede wszystkim, by choć po części zdać sobie sprawę, co autor ma na myśli. Do tego dochodzi złożoność oraz niejednoznaczność Ewangelii i potężne ćwiczenia umysłu mamy gotowe. Szalenie dużo można z tej książki wynieść jeśli tylko poświęcimy jej troszkę czasu. Nie zawadzi poznać, ja gorąco polecam.

• Religia
  • Popularnonaukowe
  • Religijne

Dodaj cytat z książki Ćwiczenia ze szczęścia

Video

Video