Aremil Iluzjonistów. Uwikłani

Okładka książki Aremil Iluzjonistów. Uwikłani Alicja Makowska
Okładka książki Aremil Iluzjonistów. Uwikłani
Alicja Makowska Wydawnictwo: E-bookowo Cykl: Aremil Iluzjonistów (tom 2) fantasy, science fiction
Aremil Iluzjonistów (tom 2)
E-bookowo
2017-09-29
2017-09-29

Ciekawe dalsze rozwinięcie świata Aremil. Pierwszy tom dostał "siódemkę" na wyrost - tu jest w pełni zasłużona. Ciekawa historia, ciekawe postaci (Luv rządzi bezapelacyjnie).

W recenzji książki Aremil Iluzjonistów. Wschodnie rubieże, napisałam, że miałam wrażenie, że zaczęłam czytać historie iluzjonistów od środka. Świat wykreowany przez Alicję Makowska, spodobał mi się na tyle, że postanowiłam sprawdzić co oferują mi kolejne części. Powieść Uwikłani opisuje wydarzenia przed tymi ze Wschodnich rubieży, czyli właśnie to, co tak bardzo chciałam poznać.

Fabuła
Trójka młodych iluzjonistów, Elen, Luv i Yaxiel, czeka na egzamin na iluzjonistę klasy pierwszej. Są podekscytowani i snują plany na przyszłość. Podczas egzaminu dochodzi do tragicznych wypadków. Najimaru Oroshi wkrada się na teren poligonu, aby złożyć Luv propozycję nie do odrzucenia. Mężczyzna chce stworzyć grupę najwybitniejszych iluzjonistów pod swoim przywództwem. W jaki sposób przekona dziewczynę, żeby porzuciła wszystko i do niego dołączyła?

Gdyby umarła, nie czułaby już wyrzutów sumienia. Nie czułaby bólu, ani nie dręczyłyby ją żadne myśli.

To właśnie Luv jest postacią centralna. Spodobała mi się już podczas czytania pierwszej części Aremilu Iluzjonistów. Zdolna, inteligentna, ambitna. Bardzo silny charakter, który nie boi się postawić na swoim. Bliskie jej osoby nie potrafiły zrozumieć, co spowodowało, że przystąpiła do rebeliantów pod wodza Oroshiego. Alicja Makowska uchyliła rąbka tajemnicy. Dowiadujemy się jaka ofertę nie do odrzucenia otrzymała dziewczyna, jak to odebrała, jak rozegrała sytuację, w którą została wplątana.

Powieść możemy podzielić na dwie części, egzamin i wydarzenia w Aremil Cov.
Formuła testu dla młodych iluzjonistów luźno skojarzyła mi się z Igrzyskami śmierci. Co prawda do tego sprawdzianu uczestnicy podchodzą dobrowolnie, ale kilka elementów jest podobnych. Wydarzenie odbywa się na zamkniętym poligonie, a jedyna zasadą jest postarać się przeżyć. Uczestnicy mogą działać samodzielnie lub zawierać sojusze, ale nigdy nie mogą mieć pewności, że partner ich nie zdradzi. Nawet walcząc w grupie, gra się o zwycięstwo jednostki. Ponad to egzamin jest wielkim wydarzeniem w Atermii i towarzyszy mu wielki festyn.

Kiedy poznajemy wyniki egzaminu, razem z Luv stajemy przed wielkim dylematem. Oferta Oroshiego może przekreślić jej wszystkie plany. Odciąć od kraju, rodziny, przyjaciół. Dziewczyna nie widzi w niej korzyści dla siebie, ale mężczyzna stawia sprawę w taki sposób, że nie daje jej wyboru. Musi poświęcić siebie, żeby ratować bliskich.

W całej historii Atermii iluzjoniści zawsze byli bohaterami. Bycie iluzjonistą równało się z byciem najwyższym patriotą. Samo sowo nacechowane było dodatnio, wywoływało same pozytywne skojarzenia. Iluzjonista był tym, który chroni; tym który walczy w imieniu słabszych i bezbronnych.

