Luftfahrt im Kalten Krieg. Teil 2

Okładka książki Luftfahrt im Kalten Krieg. Teil 2 praca zbiorowa
Okładka książki Luftfahrt im Kalten Krieg. Teil 2
praca zbiorowa Wydawnictwo: PPVMEDIEN Seria: FliegerRevue X Sonderhefte historia
historia
niemiecki
21951233
zimna wojna lotnictwo

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Drugą część monografii o lotnictwie w czasie zimnej wojny odebrałem już nieco spokojniej. Autorzy skoncentrowali się tutaj bardziej na przedstawieniu słynnych typów samolotów tego okresu i przedstawili tak ikoniczne systemy jak MiG-17 i 19, Vought A-7 „Corsair II” czy Convair F-102 „Delta Dagger”. Podobnie jak poprzedni zeszyt, te wydanie „FliegerRevue X” cechuje bardzo dobra jakość papieru i ilustracji. Z tekstem jest już nieco słabiej, bo w zależności od autora ma się do czynienia ze stylistycznie lepszymi i gorszymi pracami. Pozytywnie oceniam jednak dobór poszczególnych artykułów, ponieważ poświęcono dużo miejsca nie tylko tym klasycznym samolotom, ale również takim, które działały mniej spektakularnie, jednak równie skutecznie (np. Martin B-57 „Canberra”, deHavilland „Chipmunk” czy North American T-2 „Buckeye”).

Moimi absolutnymi faworytami tej edycji są dwa artykuły: Pierwszy opisuje wszystkie znane naruszenia przestrzeni powietrznej Niemiec i Austrii od 1945-go roku do początku XXI-go wieku. Znajdą się tutaj bardzo interesujące opisy ucieczek obywateli NRD i Polski na Zachód przy pomocy najróżniejszych maszyn (w tym starego An-2, samolotów ultralekkich czy balonów). Drugi zajmuje się dramatyczną historią ucieczki irackiego pilota MiGa-21 do Izraela, skąd jego maszyna została przekazana do ewaluacji w słynnej amerykańskiej bazie Area 51. Jest to doprawdy historia z filmów o Bondzie rodem a przy tym jak najbardziej prawdziwa. Ponownie potwierdza się reguła, że samo życie pisze najlepsze scenariusze.

• Czasopismo
  • Rzesza, Niemcy, Austria i Szwajcaria
  • Rosja i były ZSRR
  • Okres powojenny (1945 - 1989)
  • Historia najnowsza (od 1989)
  • Lotnictwo i astronautyka
  • USA i Kanada