Opowieści

Okładka książki Opowieści Alicja Makowska
Okładka książki Opowieści
Alicja Makowska Wydawnictwo: E-bookowo Cykl: Aremil Iluzjonistów (tom 1.5) fantasy, science fiction
Aremil Iluzjonistów (tom 1.5)
E-bookowo
2019-02-15
2019-02-15

"Opowieści" jest to zbiór opowiadań, z którego możemy się dowiedzieć o dalszych losach bohaterów "Aremil", ale również o przeszłości niektórych z nich.

"Jeśli ogranicza cię tylko zasięg wyobraźni, a jedynym warunkiem jest maksymalne skupienie umysłu na bieżących wypadkach, możesz tworzyć nieopisane rzeczy."

Zawartość
"Błędny ognik" to wyprawa w przeszłość. Bohaterowie są jeszcze w trakcie nauki. Uczestniczą wraz ze swoim mistrzem w misji, mają zbierać doświadczenie. Opowiadanie nawiązuje do przeszłości Yaxiela, zdolnego iluzjonisty, który jest sam na świecie.

"Przez granice do nieba" to moje ulubiona historia z całego zbioru. Dowiadujemy się więcej o czarnym charterze cyklu Najimaru Oroshim. Alicja Makowska opisuje co go ukształtowało. Opowiadanie to pozwala spojrzeć na wydarzenia ze Wschodnich rubieży i Uwikłanych z innej perspektywy. Przemyśleć je na nowo, zmienić osąd i lepiej zrozumieć.

Bohaterką opowiadania "Gwiazdy umierają w ciszy" jest Luv, moja ulubiona postać z całego Aremilu. Poznajemy jej dalsze losy. Dowiadujemy się dokąd doprowadziły ją jej dotychczasowe decyzję. Czy były słuszne? Czy rytuał, któremu się poddała będzie ciążył, czy okaże się darem?

"Za głosem serca to opowieść" o tym jak poznali się Namier i Nestor Incerno rodzice Luv. Para, która teoretycznie nie powinna się zejść, każde z nich jest z innego środowiska, a jednak los skrzyżował ich drogi. Tłem do rodzącej się miłości są wojny klanów, o których autorka wspomina w "Uwikłanych".

"Honor odziedziczony po przodkach", tutaj poruszono dwa wątki. Jeden to walka o stanowisko lidera. Przed Minaro, który przewodzi w Atermii, staje konkurent. Kto okaże się najpotężniejszym iluzjonistą na tych ziemiach? Będziemy świadkami spektakularnego pojedynku. Jako efekt uboczny potyczki wypływa historia miłosna. Nie zdradzę kto z kim. Powiem tylko, że okazana troska i przywiązanie zaprocentuje. Ktoś otworzy oczy na uczucie, czekające na wyciągnięcie ręki.

W ostatnim opowiadaniu ze zbioru, "Powrót na wschód" spotykamy Ellen. Dziewczyna po raz kolejny wyrusza na wschód. Ma do wykonania misję, w której asystuje jej młody, niedoświadczony iluzjonista. Bohaterowie mierzą się z niebezpiecznymi wydarzeniami, ale też próbują odpowiedzieć sobie na pytanie jaki jest ich cel w życiu.

Bohaterowie
"Aremil Iluzjonistów to nie opowieść o krainach czy wojnach, lecz historia powiązanych z nimi bohaterów."

Kiedy przeczytałam powyższy cytat uświadomiłam sobie, dlaczego oddałam serce temu cyklowi. To właśnie wspaniali bohaterowie zawrócili mi w głowie. Każdy z nich został dokładnie zaprojektowany i autorka konsekwentnie trzyma się swojego planu. Postacie są spójne, ich postępowanie logiczne. Najważniejsze jednak jest to, że zostają w głowie czytelnika, a ten chce ich coraz lepiej poznać.

Opowiadania
Alicja Makowska wydaje mi się bardzo zorganizowaną osobą. To jak zaplanowała ten cykl budzi we mnie wielki podziw. Im dalej w niego brnę , tym lepiej widzę szeroko zakrojoną strategię działania. Czuć to również w sposobie napisania opowiadań. Nie są ani za długie, ani za krótkie. Każde z nich maksymalnie wyczerpuje poruszony temat. Autorka konsekwentnie brnie od punktu A do B w równym tempie.

