Zwycięstwo Ninki

Okładka książki Zwycięstwo Ninki Stanisław Pasławski
Okładka książki Zwycięstwo Ninki
Stanisław Pasławski Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Pallotynów Cykl: Potęga przyjaźni (tom 1) literatura młodzieżowa
409 str. 6 godz. 49 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Cykl:
Potęga przyjaźni (tom 1)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Księży Pallotynów
Data wydania:
1932-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1932-01-01
Liczba stron:
409
Czas czytania
6 godz. 49 min.
Język:
polski
Tagi:
powieść polska
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2460
82

Na półkach: , , , , ,

Książka opowiada o losach dwóch małych dziewczynek - Krzysi i Ninki, które z powodu działań wojennych (i rewolucyjnych - akcja powieści rozpoczyna się około roku 1914) muszą uciekać z Rosji do Polski.

Krzysia Izalska mieszka z matką, a Ninka jest przygarniętą przez nie rosyjską sierotą, która utraciła rodzinę wskutek podpalenia i ograbienia przez bolszewików rodzinnego majątku pod Winnicą na Podolu. Jest przekonana, że jej matka nie przeżyła masakry.

Wskutek wojennej zawieruchy dziewczynki w pośpiechu opuszczają niebezpieczną Rosję, gdzie - według opisu autora, jest chłodno, biednie i źle. Z narażeniem życia i zdrowia przemieszczają się na zachód, niekiedy muszą wędrować nocą po lasach i bezdrożach, aby (nielegalnie) przekroczyć granicę z Polską. Docelowo zmierzają do Warszawy, gdzie mieszka wujostwo Krzysi. Młodsza i wątła Ninka ma oparcie w Krzysi, która zżyła się z nią jak z rodzoną siostrą. Krzysia jest głęboko wierzącą dziewczynką, dużo się modli, chodzi do kościoła, przyjmuje sakramenty, co wzbudza narastający zachwyt Ninki.

Po przekroczeniu granicy, bohaterki nagle znajdują się w innym świecie. Autor bardzo silnie odmalował kontrasty. W przeciwieństwie do złej Rosji, Polska jawi się jako kraj miodem i mlekiem płynący. Na swej drodze dziewczynki spotykaj ą samych przyjaznych i życzliwych ludzi, chleb jest smaczny (nie gliniasty i twardy, jak w złej Rosji),można się niedrogo najeść do syta, lub kupić dobrej jakości ubranie. Dobre dusze kupują uciekinierkom bilety na pociąg, który wiezie ich do Warszawy. Oczywiście pociąg też zaskakuje, bo przybywa punktualnie, a w środku jest ciepło, wygodnie i luksusowo, czego nie było w Rosji.

Dziewczynki przybywają do wuja Krzysi i rozpoczynają naukę. Przy tym często i ochoczo chodzą do kościoła. Ninka z urodzenia jest Rosjanką wyznania prawosławnego, ale nowa sytuacja wydaje jej się tak bajkowa, że postanawia nie tylko zmienić wyznanie na katolicyzm, lecz także żałuje, że nie jest Polką. Wszyscy ją w tym bardzo wspierają, zwłaszcza ukochana Krzysia. Po uroczystości pierwszej komunii Ninka otrzymuje złoty krzyżyk, który traktuje jak drogi skarb.

Niedługo potem w cudowny sposób odnajduje się matka Ninki, hrabina Ludożedska, która, jak się okazało, wcale nie umarła. Radość z połączenia matki z córą szybko ustępuje wieść o zmiany wyznania u Ninki. Hrabina nie jest zadowolona, że córka stała się katoliczką i wyrzeka się swojego pochodzenia (Ninka nie chce mówić po rosyjsku, tylko po polsku). Prośbą i groźbą utrudnia córce chodzenie do kościoła oraz do komunii, a także widywanie się z Krzysią, o której uważa, że ma zły wpływ na Ninkę.

Ninka zapada na ciężką chorobę (zapalenie mózgu) i dopiero groźba śmierci dziecka powoduje przemianę hrabiny. Akceptuje decyzję Ninki odnośnie zmiany wiary i pozwala na wizyty Krzysi. Ninka zdrowieje, ale z powodu silnego osłabienia wymaga transfuzji krwi. Dawczynią jest nikt inny, jak Krzysia, co potęguje wdzięczność hrabiny za uratowanie dziecka.

W końcu obie dziewczynki wyjeżdżają nad morze, do Chałup na wakacje, w towarzystwie państwa Izalskich. Hrabina dostaje od córki długie, optymistyczne listy, a pod koniec powieści - sama postanawia przejść na katolicyzm.

Ta książka zapoczątkowuje cykl powieści "Potęga przyjaźni", o przyjaźniach dziewczęcych. Autorem jest przedwojenny duchowny - ksiądz Stanisław Pasławski. Jego książki dla młodzieży przesiąknięte są bogoojczyźnianą propagandą, zawsze zwycięża dobro nad złem, bohaterowie są dobrzy i pobożni, chodzą z radością do kościoła, modlą się, przyjmują sakramenty, chętnie też wybaczają wrogom(a ci bywają w powieściach ks. Pasławskiego niekiedy okrutni wobec dobrych katolickich duszyczek; solą w oku jest im ich żarliwa i niezłomna wiara). No i patriotyzm - to, co polskie jest piękne, dobre i wzniosłe, inne nacje są przedstawiane jako złe.

To, co podobało mi się w książce, to zapomniany, nieistniejący już klimat przedwojennej Polski, widziany oczami dziecka/młodej osoby. Dość konkretny opis miejscowości na kresach II RP(Rokitno, Tomaszogród, Sarny, Kowel),kolejnictwa, miejscowości uzdrowiskowych, nieistniejących, ale znanych firm polskich (u wuja na przyjęciu z okazji I komunii Ninki piją wino "Złota Reneta" z Kruszwicy). Świetnie oddany duch tamtych czasów, choć mocno podlany sosem religijno-patriotycznym.

Książka opowiada o losach dwóch małych dziewczynek - Krzysi i Ninki, które z powodu działań wojennych (i rewolucyjnych - akcja powieści rozpoczyna się około roku 1914) muszą uciekać z Rosji do Polski.

Krzysia Izalska mieszka z matką, a Ninka jest przygarniętą przez nie rosyjską sierotą, która utraciła rodzinę wskutek podpalenia i ograbienia przez bolszewików rodzinnego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Chcę przeczytać
    1
  • Z polskim wybrzeżem w tle
    1
  • Stare młodzieżowe
    1
  • Literatura młodzieżowa
    1
  • Moja biblioteczka
    1
  • Dwudziestolecie międzywojenne
    1
  • Z Kresami Wschodnimi w tle
    1
  • Z Warszawą w tle
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zwycięstwo Ninki


Podobne książki

Przeczytaj także