Oblicza czasu

Okładka książki Oblicza czasu Joseph Roth
Okładka książki Oblicza czasu
Joseph Roth Wydawnictwo: Austeria Seria: Dzieła zebrane [Joseph Roth] publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Dzieła zebrane [Joseph Roth]
Austeria
2019-01-01
2019-01-01
Eliza Borg

Choć proza Josepha Rotha zrobiła na mnie duże wrażenie- zupełnie inaczej jest z tym zbiorem felietonów. I tym co przeszkadza jest paradoksalnie ...mistrzowski styl pisarza. Roth udowadnia, ze na każdy temat potrafi napisać coś zaskakująco pięknego i nacisk kładę na słowo "każdy"- bo przypominało mi to literówki dla zarobku. Felietony są niekiedy bardzo krótkie, są zapisem ulotnych spostrzeżeń, które mają wartość tylko formalną, ale nie treściową. Są też bardziej reportażowe felietony, ale te z kolei grzeszą płytkością i jednowymiarowością. Podsumowując moje odczucia stwierdzam Joseph Roth -pisarz jak najbardziej tak, dziennikarz i felietonista -nie.

Kto raz przeczyta cokolwiek autorstwa Rotha, ten wróci po kolejną porcję. Dla doskonałości języka, dla szczegółowości spostrzeżeń, by odnaleźć choć kilka perełek wśród felietonów-reportaży-esejów, by móc się nimi zachwycić; jest przynajmniej kilka powodów by wrócić.

Mnie najbardziej zachwycił felieton "Z lotu ptaka", ale znakomitości jest tu dużo więcej. Słabsze są teksty związane z wojną polsko-bolszewicką: autor nie sprawia wrażenia obiektywnego. Wyraźnie sympatyzuje z bolszewikami. Podobne odczucia miałem przy "Listach z Polski", gdzie autor - pomimo wielu celnych obserwacji - zauważalnie sympatyzował z Niemcami, tymi samymi przed którymi musiał później uciekać (żydowskie pochodzenie).

Wybaczam jednak autorowi odchyły, bo życie nauczyło go krytycyzmu zarówno wobec komunizmu jak i "cywilizowanego" narodu niemieckiego (choć erupcji niemieckiej myśli cywilizacyjnej szczęśliwie dla siebie nie dożył). Nie wyrósł nigdy z uwielbienia dla CK Monarchii, ale akurat z tej słabości nie zamierzam go rozliczać. Był sierotą po Habsburgach, dowodem na kulturalną potęgę nieboszczki Austrii.

• Poszukiwane
  • Fabuła
  • 3.Proza

Dodaj cytat z książki Oblicza czasu