Magia
Powieść Uwikłani jest dużo bardziej przesiąknięta magia niż jej poprzedniczka. Możemy poznać inne rodzaje i sposoby zastosowania iluzji. Poczuć jakimi potężnymi postaciami są iluzjoniści. Zobaczyć jakie nieograniczone możliwości daje ich talent.

Na scenę wkracza tajemnicza Wyrocznia. Bohaterka lokalnych legend. Postać potężna i bezwzględna. Opowieści mówią o rytuale, dzięki któremu można pozyskać cząstkę jej talentu. Luv będzie miała okazję przekonać się, ile prawdy jest w opowiadanych jej do snu legendach.

Seria Aremil Iluzjonistów
Jak już wspominałam historia jest prequelem Wschodnich rubieży. Muszę przyznać, że byłam bardzo sceptycznie nastawiona do takiej kolejności przedstawienia wydarzeń. Lubię kiedy wszystko jest poukładane i opisane od A do Z. Alicja Makowska przekonała mnie jednak do swojej koncepcji opisania losów iluzjonistów. Te dwie książki wspaniale ze sobą współgrają i dopełniają się nawzajem. Po przeczytaniu pierwszej części czułam, że jest tu jakaś luka do wypełnienia, to teraz historia jest kompletna.

Co do kolejności czytania, to sugerowałabym najpierw sięgnąć po Wschodnie rubieże. Autorka wytłumaczyła w nich zasady kierujące wykreowanym przez nią światem i zasady kierujące iluzją. W Uwikłanych nie powtarza tych informacji, a raczej dokłada nowe.

Drugim powodem jest sama historia przedstawiona we Wschodnich rubieżach. Przypomnę wam, że tam Elen z Yaxielem ruszają na misję, aby odnaleźć Luv i Oroshiego. Zbierają informacje i je analizują, aby dowiedzieć się co stało się w przeszłości. Znając te wydarzenia odbierzecie sobie przyjemność z czytania pierwszej części.

Podsumowując
Prequel Uwikłani dużo bardziej przypadł mi do gustu niż pierwsza cześć serii Aremil Iluzjonistów. Nie wiem czy wpływ na to miała wiedza, która już posiadam o świecie Iluzjonistów, czy temat bardziej mi się spodobał (mniej walki i taktyki, więcej magii i emocji),czy może autorka udoskonaliła swój warsztat. Fakt jest taki, że ta książka to był miód na moje serce. Seria okazała się bardzo dobrze zaplanowana. Alicja Makowska nie bez przyczyny zdecydowała się zaprezentować historię w ten sposób. Wykreowała świat, który stwarza możliwości napisania jeszcze wielu opowieści i mam nadzieje, że zostaną one napisane.

[asiaczytasia.blogspot.com]

W moim odczuciu "Aremil Iluzjonistów" to bardzo dobra powieść. Jest to również prequel powieści "Aremil Iluzjonistów Wschodnie rubieże". Główną bohaterką jest niejaka Luv Incerno, która wraz z przyjaciółmi przystępuje do egzaminu na iluzjonistę pierwszej klasy. Jednakże podczas tego egzaminu dochodzi do tragicznych wydarzeń a Luv zostaje uwikłana w bardzo ciężką sytuację, która zaważy na całym jej życiu.
Dużą zaletą tej powieści jest niewątpliwie nieustanna i wartka akcja oraz bohaterowie i ich postawy wobec narastającego zagrożenia. Jak się okazuje sama iluzja to nie wszystko - równie ważne są wartości takie jak odwaga, poświęcenie czy ofiara, których nie brak w powieści. Z jednej strony waleczni i dzielni iluzjoniści a z drugiej oprawcy i wrogowie oraz zacięta walka między nimi - walka między dobrem a złem.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl/aremil-iluzjonist%C3%B3w

Kiedy Ellen Incerno ze Wschodnich rubieży wyruszała na poszukiwania prawdy dotyczącej jej siostry, sporo ryzykowała. Wszak Luv została uznana za godnego kary wroga, który dopuścił się zbrodni. Co jednak pchnęło ową zdrajczynię w stronę tak drastycznych posunięć? Co robiła Luv wtedy, kiedy wszyscy przekreślili jej imię grubą kreską? O tym pisze Alicja Makowska w prequelu „Aremil Iluzjonistów. Uwikłani”, któremu mam zaszczyt patronować. Lubicie powieści skropione nutą fantastyki? Zapraszam na recenzję.

