rozwiń zwiń

12 map – w nich cały świat

monia1989 monia1989
20.03.2020
Okładka książki Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat Tim Marshall

Książka „Więźniowie geografii” w opinii autora ma służyć rozbudzeniu zainteresowania najmłodszych złożonymi problemami stosunków międzynarodowych. Nie sposób ich pojąć bez jednoczesnego ukazania historii i geografii określonych rejonów. Dopiero łączne spojrzenie, uwzględniające warunki naturalne, historię i politykę danego regionu, pozwala lepiej zrozumieć jego specyfikę. Jak połączyć te dziedziny, by osiągnąć cel, i jednocześnie nie przesadzić ze zbyt dużą dawką wiedzy, która mogłaby niepotrzebnie skomplikować zagadnienia i zniechęcić dziecko do lektury? Pomysł przedstawienia zagmatwanych relacji między państwami i regionami przy pomocy 12 prostych, opatrzonych kolorowymi opisami map, jest genialny.

Przypisanie na wstępie do poszczególnych rejonów świata odpowiednich stron pozwala na szybkie dotarcie do interesującej nas mapy bez konieczności przewertowania całej książki. Dzięki temu może ona stanowić świetne uzupełnienie szkolnej wiedzy z co najmniej kilku przedmiotów. Patrząc na właściwą mapę, dziecko szybko przypomni sobie najważniejsze fakty dotyczące danego regionu, jego warunki naturalne, najważniejszych graczy oraz występujące między nimi konflikty. Mapy wyjaśniają, dlaczego pewne obszary planety są niestabilne, nawiedzane przez częste kryzysy, zdradzają przyczyny najważniejszych regionalnych i globalnych konfliktów. Ciekawe schematy, krótkie wyjaśnienia, rysunki i dużo koloru – wszystko to sprawia, że mamy ochotę długo i wielokrotnie przeglądać każdą z nich. Dzięki wyróżnionym symbolom dziecko na pewno zapamięta znacznie więcej szczegółów niż w przypadku tradycyjnych map. Klasyczne mapy, z mnóstwem detali i skomplikowaną legendą, mogą zniechęcać. Tutaj najważniejsze elementy są mocno wyróżnione, nie sposób ich przegapić.

Pozycja dowodzi, że wbrew pozorom nie ma tematów zbyt trudnych do poruszania w pewnym wieku, należy tylko umiejętnie tę wiedzę dawkować i zaprezentować, aby nie przytłoczyła młodego człowieka. Już kilkuletni czytelnik może dzięki książce odpowiedzieć na tak trudne pytania, jak: dlaczego Bliski Wschód jest obszarem niestabilnym i skonfliktowanym? Dlaczego Afryka i Ameryka Łacińska napotykają wiele barier uniemożliwiających ich rozwój oraz jak kolonialna przeszłość wielu obszarów do dziś odciska na nich swoje piętno? Piękna szata graficzna map zobrazuje dzieciom całą różnorodność państw i regionów, od największych potęg po obszary biedy, naznaczone wieloma rozwojowymi barierami. Pokaże, że mimo postępu technologicznego czynniki geograficzne wciąż determinują warunki życia w wielu rejonach, umożliwiając lub hamując ich rozwój. Książka uwrażliwi dziecko na problem niesprawiedliwości i nierówności społecznych, pokazując, jak wiele czynników ma wpływ na poziom dobrobytu danego regionu. Stanowi doskonały wstęp do dalszego pogłębiania zainteresowań. Tytuł trafiony w dziesiątkę, te mapy na pewno pomogą zrozumieć świat.

Monika Kurek