Podsumowanie
Po przeczytaniu części pierwszej "Wschodnich rubieży" miałam małe wątpliwości, czegoś mi brakowało. Kiedy skończyłam część drugą "Uwikłani" i znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, byłam w Iluzjonistach zakochana po uszy. Te dwie książki wspaniale się dopełniają. Opowieści to bardzo przyjemny dodatek. Dużo osób podkreśla, że nie przepada za opowiadaniami. W tym przypadku okazały się one dobrym rozwiązaniem żeby pozamykać niektóre wątki. A autorka, moim skromnym zdaniem, bardzo dobrze sprawdziła się w tej formie.

*cytaty: A. Makowska, Aremil Iluzjonistów. Opowieści, Wydawnictwo Internetowe E-bookowo, 2019.

Zawartość
"Błędny ognik" to wyprawa w przeszłość. Bohaterowie są...

Na półkach: , , , , , , , ,

„Aremil Iluzjonistów. Opowieści” to zbiór opowiadań rozwijających uniwersum, jakie stworzyła Alicja Makowska. Tak jak i ja, pozwólcie sobie oczarować się niezwykłemu światu Iluzjonistów!

Opowieści to zbiór sześciu opowiadań, pozornie w większości ze sobą niezwiązanych. Rozpoczyna je „Błędny Ognik”, czyli historia z czasów szkolenia Luv, Ellen i Yaxiela.

W „Przez granice do Nieba” poznajemy młodość Najimaru Oroshiego i dowiadujemy się, dlaczego tak mu zależało na przejęciu władzy nad Arkadią.

„Gwiazdy umierają w ciszy” rozpoczyna opowiadania, które dzieją się już po wydarzeniach z „Aremil Iluzjonistów. Wschodnie rubieże” i przedstawia losy Luv jako głównej obrończyni Arkadii. Zaraz za nim „Za głosem serca” otwiera bardziej romantyczną opowieść, która przedstawia perspektywę Ellen, z przerwą na przeszłość jej ciotki Namier, w której obserwujemy jak odbiera starania Yaxiela. Zaraz po tym poznajemy pogląd na te same starania samego mężczyzny (który widzi to jako jeszcze większe męki niż dziewczyna!) oraz jego rozważania nad spełnieniem marzenia o zostaniu liderem.

„Honor odziedziczony po przodkach” to perspektywa Mistrza Minaro, który prowadzi rozważania nad piastowanym stanowiskiem oraz rozstrzyga, czy dalej będzie żył bolesną przeszłością, czy otworzy się na nowe doznania.

Zbiór wieńczy opowieść „Powrót na Wschód”, w którym Ellen wybiera się na misję, która jednocześnie ma pomóc jej uwierzyć w swoje umiejętności nauczycielskie.

O każdym z opowiadań musiałam napisać krótko, bo do zrozumienia tematyki historii wszystkich bohaterów i tak należałoby wcześniej poznać wcześniejsze powieści. Uważam, że uniwersum jest naprawdę warte uwagi, gdyż Iluzjoniści w nim nie są zwykłymi magikami, a ludźmi o niezwykłej mocy.

Dlaczego, znając uniwersum, warto zajrzeć również do „Opowieści”? Bo to wspaniałe historie, czasami chwytające za serce, wywołujące wiele emocji i trzymające w napięciu. Gdy skończyłam czytać tę książkę (a zajęło mi to tylko kilka godzin, a nie zwyczajowe kilka dni) napisałam od razu do autorki, by oznajmić, że chyba jej nie wybaczę bólu, który mi zadała (no, dobra, jak wyjdzie kolejna część, to może odkupi swoje winy).

Na początku tej książki znajduje się mapka, która pozwala nam wyobrazić sobie świat, po jakim poruszają się bohaterowie. Dzięki temu widzimy, jak długą wyprawę rzeczywiście muszą odbyć. Brakowało mi jedynie zaznaczenia dokładnych miejscowości, ale i bez tego szybko orientowałam się, gdzie przebywam, podążając za bohaterami.