ZARYS FABUŁY
Nadchodzi czas największej próby, egzaminu iluzjonisty, do którego Luv została wytypowana. To, co przynosi dumę jej rodzicom, nie satysfakcjonuje jej w najmniejszym stopniu. Sprawy jednak podążają w takim kierunku, którego nikt nie mógł się spodziewać. Kiedy Luv otrzymuje propozycję, od której mają zależeć losy całego jej ludu, wybiera mniejsze zło i dopuszcza do tragedii, na wskutek której zostaje uznana za zdrajczynię.

TA, KTÓRA ZDRADZIŁA
Tym razem światło głównych reflektorów pada na nieokiełznaną, buntowniczą, ale ostatecznie odważną i godną podziwu Luv, która zgodnie z planami rodziców miała przejąć przywództwo nad klanem. Miała… Tymczasem czeka ją kręta droga usłana trudnymi decyzjami, od których będzie zależna przyszłość wielu ludzi. Autorka nie zapomniała także o bohaterach drugoplanowych, którym na pewno nie można zarzucić jałowej kreacji. Jest znana już fanom twórczości Alicji Makowskiej Ellen, pewny swoich ponadprzeciętnych i wyjątkowych zdolności Yaxiel czy jest Wyrocznia. Tutaj nie ma miejsca na banał.

ILUZJA Z REALNYM PRZESŁANIEM
Nieczęsto sięgam po powieści tego gatunku, ale jeśli to robię, oczekuję znośnej dawki nierzeczywistego świata i wiarygodności. Nie zawiodłam się. Autorka nie szasta magią na lewo i prawo, pozwalając czytelnikowi oswoić się ze środowiskiem iluzji. Zachowuje przy tym równe tempo żwawej akcji, w której nie brak śmierci, przygód, misji czy wyjątkowych ceremonii. Pod kołdrą wydarzeń rozgrywanych na kartkach papieru tkwią jednak wartości jakże aktualne także i w naszym świecie. Historia Luv to tak naprawdę opowieść o odwadze, poświęceniu, przyjaźni i miłości, o narzucaniu własnej woli, sprawiedliwości i sumieniu. Dla tych, którzy szukają książki fantastycznej bazującej na jakimś przesłaniu, Alicja Makowska pozostawia otwarte bramy życia iluzjonistów.

PREQUEL, CZYLI JAK ZAPOZNAĆ SIĘ Z TĄ HISTORIĄ
Tak, jak w przypadku książki „Aremil Iluzjonostów. Wschodnie rubieże” dręczyło mnie kilka pytań, tutaj znalazłam wszystkie odpowiedzi i weszłam w sprawnie skonstruowane środowisko powieści już od samego początku. Cenię sobie fakt, że autorce udało się uniknąć nużących opisów stawiając na dialogi, a przy tym dbając o detale mające wpływ na wyobrażenie sobie świata przedstawionego. Stąd moja mała rada dla tych, którzy nie mieli jeszcze styczności z prozą Alicji Makowskiej, zacznijcie od Uwikłanych, będzie Wam łatwiej. Choć autorka tak skonstruowała obie swoje książki, że można zabrać się za nie w dowolnej kolejności bądź po prostu zdecydować tylko na jedną z nich.

PODSUMOWANIE
Oceniam tę lekturę wysoko nie tylko dlatego, że objęłam nad nią patronat. To naprawdę przystępnie podana, wartościowa i frapująca powieść, która staje się dowodem na to, że nasi rodacy potrafią sprawnie obracać się w wykreowanej przez siebie rzeczywistości magii i mają lekkie pióro. Sugeruję tę historię zwłaszcza fanom twórczości Dayton Arwen Elys, która dla mnie naszej Alicji Makowskiej nie dorasta do pięt.

Na półkach: , , , , , ,

Książka młodej lubiczanki stanowi fantastyczne zaproszenie do świata, w którym prym wiedzie iluzja będąca, (jeśli wierzyć słowom Wyroczni) „jak rzeka” płynąca rwącym strumieniem po kartach powieści.

