Aremil iluzjonistów sequel. Rozbłysk

Okładka książki Aremil iluzjonistów sequel. Rozbłysk Alicja Makowska
Okładka książki Aremil iluzjonistów sequel. Rozbłysk
Alicja Makowska Wydawnictwo: E-bookowo Cykl: Aremil Iluzjonistów (tom 3) fantasy, science fiction
Aremil Iluzjonistów (tom 3)
E-bookowo
2019-10-15
2019-10-15
iluzja iluzjoniści fantastyka akcja przygoda intryga walka romans magia

I w świecie Iluzji nastąpiła apokalipsa. A postapokaliptyczny świat iluzji też potrafi wciągnąć. Jest syndykat, Wyrocznia - mamy misję specjalną. Ciekawe rozwinięcie świata wykreowanego w dwóch poprzednich tomach. Za to ogromny plus, bo chociaż lubię długie serie dziejące się w ramach jednego świata - to zaskakujące wolty, takie jak w "Rozbłysku" są również mile widziane.

Iluzja również ma swój własny Aremil, czyli bolączki i problemy. Powiecie niemożliwe, przecież to tylko zjawisko. Nie zapominajmy, że zjawisko, dynamiczne, które ewoluuje, a najbardziej boi się zapomnienia i zniknięcia ze świata.

Fabuła
Iluzja wymarła, jednak istnieją na świecie ludzie, którzy wierzą w jej odrodzenie. Tajemnicza organizacja nie poprzestaje w staraniach odnalezienia sposobu na wyszkolenie szeregu Iluzjonistów. Syndykat, bo tak jest nazywana, zrzesza ludzi o wątpliwej reputacji. Jest niczym gang, który jak złapie w swoje macki, to już nie wypuści. Przypadkowy incydent sprawia, że jego oczy kierują się ku młodziutkiej Tayanie. Organizacji udaje się zwerbować dziewczynę. Dostaje ona zadanie, aby odnaleźć Miasto Pogan i mieszkającą w nim Wyrocznię. Czy legendarne twory istnieją, czy są jedynie bajką dla naiwnych? Czy iluzja ma jeszcze szansę się odrodzić?

Rozbłysk to przede wszystkim opowieść o Wyroczni, która jest źródłem iluzji.
Największa iluzjonistka w dziejach. Nawet najzdolniejsi nie byli w stanie pojąć ogromu jej talentu. Potężna, nieprzewidywalna, niebezpieczna. Dzierżyła ogromną władzę i posiadała ogromną moc. Jej historia to gorzka opowieść o bezwzględności i okrutnych rządach, ale również o pragnieniu szczęścia i miłości.

Pretekstem dla przywołania niezwykłości iluzji są wydarzenia bardzo przyziemne.
Chaos i bieda powodują wzrost przestępczości. Syndykat, organizacja wiodąca w półświatku, dynamicznie się rozwija. Pogoń za dachem nad głową i kromką chleba przynosi jej kolejnych członków. W jej szeregach króluje bezwzględność. Intryga goni intrygę. Każdy myśli tylko i wyłącznie o swoim interesie, a im wyższy szczebel władzy, tym rozgrywki są brutalniejsze. Iluzja to dla nich fascynująca legenda, w której może być ziarnko prawdy. Przypadkowy rozbłysk mocy w kolonii Minacory, rodzi plan, który ma na celu zdobycie nowego narzędzia w utrzymaniu władzy.

Rozbłysk to zarazem najbardziej przyziemna, ale również najbardziej magiczna część cyklu Aremil Iluzjonistów.
Samej iluzji nie ma w niej dużo zaledwie kilka rozbłysków, czyli krótkich emanacji mocy. Jest w niej za to Wyrocznia. Postać istniejąca na granicy snu i jawy. Jej wspomnienia możemy obserwować niczym oniryczne wizje. To one tworzą fantastyczną atmosferę i odpowiadają za niezwykłość tej powieści.

Za co polubiłam prozę Alicji Makowskiej?
Autorka potrafi połączyć męskie i żeńskie oblicze fantastyki. Z jednej strony, władza, brutalne porachunki, polityka w mikroskali, szczęk oręża, krew i pot, a z drugiej silne kobiety, miłość, łzy, magia i szukanie własnej tożsamości. Dużo tematów, a każdy odmierzony z aptekarską precyzją.

Wspomnieć wypada również o doskonale zaprojektowanym świecie. Autorka zadbała o każdy szczegół. Począwszy od mapki opisywanej krainy, przez jej historię, legendy, prawo itp., a skończywszy na takich drobiazgach jak kalendarz czy nazwy dni.

No i sama iluzja. Każda z części cyklu pokazuje jej inne oblicze. Zjawisko jest dynamiczne, rozwija się, rozszerzają się jej możliwości, a jednak ujęte zostało w pewne ramy. Dzięki temu czytelnik wie czym tak naprawdę ona jest.