Warto też dodać, że mimo natłoku bohaterów, nigdy nie miałam problemu, by się połapać, która postać w danej chwili jest tą główną. Jest to spowodowane faktem, iż każda z osób jest wyjątkowa na swój sposób, nie jest przerysowana i dąży do doskonałości w sposób naturalny, pełen błędów, ale przy tym uczy się na nich.

Książki Alicji Makowskiej to fantastyka, której naprawdę zaczyna mi brakować na polskim rynku wydawniczym – ucieka od schematów, intryguje, wymusza skupienie. To nie jest historyjka o trójkącie miłosnym, o nagłym poznaniu całego świata pełnego magii – bohaterowie od samego początku w nim żyją i są świadomi swojego talentu. Poznajemy ich drogę do doskonałości, a nie przypadkowe zdolności, które można by nazwać ogromnym szczęściem.

Dzięki historiom o Iluzjonistach mogę, choć na jakiś czas, oderwać się od rzeczywistości i przenieść w naprawdę wyjątkowy świat. Czytając, łapałam się na tym, że czułam się bardziej uczestnikiem wydarzeń, niż obserwatorem. Mam nadzieję, że i innym czytelnikom „Opowieści” dostarczą takich wrażeń. Gorąco zachęcam, by poznać wszystkie z książek o Iluzjonistach! Na pewno nie zawiodą prawdziwego miłośnika fantastyki!

Recenzja z bloga:

W „Przez granice...

CZAS WYDARZEŃ
Nowa książka Alicji Makowskiej to zbiór sześciu opowiadań stanowiących uzupełnienie dwóch pełnych tomów serii, a więc zawartej na ich kartach historii. Pojawiają się opowieści będące formą kontynuacji losów bohaterów, są i te przybierające postać prequela, kreujące rzeczywistość sprzed chociażby Wschodnich Rubieży. Autorka postanowiła przełamać schemat i częstuje czytelnika także opowieścią będącą spoiwem przeszłości oraz przyszłości. Koncepcji na formę, a tym bardziej na kolejne zdarzenia dotyczące postaci doprawy jej nie brak.

RÓŻNORODNOŚĆ
Pojawia się obraz pojedynku Yaxiela, swoją drogą jednego z moich ulubionych bohaterów, z liderem. Jest obraz rytuału, który ma swój wyjątkowy klimat kultywowanej tradycji. Autorka sprawnie kreuje nie tylko wizje szkolenia, pokonywania kolejnych etapów czy odkrywania sekretów. Przy okazji niebezpiecznej ucieczki Maru pojawia się także autentyczne napięcie. Rozpiętość tematyczna, baza koncepcji i oczywiście liczba bohaterów cieszą ilością. Stąd też książka raczej nie nadaje się dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji wcześniej „przekroczyć progu” Aremilu Iluzjinistów.

DYNAMIKA I DETALE
Autorka rezerwuje dla opowiadań charakterystyczne środowisko, stworzone na potrzeby jej własnej serii. Nie tak łatwo więc połapać się w losach bohaterów bez uprzedniego researchu wydanych już tomów. Trzeba czytać uważnie, bo akcja jest dynamiczna i usłana różnymi nazwami czy imionami postaci. Żeby wyłapać sedno sprawy, potrzeba skupienia, ale przy tym Alicja Makowska daje gwarancję braku nudy. Na okrągło dzieje się coś nowego i zaskakującego.

RACZEJ DLA CZYTELNIKÓW SERII
Potrzeba nie lada wyobraźni, żeby kreować fantastyczny świat i rozpisywać go na kolejne książki, zachowując konsekwencję i logikę. Alicja Makowska dobrze wdrożyła się w świat bohaterów, potrafiąc na czynniki pierwsze rozpracować także detale i podłapane w treści wątki. „Aremil Iluzjonistów. Opowieści”, czyli książka, którą miałam okazję objąć patronatem, to z pewnością perełka dla tych, którzy zdążyli zapoznać się już z serią i pokochali bohaterów na tyle, by dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej. Moja ciekawość z pewnością została zaspokojona.

CZAS WYDARZEŃ

• Papier