Autorka ku zaskoczeniu Czytelnika na plan pierwszy nakreślonej z niemałym rozmachem historii wysunęła postać wspomnianej Wyroczni – Spadkobierczyni Pierwszej Jedności, długowiecznej Córy Iluzora, której potęga i zdolności leżą poza zasięgiem pozostałych, śmiertelnych iluzjonistów. A gdyby tak móc posiąść choć cząstkę jej wielkiego talentu?

Alicja Makowska postawiła to arcytrudne zadanie przed młodą, obdarzoną iście góralskim temperamentem, Luv, która postępując wbrew woli wymagającego i bezkompromisowego ojca, Nestora Incerno, upatrującego w niej przyszłą przewodniczkę klanu, postanawia pójść własną, wyboistą drogą, zamykającą jej już na zawsze ścieżki powrotu na łono rodziny.

Co nią kieruje? W toku akcji to pytanie zadają sobie wielokrotnie jej najbliżsi: matka Namier, Ellen – przybrana siostra oraz młodszy brat Den i pozostali członkowie klanu Incerno jak również lider Nakarde i przyjaciel Yaxiel. Próbują oni zatrzymać niepokorną iluzjonistkę i pojąć motywy jej postępowania, jednakże pisarka dołożyła wszelkich starań, by pokrzyżować te zamiary i niczego bohaterom nie ułatwić.

W tym celu po tragicznym w skutkach egzaminie przeprowadzonym w Lesie Rebeliantów, wysłała dziewczynę na równie koszmarną misję w otchłani katakumb Aremil Cov oraz na poszukiwanie Miasta Pogan, gdzie rytuał składania ofiary stanowił przyczynek do zasilenia przez nią szeregów Orbity – elitarnej grupy uzdolnionych iluzjonistów pod wodzą Oroshiego Naimaru stanowiącej zagrożenie dla Atermii. Koszmarną czarę przepełniają zdarzenia w Natarabii, które z hukiem grzebią przypuszczenia i nadzieje Czytelnika co do zakończenia tej przepełnionej magią uczucia opowieści.

Wszystko to sprawia, że bez cienia wątpliwości nie można odmówić autorce fantastycznej wyobraźni i literackiego polotu. Wartka akcja, w toku której trup ścieli się dosyć gęsto, z pewnością usatysfakcjonuje odbiorców spragnionych przygód i mocnych wrażeń w czasie lektury.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak nienachalnie wyłaniający się z kart książki uniwersalizm przesłania, sprowadzający się do refleksji nad światem, w którym prym wiodą rywalizacja o wpływy i rozwiązania siłowe spychające na margines fundamentalne wartości takie jak: honor, prawda, przyjaźń i miłość do grobowej deski.

Warto się nad tym zastanowić pamiętając, że „rzeczywistość to nie iluzja”, a „wiara w idee to przerażająca sprawa”, wszak „światem rządzi natura i harmonia”. W pędzie codziennego życia starajmy się więc je odnaleźć.

Cała opinia na stronie: http://pieninyinfo.pl/kultura/aremil-iluzjonistow-uwiklani-autorstwa-alicji-makowskiej-w-recenzji-iwony-niezgody-6111

Zapraszam serdecznie na oficjalną stronę trylogii o iluzjonistach: https://aremililuzjonistow.wixsite.com/aremil

oraz do śledzenia fan-page'a: https://www.facebook.com/aremililuzjonistow

Opinie czytelników są prawdziwym skarbem dla autora :)

oraz do śledzenia fan-page'a: https://www.facebook.com/aremililuzjonistow

Opinie czytelników są prawdziwym skarbem dla autora :)

