Szara

2019-01-01
2019-01-01
tatry sensacja szpiedzy góry
Inne

Można napisać podczas swojego życia na ziemi tylko jedną książkę i napisać ją z taką pasją i szczerością,że czytelnikom zapadnie w pamięć bardzo wyraźnie. Bardzo wciągnęła mnie ta powieść przygodowa, można stwierdzić że,jej zadaniem jest wzbudzenie pamięci o czasach w których ubecja rozkładała karty niszcząc uczciwym obywatelom życie, po części także odwzorowuje hipokryzję polityków którzy chcą "naprawić szkody" ubeków lub uznać ich za usprawiedliwionych. Polecam serdecznie.

Bardzo świetny polityczny thriller. Niestety nabrał wielkiej aktualności po 24.02.2022. Autor nie ma złudzeń co do metod i stanu umysłów tych, którzy rządzą tym duuużym krajem na wschód od Polski. Wiele wzruszeń, wiele napięcia. Paschał z Opactwa w Tyńcu - piękny metafizyczny wątek, no i mściwy palec bogini Kali, kto przeczytał, ten wie. polecam.

W latach młodości czytałem sporo powieści sensacyjno-szpiegowskich, poznałem czołowych autorów i najsłynniejsze pozycje. Z czasem przestałem śledzić ten dział, nieco znudzony wyczerpaniem konceptu. "Szara" to wyrwanie się z okowów schematu, perła gatunku! Fantastyczne połączenie powieści sensacyjno-szpiegowskiej z klimatem RPA i Tatr, oraz political-fiction...

Wielki spisek, katastrofa w polskiej jaskini i trupy w RPA to motywy, które autor połączył w sposób błyskotliwy, wciągający i bardzo spójny. Czytelnicy bez problemu dopasują nazwiska bohaterów do realnych postaci. Do samego głównego tematu dochodzi ewidentna miłość autora do gór, oraz coś głębszego, drugie dno, które zawarł w swojej jedynej powieści. Warto zwrócić również uwagę na świetny język, opisy miejsc i bohaterów.

Autorowi wieczne odpoczywanie racz dać Panie.

Wielki...

Pozycja warta przeczytania , piękne opisy gór, ciekawy watek polityczny

Pozycja warta przeczytania , piękne opisy gór, ciekawy watek polityczny

Właściwie gdybym skompilowała dwie opinie opatrzone nickami @ KsiążkowaMucha i @ marw, to wyszłaby moja. Również odczuwam pewien niedosyt. Nie wszystkie wątki zostały w pełni rozwiązane, a autor niestety nic już nie napisze. Szkoda tylko, że taka świetna szpiegowska oraz "górska" książka jest w zasadzie nieznana. Z pewnością wpływ na to ma wydanie jej w bardzo niewielkim wydawnictwie. Właściwie to chyba nie jest nawet wydawnictwo tylko po prostu osoba, która wydała książkę swojego przyjaciela oraz swoją własną - tylko przy dwóch tytułach na LC widnieje Witold Gadowski jako wydawca.
Naprawdę szkoda, że ma tak niewielu czytelników. Akcja bardzo ciekawa, autor wykazał się znajomością nie tylko Tatr, speleologii, ratownictwa górskiego, ale także działalnością służb specjalnych naszych sąsiadów, choć akcja w sporej części rozgrywa się na terenie RPA.
Niespotykane jest również to, że niektórzy z bohaterów, to osoby głęboko wierzące, co w tego typu powieściach w zasadzie się nie zdarza.
Minusem jest niestaranna redakcja bądź korekta powieści, często zdarzają się literówki, braki przyimków, bądź ich nadmiar, ale to naprawdę drobiazgi, na które zresztą autor wpływu nie miał.

W mojej ulubionej tematyce gór. Ale za ruski wątek "dziękuje", mimo, że pokazuje pracę agentów.

Książka jest poprostu świetna. Choć zakończenie mogłoby być mniej patetyczne.

Książka jest poprostu świetna. Choć zakończenie mogłoby być mniej patetyczne.

Napisać świetna,to tak jakby nic nie napisać.Najwidoczniej książka spodobała się Panu Bogu i zabrał autora do siebie.

Od pierwszych stron czuć, że książkę pisał amator, autorowi brakuje po prostu warsztatu pisarskiego. Jednak sama fabuła i pomysł na tak rozbudowaną wielowątkową powieść zasługuje na najwyższą ocenę.

Arcyciekawa to dobre określenie. Jak najbardziej polecam!

Arcyciekawa to dobre określenie. Jak najbardziej polecam!

• Posiadałam, ale oddałam do biblioteki
  • Od Ryśka
  • Literatura polska (współczesna)
  • Sensacja/kryminał/thriller
  • 99-902-0474