Hitler i upadek Trzeciej Rzeszy

83-7311-882-9
historia
niemiecki
Trojka

Historia najnowsza nie znała niczego, co można porównać z upadkiem Trzeciej Rzeszy. Nigdy przedtem klęska państwa nie pochłonęła tylu istnień ludzkich, tak wiele miast nie zostało spustoszonych. Wiosną 1945 roku dogorywała nie tylko dyktatura Hitlera. Całkiem dosłownie dogorywały Niemcy. Kiedy upadek Rzeszy był już nieuchronny, Hitler wydał osławiony "rozkaz Nerona", oznaczający totalne...

Kiedy upadek Rzeszy był już nieuchronny, Hitler wydał osławiony "rozkaz Nerona", oznaczający totalne zniszczenie: alianci mieli zastać w Niemczech tylko spaloną ziemię. Autor relacjonuje wydarzenia tamtych tygodni - począwszy od bitwy o Berlin aż do samobójstwa popełnionego przez Hitlera w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy. Szczególnie sugestywnie oddaje atmosferę panującą w najbliższym otoczeniu führera, a także stan psychiczny Hitlera - to snującego wizje zagłady, to pogrążonego w głębokiej depresji.

źródło opisu: http://czytelnia.onet.pl/0,4187,0,0,0,0,hitler_i_u...(?)

źródło okładki: http://cokupic.pl/i/c_big64722.jpg

schwarzebiene | 2016-03-18
Przeczytana: 18 marca 2016

Dość krótka, za to bardzo obrazowa. Nie ma tu obszernych i niekiedy nudnych analiz. Ton publicystyczny, rzekłbym.
Fest w znakomity i ciekawy sposób opisuje ostatnie dni Rzeszy. Skupia się zarówno na demoralizacji najbliższego otoczenia Hitlera, na realiach "mrocznego bunkra", na działaniach propagandy, a także na samym Hitlerze. Wszystko to oczywiście jest obszernym tłem do tragicznych wydarzeń, które zamieniły Berlin w drugą Kartaginę - jak powiedział Churchill.
Pasjonatom historii (nie tylko Rzeszy) bardzo polecam!

Iza | 2016-09-12
Na półkach: 2015, II WŚ, Historia, Przeczytane