Sto lat warszawskiego metra. Od pomysłu do realizacji

Okładka książki Sto lat warszawskiego metra. Od pomysłu do realizacji Jakub Jastrzębski
Okładka książki Sto lat warszawskiego metra. Od pomysłu do realizacji
Jakub Jastrzębski Wydawnictwo: Skarpa Warszawska reportaż
reportaż
Skarpa Warszawska
2019-09-25
2019-09-25
9788366195202

Okładka książki Utracone miasto. Warszawa wczoraj i dziś. Rafał Bielski, Jakub Jastrzębski
Utracone miast... Rafał Bielski, Jaku...

Gdybym miał oceniać wartość dokumentalną tej książki musiałbym dać 10. Wysiłek autora w drobiazgowym przedstawieniu sprawy jest imponujący. Z drugiej strony ta szczegółowość jest wadą książki. Czytając ją czułem się przytłoczony. Szczególnie w części z okresu PRL. Najbardziej wciągnęły mnie rozdziały poświęcone ostatnim 30 latom. Miło było powspominać jak kiedyś było. Książka na pewno z godnością będzie prezentowała się na moim regale.

Ciekawa książka o historii warszawskiego metra. Jak się okazuje, planowano je już na początku XX wieku, a jego wielokrotnie przerywane lub odkładane w czasie realizacje były wypadkową dziejów Polski w minionym stuleciu.

I choć autor momentami popada w zbytnią z punktu widzenia przeciętnego czytelnika drobiazgowość (np. wielostronicowe dociekania, którego dnia wydano jakiś dokument albo gdzie znajdował się hotel dla budowniczych metra),należy docenić research i krytyczną ocenę źródeł.

Słowem, ciekawa książka nie tylko dla warszawiaków i "mikoli".

Ciekawa książka. Napisana bardzo starannie i drobiazgowo, jakby autor chciał koniecznie zawrzeć wszystkie znalezione informacje, bez przefiltrowania tego, co najważniejsze. Niestety prowadzi to do tego, że czyta się ją jak suche informacje z wikipedii. Miejscami nudno i zbyt informacyjnie. Na minus także sposób wydania - cienki szary papier jak z makulatury, zdjęcia i grafiki wyglądają na nim słabo.

Bogata bibliografia, autor wykonał dużą pracę zbierając różne aspekty historii metra w całość. Jednak zawartość merytoryczna gubi się trochę w natłoku dywagacji, więcej miejsca zajmuje wyjaśnianie konkretnych dat powstania dokumentów czy komórek organizacyjnych niż konkretnych rozwiązań technicznych dotyczących przebiegu trasy czy wyglądu stacji

Bardzo ciekawa książka, opisującą dokładnie rozległy w czasie proces budowy metra. Ciekawie czyta się książkę znając położenie ulic Warszawy. Książka daje również obraz tego w jakim tempie, patrząc na historię, będzie kontynuowana rozbudowa metra.

Ciekawa książka poruszająca w szczegółowy sposób historię planowania, budowy i mitów, które wykształciły się wokół warszawskiego metra.

Niezwykle intersująca książka, odkrywa wiele ciekawostek na temat warszawskiego metra.

Metro Warszawskie oficjalnie działa od 1994 roku, a prace ziemne zaczęły się w roku 1983, także tytuł książki może być zastanawiający. Rzeczywistość jest jednak taka, że pierwsze pomysły, aby wybudować w Warszawie kolejkę podziemną pojawiły się już na początku XX wieku. Jednakże jak nietrudno się domyślić, ze względu na kwestie finansowe, oraz dwie wojny nie przystąpiono do realizacji.
Prace przyspieszyły w latach 50, zaczęto nawet drążyć na Pradze tunele w okolicach dzisiejszego Teatru Rampa. Równocześnie prowadzono prace badawcze w pozostałych częściach Warszawy, powstawały kolejne projekty zakładające budowę w stolicy kilku linii metra.
Warszawa ma pod sobą miękkie grunty, dlatego też non stop pojawiały się problemy przy drążeniu tunelu na Pradze. Ze względu na powyższe, oraz ciągle rosnące koszty budowę zawieszono, a następnie kompletnie odpuszczono, dopiero krótko po wprowadzeniu stanu wojennego prace nabrały tempa (oczywiście nadal niezbyt imponującego, ale jednak).
Koniec końców w latach 90 otworzono część pierwszej linii, a następnie przez kilkanaście lat udało się dokończyć linię, która wiedzie z Kabat na Młociny.
Ta książka jest w mojej opinii bardzo ciekawa jeśli ktoś się interesuje historią Warszawy, sporo nieznanych mi wiadomości udało się wyłowić.

Niesamowita praca wykonana przez autora robi wrażenie i sprawia, że książka ta to naprawdę ciekawa i warta przeczytania pozycja. Dobry, przystępny język, bogata dokumentacja fotograficzna, liczne schematy, a przede wszystkim przebijająca się na pierwszy plan niesamowita pasja autora - to wszystko zachęcało do czytania. Książka godna polecenia nie tylko miłośnikom komunikacji miejskiej (dla nich to pozycja obowiązkowa!),ale wszystkim zainteresowanym choć odrobinę historią Warszawy - nie tą z pomników czy podręczników, ale historią codzienności tego miasta.
Po lekturze tej książki z uśmiechem na ustach można przypomnieć sobie niektóre obietnice wyborcze polityków bijących się o fotel prezydenta stolicy...

Szeroki zbiór nformacji na temat historii metra w Warszawie. Autor przybliżył plany, marzenia i rzeczywistość tej inwestycji na przestrzeni wieków(!) z punktu widzenia zarówno historycznego, technicznego i politycznego. Codzienne podróże bardzo rzadko prowokują nas do zagłębienia się w dzieje podziemnej kolei, ale dzięki "Stu latom..." możemy się dowiedzieć naprawdę wiele o pozornie powszechnej formie transportu w stolicy. Polecam wszystkim laikom i entuzjastom metra!

• Varsaviana
  • Przeczytane w 2021 ;)
  • Książki niefabularne

Dodaj cytat z książki Sto lat warszawskiego metra. Od pomysłu do realizacji