Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenie o wolności

Okładka książki Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenie o wolności Anna Kalinowska
Okładka książki Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenie o wolności
Anna Kalinowska Wydawnictwo: Bellona literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bellona
2020-02-12
2020-02-12
góry handel Himalaje literatura polska nielegalny handel pasja PRL poszukiwanie szczęścia powieść reportażowa wolność wolny handel wspomnienia zysk Polacy Nepal

Jak rzekł Zygmunt Mycielski " Herbata od mieszania nie zrobi się słodsza, w tym celu należy dosypać cukru" Albo innymi słowy, cytując bohaterkę " Kto mówi, że zdarzają się obiady za darmo, a tym bardziej desery". Dało się PRL-owską gorycz osłodzić, a szarzyznę pokolorować. Był jednak jeden warunek - odwaga i nieokiełznana chęć przygód. W sumie to dwa warunki, ale autorka jest posiadaczka obydwu z nich. Jej przygody, a może i perturbacje wzbudzą zachwyt u niejednego czytelnika. Warto poczytać, choćby po to by obudzić swoje marzenia i przyśpieszyć ich realizację. A potem może samemu je opisać i zmobilizować kogoś następnego do działania.

Zaczęłam czytać przypadkiem w księgarni i początek pierwszego rozdziału tak mi się spodobał, że przez kilka miesięcy nie mogłam o nim zapomnieć. Pierwsza historia ma w sobie coś absolutnie magicznego, co mnie zauroczyło. Są zapachy i kolory, które czuć i widać i jest klimat.
Pozostałe rozdziały również czytało się bardzo dobrze, ale dla mnie zasługują na jedną gwiazdkę mniej niż pierwszy.

Ja z tą książką też chciałam w te Himalaje uciec... Ale specjalnie dużo to ich nie było. Na całość składa się pięć niepowiązanych ze sobą opowiadań, więc po kolei.

Na początek dostajemy coś w rodzaju harlekina. Turystka przeżywa zauroczenie, o Indiach dowiadujemy się niewiele, większych przygód czy podróży brak.

Dopiero drugi rozdział przynosi obiecane w tytule Himalaje. Bohaterki dużo się przemieszczają, dużo przeżywają, chcą zwiedzać i poznawać świat. Gdyby cała książka była właśnie taka, byłoby fantastycznie.

Kolejna historia jest smutna i przejmująca. Najlepsza z całego zbioru. Historia miłosna tym razem jest sentymentalna i faktycznie związana z podróżowaniem. Otrzymujemy zestawienie losów dwóch kobiet skrzywdzonych przez wojnę oraz podobieństwa między II Wojną Światową w Polsce a Sporem Indyjsko-Pakistańskim o Kaszmir.

4. Po raz kolejny romans, ale w formie historii opisywanej przypadkowej współpasażerce lotu. To "opowiadanie w opowiadaniu" nie gra większej roli. Znaczną część zajmują filozoficzne wynurzenia w stanie upojenia alkoholowego, opis zdobycia kariery przez łóżko i niechęć do koleżanek z pracy. Czułam się zmęczona po tym rozdziale.

I znów trochę "opowiadania w opowiadaniu", jednak tym razem sensowniej wkomponowanego. Jest amerykański nurek zbiegły przed wymiarem sprawiedliwości, budowanie polskiej potęgi komputerowej, przyjęcie urodzinowe i tajemnicze zniknięcie. Interesujący miszmasz.

Na koniec epilog, który w zasadzie powinien być chyba wstępem, ponieważ jeszcze raz opisuje proces wyjazdu z PRL do Azji, tym razem jednak bez fabularnej obudowy.

I teraz jak to ocenić? Bardzo ciekawa tematyka, o której wcześniej zbyt wiele nie wiedziałam, w opowiadaniach: słabym, dobrym, bardzo dobrym, słabym i średnim. 5/10, a szkoda, bo naprawdę chciałabym dać więcej. I przygód chciałabym więcej. I Himalajów.

Dopiero drugi rozdział przynosi obiecane w tytule Himalaje....

Byłem i sam nieco przeżywałem na trasie Warszawa - Moskwa - Delhi - Singapur - Katmandu. Wszystko po to by dostać się z przyjaciółmi w wymarzone Himalaje. Dla wszystkich tych, którzy przeżywali w tamtych czasach wyprawy do Azji książka jak najbardziej godna polecenia.

