Zaginione złoto Hitlera

Znak Horyzont
2020-03-01
2020-03-01
Złoto Hitler Polska komunizm skarb

SB-ecy szukający skarbów, gorączka złota w latach 80. na Dolny Śląsku, a przede wszystkim wspaniały przewodnik po niesamoiwtych związanych ze skarbami miejscach i Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Ogrom wiedzy autora, mnóstwo przypisów podających źródła. Wspaniały rozdział o dotąd nieznanych losach banków Breslau w styczniu 1945 - :Banki pakują skarbce", w którym autor opisuje, jak z miasta oblężonego ze wszystkich stron bankowcy wywozili wszystkie kosztowności. Mistrzowska książka z gatunku literatury faktu, reportażu historycznego. Wielka wartość dla badaczy i amatorów i profesjonalistów, bo autor przytacza dosłownie mnóstwo dokumentów i zeznań. Cudo.

Czytałem kilka pozycji tego typu i na plus trzeba pochwalić autora za gigantyczny reaserch jaki wykonał . Autor w gawędziarski sposób opowiada o legendzie miejskiej Wrocławia i ukryciu niemieckiego złota po wojnie. Temat jest bardzo interesujący, ale autor wdaje się moim zdaniem w dużą ilość szczegółów i książka by wiele zyskała gdyby nie przepisywał w całości dokumentów, które opisują sprawę, zamiast posłużyć się syntezą. Olbrzymim plusem jest też to, że autor sam zakończył śledztwo, a nie jest to reportaż o skarbie, w którym brakuje rozwiązania.

Super. Polecam

Super. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo fajnie napisana ksiażka reprterska z mnóstwem dokumentów, faktów o tym, co się działo z tzw. złotem wrocławia i skąd się wziął tzw. złoty pociąg. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka "Zaginione złoto Hitlera" nieźle mnie wymęczyła. Temat jest niesamowicie ciekawy, ale czytanie tych wszystkich dokumentów było na prawdę nużące. Autor wykonał niesamowitą pracę docierając do tych wszystkich źródeł, ale w książce było tego zdecydowanie za dużo i zamiast, ze strony na stronę, być bardziej zaciekawioną, byłam z każdym kolejnym momentem coraz bardziej znudzona. Nie polecam tej książki tym, którzy tak jak ja chcą dowiedzieć się ogólnej historii "zaginionego złota", bez wgłębiania się w najbardziej szczegółowe detale.

Jak dla mnie to jest książka historyczna roku. Fantastyczny reportaż o tajemnicach, Niemcach, końcu II wojny światowej i o PRL-u. Służby specjalne, skarby, zapyziały PRL - tu jest to wszystko, a czyta się to świetnie. Literatura non fiction to mój konik. Doskonały balans między reportażem literacki, a dokumentalistyką, reportażem dziennikarskim. W przeciwieństwie do innych książek, które dotyczą tajemnic historii nie jest to nudny zbiór dokumentów, ale fantastycznie skonstruowana opowieść o tym, co się działo. Tę książkę czysta się jak doskonale napisaną powieść, a przecież jest to literatura faktu i dokument. Moim zdaniem nadaje się świetnie do adaptacji w postaci filmu - chętnie obejrzałbym długometrażowy film dokumentalny na jej podstawie -coś w rodzaju filmów z cyklu Ewa Ewart poleca.

Tak więc polecam wszystkim miłośnikom historii, reportażu i tajemnic. 10/10.

Interesująca książka o dużej wartości faktograficznej. Pomimo, że autor przypisuje sobie pierwszeństwo w opisie niektórych faktów historycznych - uderza podobieństwo do książki 'Złoto Wrocławia' J. Roberta Kudelskiego. Niemniej jednak interesująca pozycja w dolnośląskiej literaturze historycznej....

