Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy

Znak Horyzont
2021-05-24
2021-05-24
II Wojna Światowa Hitler obóz koncentracyjny eksperymenty

Chemia śmierci porusza trudny temat, jakim są obozy koncentracyjne. Oprócz przerażających relacji więźniów, autor wyjaśnia genezę powstania podobozów Dyhernfurth oraz ekonomiczny aspekt uruchomienia tej machiny śmierci.
Uznania dla Pana Tomasza Bonka, za dziennikarskie śledztwo i dotarcie do licznych dokumentów, które ukazują obozy koncentracyjne w szerszym aspekcie, niż tylko cierpienie i śmierć więźniów.
Cennym aspektem tej książki jest fakt, że opisuje miejsca, po których praktycznie nie ma już śladów. Również opisane historie zostały prawie wytarte z ludzkiej świadomości.
Historię podobozu Dyhernfurth I, Gross -Rosen znam z rodzinnych wspomnień. Relacje mojego stryja pojawiły się w tej publikacji. Przytoczone zeznania osób, które przeżyły to piekło, przekonują mnie o rzetelności opracowania autora. Byłym więźniom bardzo zależało, aby kolejne pokolenia pamiętały o tym co się stało. Autor podjął się ocalenia od zapomnienia tych tragicznych historii.

Rzetelnie.

Rzetelnie.

Książka napisana w formie opowiadania, więc czyta się ją przyjemnie, nawet przez osoby, które nie przepadają za czytaniem "suchych" faktów. Treść jest oparta o dzienniki i relacje świadków, zarówno więźniów, jak i kierującymi zakładami, przy czym w głównej mierze tych pierwszych. Dlatego przeważają przede wszystkim drastyczne opisy, przymusowych robotników.

My współcześni w ogromnej większości wymieniamy tylko Oświęcim i Brzezinkę, kako zane nam miejsca hitlerowskiej kaźni. Nieliczni z nas dorzucsją Sztutowo.... Teoretycznie wiemy co to obozy koncentracyjne, obozy pracy, transporty śmierci, krematoria, część z nas widziała pozostałości obozowych zabudowań, stosy oprawek, ubrań, butów... Tyle. Ta książka to bardzo sugestywnie opisana nieznana/zapomniana przez Polaków i skrzętnie ukrywana przez Niemców historia podporzadkowanego przemysłowi wojennemu ludobójstwa na masową skalę w innym miejscu Polski oraz jednocześnie historia prac nad jedną z Wunderwaffe Hitlera stworzona z opowieści ocalałych elfów. Wciągnęła mnie bez reszty i zostawiła w zadumie.

Niezwykle dużo czasu zajęło mi skończenie tej książki. Wymęczyła mnie okrutnie i zszargała nerwy... Jednak nie dlatego, że była nudna, ale przerażająca... dawno nie czytałam lektury, która poruszyła mnie tak dotkliwie. Wylałam morze łez i długo nie mogłam dojść do siebie. Chyba nadal nie mogę, a obrazy z książki ciągle przewijają mi się przed oczami. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, jak człowiek może przeżyć coś tak potwornego i jak człowiek drugiemu człowiekowi może zrobić coś takiego. Nie pojmuję tego... Ile człowiek jest w stanie znieść, aby przeżyć? Książka napisana przystępnie, oraz wiedza w niej zawarta bezcenna. Podziwiam autora za tak perfekcyjnie wykonaną pracę. Dobra by była jako lektura szkolna.

"Jedynie prawda jest ciekawa" to słowa Józefa Mackiewicza, które przebijają przez znakomitą książkę Tomasza Bonka. To nie kolejna powieść, która ma wykorzystać zainteresowanie tematyką obozową, ale solidny dokument o nieznanej filii obozu Gross Rosen w mieście Dyhrenfurth. Dokument napisany reporterskim językiem, ciekawy, podparty dokumentami i wypowiedziami świadków. Dokument o tajnym obozie na Dolnym Śląsku, który dostarczał robotników do fabryki gazów bojowych.
Jak zaznacza autor, książka ta ma pielęgnować pamięć o tych, którzy pracowali w nieludzkich warunkach i ginęli z rąk niemieckich oprawców. Ma też przypominać o tak strasznych czasach, które nawet byli więźniowie chcieli zapomnieć.
Dodatkowe podziękowania dla autora za dwie kwestie:
1. Używanie niemieckich nazw miejscowości na Dolnym Śląsku (z podaniem ich obecnej nazwy),
2. Zachowanie dla siebie swoich poglądów, które z pewnością posiada.
Polecam!

O obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu wiedzą chyba wszyscy. Jednak mało kto słyszał o cierpieniu jakiego doznali więźniowie obozu w miejscowości Dyhernfurth na Dolnym Śląsku (dzisiejszy Brzeg Dolny).
To właśnie tam III Rzesza zbudowała obóz, który zajmował się powstawaniem broni chemicznej.
Autor przedstawia nam codzienne zmagania robotników, wpływ, jaki miały na nich produkowane substancje, nadludzki wysiłek, niewolniczą pracę, brutalność, wieczny głód i strach.
Chemia śmierci to trudna, ale niezwykłe interesująca książką. Autor wykonał ogrom pracy, w sposób rzetelny przestawiać nam ówczesne wydarzenia. Jestem mu wdzięczna za ta książkę.
Po jej przeczytaniu zadałam sobie pytania... dlaczego zapomniano o tym obozie? Dlaczego nie mówi się głośno o nim i innych miejscach, które powinny istnieć w pamięci tak samo jak obóz w Oświęcimiu?

Kolejna wspaniała książka przedstawiająca historie z okresu II Wojny Światowej, historie nieznane i straszne. Każda osoba która jest zainteresowana poznaniem działania nazistowskiej machiny śmierci i poznania tego jak znane, wielkie koncerny wykorzystywały wojnę i więźniów obozów do swoich celów, wzbogacania się i budowania potęgi powinna sięgnąć po tą pozycję.
Autor pisze w sposób przystępny i opiera się na faktach i dokumentach do których udało mu się dotrzeć.
Polecam każdemu zainteresowanemu historią i wydarzeniami mrocznych czasów które nie są tak odległe od czasu obecnego.

Autor pisze...

Bardzo dobra książka i wstrząsająca historia. Bardzo polecam tę pozycję.

Bardzo dobra książka i wstrząsająca historia. Bardzo polecam tę pozycję.

Byłem trzy lata temu w Gross-Rosen ale o tej sprawie nie wiedziałem. Warto przeczytać ,jest dobrze napisana i interesująca. Pozdrawiam

Dodaj cytat z książki Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy

Ciekawostki historyczne