„Aremil Iluzjonistów. Uwikłani” to prequel niesamowitej powieści - „Aremil Iluzjonistów. Wschodnie Rubieże” napisanej przez Alicję Makowską.
Egzamin na klasę pierwszą zbliża się wielkimi krokami. Luv jednak nie cieszy się z wyróżnienia, jakim jest możliwość przystąpienia do niego – dla niej egzamin nie oznacza jedynie podniesienia rangi. Jej życie po osiągnięciu awansu ma się całkowicie zmienić – ma być generałem, walczyć dla kraju i brać udział w niebezpiecznych misjach. Jednak jej ojciec ma wobec niej inne plany – pragnie, by przejęła po nim dowództwo w klanie, a to całkowicie przekreśliłoby jej karierę wojskową.
Gdy przychodzi dzień egzaminu, Luv, Ellen i Yaxiel szukają się na arenie, by razem stawić czoła wyzwaniom. Każde z nich chce zdać egzamin z innego powodu – Luv dla wolności, Ellen, by udowodnić sobie, że jest silna, a Yaxiel traktuje to jako formalność, gdyż jego zdaniem jego zdolności są na znacznie wyższym poziomie, niż zdolności samego lidera. Inne podejście, a to samo zadanie – jednak czy uda im się je wykonać?
Gdy na arenie Luv spotyka nieznajomego ze Wschodu, który nie jest ani obserwatorem, ani kandydatem na klasę pierwszą, dziewczyna już wie, że wszystko się zmieni. Mężczyzna daje jej wybór – albo przyłączy się do niego, albo on wypowie wojnę Atermii. Dla dobra kraju, młoda Incerno decyduje się go wesprzeć, jednakże jej warunkiem jest to, że jej przyjaciele pozostaną bezpieczni.
Żeby dziewczyna mogła wyruszyć z mężczyzną, musi zostać wygnana. Niestety, żeby do tego doszło, musi zabić. Czy sumienie jej na to pozwoli? Misja w Aremil Cov może się z tego powodu nie powieźć. Czy Luv przedłoży bezpieczeństwo kraju nad swoje poczucie wartości?
Jaki wpływ będzie miała na wydarzenia Wyrocznia – Spadkobierczyni Pierwszej Jedności?

Iluzjoniści Alicji Makowskiej są niesamowici! Nie są to znani nam z mediów magicy, którzy wyciągną zza naszego ucha monetę. Ich zdolności są wrodzone, kreacja iluzji i jej utrzymanie wymagają skupienia. Nieprzeciętny pomysł autorki sprawił, że nie mogłam oderwać się od książki, a gdy do tego dochodziło, to zawsze zastanawiałam się, co będzie dalej.
Pisząc tę serię, autorka stwierdziła, że każdy tom ma być w pewien sposób niezależny od siebie i muszę się z tym zgodzić. Jeżeli zaczniemy od „Aremil Iluzjonistów. Wschodnie Rubieże”, czyli tak, jak powieści były wydawane, to czujemy pewien niedosyt, potrzebujemy uzupełnić lukę w informacjach, z czym pomoże nam oczywiście prequel. Z kolei zaczynając od „Aremil Iluzjonistów. Uwikłani” będziecie mieć chronologiczny układ wydarzeń.
Luv jest specyficzną postacią. Ostatnimi czasy dość często spotykane są w literaturze irytujące główne bohaterki, które myślą tylko o swoich problemach sercowych, myślą tylko o sobie, a przy okazji są one bardzo ważne dla świata, bo przecież są symbolem rebelii. Jeżeli szuka się takiej bohaterki, to „Aremil Iluzjonistów” jej nie da. Luv, choć można by dorzucić do grona irytujących bohaterek, jest jednak zupełnie inna. To, co w niej mnie denerwowało, to fakt, że za bardzo emocjonalnie podchodziła do czynów, jakich się dopuściła. Zrobiła to dla dobra kraju i nie powinna się tym tak denerwować, tym bardziej że jedna z pokrzywdzonych osób zaakceptowała to.
Moim zdaniem zdecydowanie warto sięgnąć po „Aremil Iluzjonistów. Uwikłani”. To niesamowita opowieść o poświęceniu dla ojczyzny i dla przyjaciół, a także o walce z własnym sumieniem. Luv walczy o swoje racje i jest uparta, dąży do wyznaczonego przez siebie celu. Gorąco zachęcam do zapoznania się z historią przed „Aremil Iluzjonistów. Wschodnie Rubieże”!

• Z autografem
  • Mój patronat medialny ♥