"Uciec w HIMALAJE" to jedna z trzech książek, które wydano w spójnej oprawie graficznej pod szyldem "turystyki w czasach PRL". Moje zainteresowanie wzbudziła już pierwsza z nich "Na saksy i do Bułgarii" Jana Głuchowskiego. Zanim ją zakupiłam zdążyła się ukazać kolejna pozycja - "Uciec w HIMALAJE" Anny Kalinowskiej, a nieco później pojawiła się też "Maluchem do raju" Kazimierza Kunickiego i Tomasza Ławeckiego. Wspominam o tym na wstępie, aby zasugerować zapoznanie się z tymi trzema tytułami przed dokonaniem zakupu.

O saksach i Bułgarii w PRLu wiedziałam już sporo ("Maluchem..." jeszcze się nie ukazało),a o wyprawach za komuny do Indii, Nepalu, Singapuru niewiele, więc wybór padł na zakup opcji drugiej o HIMALAJACH. Moje oczekiwania względem tej książki były zbyt wygórowane, gdyż ostatecznie okazała się wielkim rozczarowaniem. Anna Kalinowska, której biografię zgłębiłam przed lekturą, to wybitna biolog i ekolog z tytułami naukowymi. Pragnę to podkreślić, gdyż m.in. z tego powodu przeceniłam tę pierwszą publikację podróżniczą jej autorstwa skierowaną do, napiszę to wyraźnie, masowego czytelnika. Treść książki składa się zaledwie w ok. 5-10% z tego co sugeruje tytuł pod słowami kluczowymi: "HIMALAJE", "PRL", "dewizy", "wolność", a w ponad 90% z tego co kryje się pod hasłem "marzenie". Kilka opowiadań, z których składa się książka, przypomina mi posty początkującego bloggera i co gorsza, ich treść niewiele różni się od tego co ludzie współcześnie opisują w sieci. Gdyby pominąć wspomniane 5-10% to dałabym się nabrać, że te wydarzenia miały miejsce w ostatnich latach. A może na tym miał polegać urok tej książki?

Doczytałam "Uciec w HIMALAJE" do ostatniej strony i stąd taka wysoka ocena (aż 5!). Pod koniec znajduje się fragment o sklepie komputerowym prowadzonym przez Polaków w Singapurze, który ratuje całość.

Przypuszczam, że książka Anny Kalinowskiej cieszy się większym powodzeniem, niż dwie pozostałe z tej serii- nie-serii, dzięki HIMALAJOM na okładce. Jeżeli kogoś interesują góry to na polskim rynku mamy wysyp rewelacyjnych górskich książek, a jeżeli ktoś szuka smaczków o turystyce w PRL to powinien ich szukać gdzieś indziej.

Autorka-bardzo wykształcona Pani biolog, jak się okazuje potrafi też nieźle pisać różne historie, które poznała osobiście na szlaku do Azji w trudnych czasach PRL. Robi to ze swadą i po prostu dobrze się czyta jej relacje. Zaskakujące dla mnie wnioski z tej lektury są takie, że jadąc w Himalaje, wcale nie trzeba myśleć tylko o zdobyciu groźnych szczytów. Można po prostu wędrować po dostępnych dla przeciętniaka szlakach i też przeżyć cudowne chwile, mając mimo to poczucie spełnienia podobnego zdobywcom tych niedosięgłych szczytów. Po drodze zdarza się spotkać niezwykłe osoby, a wartością dodaną takich wypraw jest poznanie egzotycznych, niezwykłych krajów, ich mieszkańców oraz kultur.

Odpoczęłam przy tej książce...Moim zdaniem oddaje klimat podróży w latach 80...Ale tytuł jednak bym zmieniła. Może zmylić kogoś, kto oczekuje opisów wspinaczkowych wypraw.

Bardzo przystępnie napisana książka. Barwne opowieści, aż by się chciało poznać dalszy ciąg. Polecam.

Jeśli ocieniać te książkę pod kątem literatury górskiej to bardzo słaba - 4, a jeśli literatura obyczajowa/romans to niewiele lepsza - 6.

Bardzo dobra publikacja pokazująca podróże po świecie w czasach PRL-u. ✈️📖

Bardzo dobra publikacja pokazująca podróże po świecie w czasach PRL-u. ✈️📖