Rozbłysk a cykl Aremil Iluzjonistów
Jest to czwarta część i autorka zapowiada, że ostatnia. Wcześniejsze trzy były bardzo ze sobą powiązane. Ci sami bohaterowie oraz powiązana fabuła, powodują, że tworzą spójną całość i powinny być czytane razem. Rozbłysk jest bardzo luźno z nimi powiązany. Łączy je wspólne uniwersum. Duży przeskok czasu spowodował, że dotychczasowi bohaterowie są jedynie wspomnieniem na kartach starych kronik.

Podsumowanie
Alicja Makowska oświadczyła, że Rozbłysk to ostatnie spotkanie z Iluzjonistami. Szkoda, bo wykreowany świat ma duży potencjał i mógłby być tłem, dla jeszcze wielu opowieści. Na stronach tej powieści mamy okazję poznać historię iluzji oraz podjąć walkę o jej ocalenie. Jak ona się zakończy? Czy zwycięży przestępczy Syndykat, czy dobre serce jednostek? A może czeka nas jeszcze inne zakończenie.

Fabuła

ZARYS FABUŁY
Rzeczywistości iluzji już nie ma. Świat magii wyginął czterysta lat temu. Jest za to szarobura codzienność kolonii, która Tayanie wraz z każdym kolejnym dniem coraz bardziej daje się we znaki. Pewnego razu dochodzi do incydentu, który zmienia wszystko. Przypadkowa sytuacja nie umyka uwadze Syndykatu, przestępczej organizacji, która wita w progach domu Tayany i proponuje jej układ. Dziewczyna podejmuje się więc nowej współpracy, bo zarówno jej jak i kartelowi zależy na przywróceniu iluzji. Wyrusza zatem w podróż tropem zaginionego Miasta Pogan, u boku człowieka, któremu nie do końca może ufać. Czy ta misja ma szansę powodzenia? Czy Tayana zrealizuje swój cel i czy wyjdzie z tej sytuacji cało?

MŁODA DZIEWCZYNA, WIELKIE ZADANIE
Główna bohaterka wychowuje się w domu fałszywego wuja, częstującego ją niepochlebnymi informacjami o jej rodzicach, wiecznie niezadowolonego – po prostu nie do życia. Nic więc dziwnego, że Tayana jest gotowa zaryzykować i wyruszyć w nieznane, by zawalczyć o lepszą przyszłość. Nie tylko dla siebie. Młoda dziewczyna jest więc przykładem determinacji i odwagi, z uporem dążąc do pozyskania prawdziwych informacji na temat jej bliskich. Czeka ją wielka próba. Czy zdoła przez nią przejść, mając u boku Rudera, człowieka, po którym może spodziewać się wszystkiego?

ZWYKŁE SŁABOŚCI I WIELKA ILUZJA
Powieść rozpoczyna się obrazem koloni, środowiska ludzi wyklętych, świata bez zasad. To właśnie tutaj przychodzi funkcjonować młodej Tayanie, która zajmuje posadę czeladniczki garncarskiej u swojego wuja. Smutna i podsycana fałszywymi informacjami codzienność zmienia się w dniu, kiedy dziewczyna wyrusza w wielką podróż, o wiele dłuższą, niż zakładała. Opartą na zasadach współpracy z organizacją przestępczą, która przecież w każdej chwili może pokazać swoją prawdziwą twarz. Szukanie schronienia w gospodach, snute po drodze opowieści, walka i kałuże krwi. Złożone obietnice, historia pewnej miłości i Wyrocznia. Książka nie traci tempa, cały czas dostarczając czytelnikowi nowych wrażeń. Są zwroty akcji, są typowo ludzkie słabości, obawy i nadzieje, jest element fantasy. W końcu Aremil Iluzjonistów to powieść zawierająca w sobie pewną wiarygodną dawkę magii. Nieśmiało podrygujące pozostałości iluzji wreszcie spotykają się z waleczną duszą, która może o nie zadbać. Czy doczekają się ponownych czasów świetności?

FANTASY W KLIMACIE...
Od pierwszej napisanej przez autorkę powieści minęło już trochę czasu. Widać, jak duże postępy poczyniła ze swoją prozą. Konsekwencja zachowań bohaterów, dynamika akcji, zaskakujące wydarzenia i dobrze naszkicowane tło. Nie jestem wielką zwolenniczką literatury tego gatunku, a muszę powiedzieć, że naprawdę mi się podobało. „Aremil Iluzjonistów. Rozbłysk” jak i pozostałe części cyklu utrzymane są w klimacie podobnym do powieści „Czerwona królowa” czy „Księżniczka popiołu” tak więc wszystkich fanów podobnych lektur zapraszam do zapoznania się z twórczością Alicji Makowskiej.

ZARYS FABUŁY

• Polskie