Miecz i kimono. Sztuka dawnej Japonii

Okładka książki Miecz i kimono. Sztuka dawnej Japonii Teresa Grzybkowska, Małgorzata Martini, Beata Romanowicz, Anna Styczyńska
Okładka książki Miecz i kimono. Sztuka dawnej Japonii
Teresa GrzybkowskaMałgorzata Martini Wydawnictwo: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska albumy
143 str. 2 godz. 23 min.
Kategoria:
albumy
Wydawnictwo:
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
143
Czas czytania
2 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
8391861007
Tagi:
sztuka japońska drzeworyt miecz japoński
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 Andrzej Chwalba, Żanna Komar, Jacek Purchla, Monika Rydiger
Ocena 8,5
Niechciana sto... Andrzej Chwalba, Ża...
Okładka książki Opowiesci okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Alison M. Gingeras, Natalia Sielewicz
Ocena 9,3
Opowiesci okru... Alison M. Gingeras,...
Okładka książki Samochodowo-Motocyklowy Podlaski Szlak Sakralny Ewa Natalia Moroz-Keczyńska, Dariusz Myhan, Agnieszka Wojtkowska
Ocena 6,0
Samochodowo-Mo... Ewa Natalia Moroz-K...
Okładka książki Atlas naturalnych kamieni szlachetnych i ozdobnych Irena Żaba, Jerzy Żaba
Ocena 9,0
Atlas naturaln... Irena Żaba, Jerzy Ż...
Okładka książki Oto sztuka polskiego plakatu Dorota Folga-Januszewska, Lech Majewski
Ocena 8,6
Oto sztuka pol... Dorota Folga-Janusz...
Okładka książki Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia. Od Brzeźna do Wyspy Sobieszewskiej Konrad Kosycarz, Maciej Kosycarz, Zbigniew Kosycarz
Ocena 7,5
Fot. Kosycarz.... Konrad Kosycarz, Ma...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Jestem dość bezkrytyczna wobec naszych rodzimych publikacji o sztuce japońskiej z tej prostej przyczyny, że według mnie jest ich ciągle za mało. Proszę się zatem nie dziwić, że skądinąd niewielki albumik dostaje prawie tyle gwiazdek, co wysmakowane, staranne, dopieszczone perełki z muzeum Manggha.

"Miecz i kimono. Sztuka dawnej Japonii" równie dobrze mogłaby mieć podtytuł "stereotyp dobrze się sprzeda". Nie będę też komentować kabotyńskiego pomysłu na zastąpienie "o" zdeformowaną flagą Japonii, jakby miecza i kimona nie było dość. Mogłabym za to przyczepić się, że do składu książki wybrano font, który nie zawiera znaków diakrytycznych potrzebnych do transkrypcji Hepburna. Mogłabym się przyczepić, że esej autorstwa uznanej historyczki sztuki Teresy Grzybkowskiej jest na poziomie pracy zaliczeniowej studenta, który posiłkował się tylko Wikipedią.

Zostawmy to wszystko w spokoju. Mamy świetny rys Małgorzaty Martini o historii i kontekście kulturowym postaci, jakie zobaczymy na drzeworytach z okresu Edo: kurtyzan, gejsz, aktorów kabuki, samurajów. Mamy esej o kimonie, o wachlarzu (jeśli mnie pamięć nie myli, pierwszy, jaki spotkałam) oraz króciutkie wyjaśnienie, czym jest tsuba (jelec tarczowy) w japońskim mieczu.

A potem zdjęcia blisko setki eksponatów z bardzo dobrymi opisami i komentarzem: zbroje, kilka mieczy, spory zbiór wspomnianych jelców tarczowych, dwa kimona i wachlarze, nieco ceramiki i laki - te zdjęcia stanowią mniej więcej połowę katalogu. Druga połowa to już tylko drzeworyty od początków XVII wieku do połowy XIX.

Większość eksponatów pochodzi z kolekcji muzeów w Warszawie i Krakowie, które nie mają stałych wystaw. Kto zatem jest ciekaw, jakie cacuszka mamy w polskich zbiorach, a nie zdobędzie tego katalogu, znajdzie podobne opracowania wydane przez Mangghę :)

Jestem dość bezkrytyczna wobec naszych rodzimych publikacji o sztuce japońskiej z tej prostej przyczyny, że według mnie jest ich ciągle za mało. Proszę się zatem nie dziwić, że skądinąd niewielki albumik dostaje prawie tyle gwiazdek, co wysmakowane, staranne, dopieszczone perełki z muzeum Manggha.

"Miecz i kimono. Sztuka dawnej Japonii" równie dobrze mogłaby mieć podtytuł...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Książki do kupienia
    1
  • Japonia - sztuka
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Miecz i kimono. Sztuka dawnej Japonii


Podobne książki

Przeczytaj także