Po książkę sięgnąłem z prostego powodu- temat ten bardzo mnie interesuje, a okładka i opis książki wiele obiecują.
Po jej przeczytaniu czuję jednak niedosyt i rozczarowanie. W książce znajduje się cała masa dokumentów przez, które ciężko przebrnąć. Rozumiem rzetelność autora i to, że powołuje się na fakty i dowody, lecz dla niektórych przebrnięcie przez te dokumenty może okazać się drogą przez mękę.
Dowiemy się z książki nie jednej ciekawej rzeczy i to ratuje nieco ogólny odbiór. Wiele ciekawostek dotyczących np. pracy niemieckiego wywiadu, jak przed wojną już wiedzieli co watro ukraść, co na polskich ziemiach jest cenne i gdzie się znajduje. Przedstawiona jest też praca oficerów między innymi UB w powojennej Polsce, która dla niektórych może rzucić więcej światła na tą organizację i ludzi w niej zrzeszonych. Książka składnia również ku refleksją jak nasz nie szczęśliwy kraj został okradziony, obrabowany z dóbr materialnych, z dzieł sztuki, jak wiele straciliśmy na drugiej wojnie światowej.

W mojej opinii odbiór książki byłby znacznie lepszy, gdyby nie męczące przedzieranie się przez strony pełne dokumentów.

Po książki historyczne sięgam naprawdę bardzo rzadko, a jak już zamierzam jakąś przeczytać wybieram ją dość dokładnie.

Książka Tomasza Bonka zaciekawiła mnie nie tylko swoją okładką ale także tym co ma wewnątrz. Tym bardziej, że to nie kolejna powieść z wymyśloną w części fabułą – to reportaż z historią naszego kraju z czasów PRL-u.

W 1944 roku w Breslau ( przedwojennej Twierdzy Wrocławia) Policja wydaje apel do ludzi, aby cale swoje kosztowności oraz dzieła sztuki, które mają w posiadaniu pozostawić na ten czas we wrocławskim banku. Ludzie myślą, mają nadzieję, że kiedy wszystko się skończy to oszczędności ich życia wrócą do nich. A to nic bardziej mylnego …
W związku z najazdem wojsk radzieckich wszystkie te „złote skarby”zostają wpakowane do pociągu, który tajemniczym sposobem gdzieś znika w okolicach Jeleniej Góry.
W ręce policyjnych stróżów prawa wpada Niemiec, który po wojnie zdecydował się pozostać mimo wszystko na Dolnym Śląsku. Zeznaje on, że brał udział w ukrywaniu niewyobrażalnego skarbu – kilkudziesięciu ton złota pochodzącego z wrocławskiego skarbca.

Gorączka złota opanowuje wszystkich, każdy marzy o tym by ten pociąg odnaleźć. Znany dziennikarz Tomasz Bonek przeprowadza reporterskie śledztwo, w którym to szuka odpowiedzi na pytanie: gdzie jest to skradzione złoto? Czy ta historia jest prawdziwa? Co tak naprawdę stało się z tymi wszystkimi kosztownościami z wrocławskiego banku?

Reportaż Pana Tomasza jest naprawdę interesujący i wciągający jak na gatunek historyczny (jeśli o mnie chodzi).
Fajne jest tu to, że autor na samym początku przenosi nas w czasy PRL-u i pokazuje jak wtedy wyglądał nasz kraj. Czytając to można było się dowiedzieć ciekawych rzeczy. Nie brakuje tu także zwariowanych historii oraz legend samego Wrocławia.

Jeśli chodzi o samą zawartość książki to oprócz ciekawej treści znajdziemy tu też interesujące grafiki oraz wiele fotografii i mapek samego Wrocławia z tamtych czasów. Same góry oraz tajemnice, które skrywają i które autor próbuje rozwiązać także zaciekawią Czytelnika.

Podsumowując :

Pomimo tego, że bardzo rzadko sama sięgam po takie pozycje literackie Was chciałabym do niej namówić. Ten reportaż naprawdę jest godny uwagi i przyciąga swoją zawartością!

Polecam !

W 1944 roku w Breslau ( przedwojennej...

Napisana w formie reportażu. Ci którzy chcą się dowiedzieć coś więcej o skarbach Wrocławia, a nie mają dużej podstawy na ten temat to jest książka dla nich.

• E-Booki
  • Wyzwanie LC 2022
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Zaginione złoto Hitlera