rozwiń zwiń

Mitologia Słowian

Okładka książki Mitologia Słowian
Aleksander Gieysztor Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Seria: Mitologie świata (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe) religia
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
religia
Seria:
Mitologie świata (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe)
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
Data wydania:
1982-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1982-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
832210152X
Tagi:
Mitologia Słowianie
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
474 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
494
492

Na półkach:

Przeczytałem, porobiłem notatki, przeczytałem ponownie, zrobiłem sobie ściągę na przyszłość... (http://mer.chemia.polsl.pl/~pborys/mitologia-slowian.pdf) (a może nie tylko sobie?).
I jak to dzieło ocenić? Zawiera rzetelne informacje, poparte warsztatem badawczym (np. językowym, analogiami do religii spokrewnionych, badaniem atrybutów bóstwa występującego pod zmienioną nazwą, zasadą Dumezila), podaje rozmaite warianty interpretacji zachowanych śladów wierzeń słowiańskich. Niestety, to wszystko jest strasznie rozrzucone po całej objętości książki, kolejność nie zawsze jest satysfakcjonująca, a wnioski końcowe można właściwie streścić na tych kilkunastu stronach ściągi, którą sobie napisałem...
Bardzo szkoda, że autor nie zdobył się na popuszczenie wodzy fantazji i oprócz zaprezentowania wszystkich stanowisk naukowych nie spróbował tego wszystkiego ułożyć w jakąś (jego zdaniem) najbardziej wiarygodną, spójną całość. Przykład takiej niespójności może być pierwszy z brzegu: autor omawia Swaroga i Dadźboga, określając pierwszego jako ogień/kowal, a drugiego jako słońce, by zaraz potem przedstawić interpretację irańską, gdzie mamy na odwrót:)
Do myślenia dał mi wątek poruszony na samym końcu, gdzie autor mówi, że w pierwszym etapie kultury słowiańskiej nie było jeszcze Peruna i spółki, a tylko bóstwo żeńskie związane z ziemią, a z istnienia nieba i podziemia ludzie sobie wtedy nie zdawali sprawy... Z tym kontrastuje mit stworzenia świata przez Boga (Peruna), który płynie łodzią po morzu... To daje ciekawą konkluzję, że może stare bóstwo zostało pokonane przez Peruna, władcę grzmotów i burzy, poprzez zatopienie? No, materiał zdecydowanie skłania do refleksji i de facto wyposaża czytelnika w całkiem pokaźną ilość informacji ku snuciu takich rozważań. Ale ilu czytelników ma siły na to, żeby porobić sobie notatki i zacząć w miarę biegle poruszać się po tym materiale?
Podczas lektury zwróciłem też uwagę na niebagatelną rolę mitologii irańskiej do tłumaczenia relacji między postaciami wierzeń słowiańskich i teraz za to się zabieram. Potem Bruckner.
Aha, no i warto przeczytać, żeby wiedzieć mniej więcej jakie jest stanowisko naukowców (a więc tych, którzy mają czas i możliwości zdobyć znacznie większą wiedzę od przeciętnego amatora) wobec wierzeń słowiańskich. Aby móc potem odfiltrować wagę takiej np. Księgi Welesa, wedów słowiańsko-arysjkich, itp. mistyfikacji... Wczoraj na YT oglądałem filmik gdzie lektor kaznodziejskim głosem mówi jak to Swaróg miał synów, w tym Welesa... Gieysztor nie daje na to szansy, jego zdaniem Swaróg nie osiągnął poziomu bóstwa suwerennego Peruna czy Welesa. Podobnie, wszyscy lubią za Toporowem utożsamiać Welesa z diabłem (np. w akcie stworzenia), ale to nie jedyna możliwość, a ponadto ma swoje ograniczenia. To pokazuje jaki chaos mamy odnośnie wierzeń słowiańskich w "popkulturze", a wobec tego może i warto trochę się wysilić? W końcu to nasze korzenie... Choć ilu z nas jest rodowitymi Słowianami, to też dobre pytanie.
Reasumując, autor włożył bardzo wiele pracy i wysiłku w opracowanie warstwy merytorycznej książki i nie można tego nie docenić w stopniu najwyższym. Niestety, zupełnie nie przyłożył się do tego, aby to w łatwy sposób "sprzedać czytelników", co jest chyba typowym syndromem badacza, którego cieszą i bawią badania naukowe, ale już robienie z nich poukładanej rozprawy traktuje jak niewdzięczność żywota i stratę czasu, który mógłby lepiej poświęcić ktoś inny (może mniej uzdolniony badawczo) zamiast niego:)
PS. Okładka (wyd. AiF, 1982) prezentuje bliźniaków Lela i Polela, zrodzonych z matki Ledy niczym Dioskurowie:)

Przeczytałem, porobiłem notatki, przeczytałem ponownie, zrobiłem sobie ściągę na przyszłość... (http://mer.chemia.polsl.pl/~pborys/mitologia-slowian.pdf) (a może nie tylko sobie?).
I jak to dzieło ocenić? Zawiera rzetelne informacje, poparte warsztatem badawczym (np. językowym, analogiami do religii spokrewnionych, badaniem atrybutów bóstwa występującego pod zmienioną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 393
  • Przeczytane
    1 324
  • Posiadam
    478
  • Teraz czytam
    100
  • Chcę w prezencie
    44
  • Historia
    39
  • Słowianie
    38
  • Ulubione
    31
  • Mitologia
    24
  • Mitologie
    20

Cytaty

Więcej
Aleksander Gieysztor Mitologia Słowian Zobacz więcej
Aleksander Gieysztor Mitologia Słowian Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także