Luftfahrt im Kalten Krieg

Okładka książki Luftfahrt im Kalten Krieg praca zbiorowa
Okładka książki Luftfahrt im Kalten Krieg
praca zbiorowa Wydawnictwo: PPVMEDIEN Seria: FliegerRevue X Sonderhefte historia
historia
FliegerRevue X Sonderhefte
PPVMEDIEN
2019-01-01
2019-01-01
niemiecki
21951233
zimna wojna lotnictwo broń atomowa wyścig zbrojeń

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Człowiek to jednak durna bestia. Zachowuje się jak bakteria: niszczy podstawy własnego życia dla krótkotrwałego sukcesu. Każdy tasiemiec to w porównaniu z nim mistrz strategii i wytrwałego planowania.

Skąd te konstatacje? Ano, nie można dojść do innych wniosków po przeczytaniu antologii artykułów czasopisma „FliegerRevue X” na temat lotnictwa w czasach zimnej wojny. Od momentu gdy ludzkość zaczęła „bawić się” broniami masowej zagłady stoimy praktycznie na krawędzi, o jeden jedyny krok od unicestwienia.

Autorzy tego zeszytu zadali sobie sporo trudu, aby opisać atomowy wyścig zbrojeń i związane z nim wypadki, incydenty i świadome poświęcenie życia tysięcy młodych ludzi oraz bilionów dolarów i rubli w celu wykoncypowania możliwie całkowitej zagłady przeciwnika. W mojej naiwności myślałem dotychczas, że wypadek w Czernobylu był największą katastrofą nuklearną świata. Wystarczyło poczytać o manewrach Armii Czerwonej w Tockoje na Uralu w 1954 roku...

Następne artykuły nie polepszyły samopoczucia. Historia stacjonowania broni atomowych na terenie RFN i NRD oraz incydenty lotnicze wzdłuż żelaznej kurtyny – to historia ludzkiego zadufania, rezultującego w poważnych błędach. Również zwykłe awarie systemów komputerowych prowadziły (i pewnie do dzisiaj prowadzą) świat na granicę inicestwienia. Pamiętam, jak swego czasu przeżywałem film „Gry wojenne”, będąc pewien, że mam do czynienia z dobrym science-fiction. Po lekturze powyższej antologii jestem przekonany, że był to raczej raport z działalności amerykańskiego sztabu generalnego...

Sam zeszyt jest oczywiście bardzo starannie opracowany. Zawiera bardzo dużo dobrych fotografii, rysunków oraz map. Wydany na świetnym papierze kredowym jest publikacją o dużej wartości poznawczej. Zwłaszcza dla kogoś, kto w temacie nie był dotychczas w ogóle obyty.

• Czasopismo
  • Rzesza, Niemcy, Austria i Szwajcaria
  • Rosja i były ZSRR
  • Okres powojenny (1945 - 1989)
  • Historia najnowsza (od 1989)
  • Lotnictwo i astronautyka
  • USA i Kanada