Historia polityczna Polski 1989-2012

Wydawnictwo: Znak
historia, Polska, polityka, prezydent
literatura faktu
Ag2S

Pierwsza książka historyczna opisująca rządy PIS i PO. Cztery prezydentury, osiem kadencji parlamentu. Wydarzenia rozciągające się od rozmów Okrągłego Stołu, aż do katastrofy smoleńskiej i drugiej kadencji Donalda Tuska. Historia polityczna Polski 1989–2012 to najbardziej aktualny i fachowy bilans dziejów III Rzeczpospolitej. Antoni Dudek – jeden z najlepszych polskich historyków i...

Pierwsza książka historyczna opisująca rządy PIS i PO.

Antoni Dudek – jeden z najlepszych polskich historyków i politologów – podejmuje rzetelną próbę ukazania współczesnej sytuacji politycznej. Śledzi losy liderów partyjnych i kierowanych przez nich ugrupowań. Rzuca światło na działania poszczególnych rządów oraz kontrowersje otaczające kolejne prezydentury: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego. Przypomina najważniejsze konflikty ostatniego dwudziestolecia i mierzy się z najbardziej aktualnymi problemami. Pisze przystępnie i rzetelnie. Przede wszystkim zaś stara się uczciwie szukać prawdy.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3661,Hist...»

Roman Dłużniewski | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Cenię prof. Antoniego Dudka. Nie zawsze się z nim zgadzam, ale na pewno warto go czytać. 23 lata III RP. O ilu wydarzeniach, ludziach już zapomnieliśmy...

Novik | 2016-11-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Za sprawa Pana Profesora raz jeszcze defiluja nam przed oczyma nasze polityczne elity ostatniego ćwierćwiecza. Z cała swoją miałkością, chciwością, serwilizmem i bufonadą. Toczą przed sobą swoje kompleksy. Rozbrajają naiwnością i brakiem wyobraźni. Nie wykazują (przynajmniej w działaniach publicznych) jakiejkolwiek niepodległości intelektualnej, nie wspominając już o zwykłej przyzwoitości. Jedni chcą w dorzeczu Wisły i Odry budować jakieś drugie Japonie czy Irlandie, inni woleliby jednak zostać w Polsce, ale ostatecznie zabierają sie do tego co najmniej jakby chcieli tu zbudować nowa Atlantydę.
I wszyscy ze wszystkimi toczą nieustanna Wielka Wojnę Ojczyźnianą.
I fajnie.
Mija sobie wartko 25 lat.
Cały ten korowód, opisany zgrabnie przez Pana Profesora byłby moze i zabawny.
Ale,
Nad Polskę napływa tradycyjny dziejowy cień, który tak swietnie zna nasza historia.
Zastając nas by tak rzec w papilotach. I gruntownie skłóconych.
Słowem poważna historia niezbyt poważnego kraju.

Rino | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Kompletna publikacja traktująca o pierwszych dwóch dekadach III RP. Szkoda tylko, że opis lat 2005-11 nie jest aż tak szczegółowy, jak wcześniejszego okresu (w szczególności uboższy jest opis kampanii wyborczych).

Mathias | 2016-01-12

Tytaniczna praca nad historią! Jedyny problem w tym, że kolejne wydania nie zawierają zbyt wiele uzupełnień mogących uszczegółowić tę pozycję.
Podstawowa pozycja w każdej pracy naukowej o polityce polskiej.

hatshepsut | 2015-08-18

Powiem szczerze, że mam problem z oceną tej książki. Bo z jednej strony, jest niezła (ale też trzeba mieć na uwadze, że na lwią część z opisywanych wydarzeń patrzyłam z perspektywy oseska), lecz mimo wszystko pozostaje spore: ALE.. Co do obiektywizmu, to widać, że autor mimo wszystko się stara. Nie przeszkadza to jednak dostrzec czasem wręcz bezpośrednich ocen sytuacji (sporadycznie), lub też - pomijać, tudzież zaledwie muskać pewnych tematów, inne - wydatnie przedstawiając. Nie ma też wątpliwości (z samej lektury), które nurty polityczne są przez autora poważane... (nota bene, już z okładki straszy nas dwóch przedstawicieli największych konserwatywnych stronnictw kraju). Jeżeli o mnie chodzi, to brakuje mi tutaj jeszcze bardziej pogłębionego spojrzenia na sprawę, większej ilości szczegółów, okoliczności, generalnie - szerszego potraktowaniu pewnych wydarzeń, pewnych gabinetów (i zero skrupułów, sentymentów - dla wszystkich opisywanych) - mimo wszystko miało się odczucie, że...

Witom | 2014-12-23

Solidny podręcznik historii współczesnej Polski. Książce merytorycznie nie można nic zarzucić, aczkolwiek widać, że autor starał się unikać gorących tematów.

Bucik | 2014-03-22
Przeczytana: 20 lipca 2013

Jestem osobą, którą od zawsze pasjonuje historia. Szczególnie upodobałem sobie to współczesną przypadającą na czas w którym dorastałem i dane mi było mniej lub bardziej świadomie obserwować wydarzenia.
Antoni Dudek w książce Historia polityczna opisuje okres w historii Naszego kraju określony mianem III Rzeczpospolitej. Skupia się jak sam tytuł wskazuje na politycznym aspekcie tej historii. W książce możemy spotkać się z opisami polityków, których doskonale znamy z gazet i telewizji.
Książkę bardzo dobrze się czyta. Autor nie dostarcza czytelnikowi zbyt długich analiz historycznych czy też wywodów filozoficznych. Z bardzo licznych źródeł - do których przy najnowszych latach dołącza również linki do stron internetowych - wybiera fakty najbardziej istotne i kluczowe dla danego wydarzenia.
Gorąco polecam tą książkę jako bardzo dobry dziennik wydarzeń i czasów w których żyjemy

czytacz | 2014-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2014

Podręcznik dla tych, którzy chcą zrozumieć aktualną historię Polski. Żal tylko, że tak wiele kart najnowszej historii pozostaje utajona w moskiewskich archiwach.

Piotr Stryjniak | 2014-01-11

Warto, rzeczowo i obiektywnie podsumowuje wszystkie dokonania poszczególnych gabinetów w latach 89-2012

Marcin | 2013-05-16
Na półkach: Przeczytane, historia

Antoni Dudek napisał książkę, która choć jest swego rodzaju podręcznikiem najnowszej historii Polski, to zarazem czyta się ją z prawdziwą przyjemnością z uwagi na przystępność stylu. Poważnym jej walorem jest obiektywizm. Chociaż autor nie ukrywa swoich demokratycznych i wolnorynkowych poglądów, to jednak nie opowiada się po stronie któregokolwiek z rozgrywających współczesnej polityki. Dotyczy to również rządów postkomunistycznej lewicy. Wprawdzie nie ma tu ocen jednostronnych (choć zwracano uwagę na brak lewicowej perspektywy, o czym świadczy dobór tytułów prasowych, którymi autor niezmiernie często się posiłkuje), jednak czasy sprawowania władzy przez koalicję SLD-PSL to przede wszystkim imponująca lista afer (np. afery starachowickiej), w których Prezydent Kwaśniewski odgrywał czasem rolę nieco dwuznaczną (ułaskawienie Sobotki w ostatnim dniu Prezydentury). Z kolei gdy chodzi o ostatnie lata, to sporo obiektywizmu jest zarówno w krytyce emocjonalności braci Kaczyńskich (tu...