Like a Love Story

Balzer + Bray
2019-06-04
2019-06-04

WAŻNA!!!
Mam nadzieję, że już ją ktoś przetłumaczył i niebawem będzie dostępna także dla tej młodzieży, która nie lubi czytać w obcych językach.
To ona powinna poszerzać kanon lektur szkolnych, ale ponieważ tak nie jest, wierzę w to że dzieciaki w geście protestu same po nią sięgną.
Dlaczego jest ważna? Bo poza zajmującą historią nastolatków, dokumentuje także sam początek masowego wychodzenia LGBTQ+ z katakumb. Pisze historię tego ruchu przystępną dla młodzieży ale i dla nas staruchów. Serio: strasznie mnie poruszyła, wraz z bohaterami zaciskałam pięści, wyłam niemożebnie, to znów wzruszałam się w chwilach romantycznych, których także nie brak, choć czasy były trudne.

WAŻNA!!!

Bardzo wartościowa książka o miłości, sile przyjaźni i trudnym życiu w czasach AIDS. Historia na początku mnie nie urzekła, jednak potem ją pokochałam. Wspaniale wykreowani bohaterowie, których polubiłam i nie mogłam się z nimi rozstać. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Art, zaimponował mi swoją odwagą i zaangażowaniem. Polecam każdemu, kto szuka książki przy której może się wzruszyć.

Jedyne co mnie boli to fakt, że powieść ta zasługuje na zdecydowanie większą popularność, chociażby z powodu tak ważnej tematyki którą podejmuje, ale mam nadzieję, że z czasem ją zyska.

Trafiłam na tę książkę zupełnie przypadkiem na goodreads i zachęcona wysoką ocenę postanowiłam dać jej szansy i oh boyyyy... Mam wrażenie, że cokolwiek napiszę nie będzie w stanie oddać moich uczyć, które towarzyszyły mi podczas czytania i przede wszystkim siedzą we mnie teraz, kiedy jestem już po lekturze. Jakby ktoś przygniótł mi klatkę piersiową i nie chciał puścić....

Na półkach: , , , , , ,

"The most important four-letter word in our history will always be LOVE. That’s what we are fighting for. That’s who we are. Love is our legacy."

Ta inspirująca, piękna, głęboko poruszająca i uniwersalna powieść udowadnia, że współczesne YA nadal potrafi zaskoczyć i wzbudzić zachwyt oraz wychodzi poza ramy tego pozornie wyeksploatowanego gatunku dla młodzieży.

To emocjonalna, zapierająca dech, slodkogorzka, nostalgiczna podróż do lat 80-tych i 90-tych, którą po wielokroć warto jest odbyć i której z całą pewnością nie da się zapomnieć. Czytając „Like a Love Story” przeniosłam się w czasie do moich nastoletnich lat, szkolnych doświadczeń, marzeń, rozczarowań, przyjaźni oraz pola minowego pierwszej miłości.

Abdi Nazemian nie stroni od trudnych i niewygodnych tematów, potrafiąc w uważny sposób doskonale uchwycić tą burzliwą, niespokojną i niełatwą epokę przemian, mającą kluczowe znaczenie dla całej społeczności LGBT, ich sojuszników i środowiska mieszkających w Nowym Jorku emigrantów. A dokonał tej sztuki z literacką intensywnością i pieczołowitością, przywołując i wzniecając ducha potrzebnego aktywizmu, ukazując radości, smutki i wszechobecny, wyczuwalny na każdym kroku, lęk przed AIDS i wszystkimi jego bolesnymi i śmiertelnymi następstwami.

Z miejsca zakochałam się we wszystkich niezwykłych głównych bohaterach, Arcie, Rezie, Judy i wujku Stephenie, który jest odważnym, niezapomnianym i pełnym pasji aktywistą, członkiem ACT UP i którego postać zawsze będzie zajmować szczególne miejsce w moim sercu. Wszyscy oni to bohaterowie wielowymiarowi, posiadający zarówno szereg zalet, jak i wad oraz niedoskonałości, ale to właśnie one czynią ich prawdziwymi i wiarygodnymi postaciami, z którymi możemy się utożsamić, a ich poczynaniom do końca kibicować. Razem z nimi przeżywałam wszystkie emocjonalne stany, wzloty i upadki, wielokrotnie śmiałam się, cieszyłam z sukcesów, trzymałam za nich kciuki w chwilach zwątpienia i nieporozumień, złościłam, denerwowałam i wylałam morze łez.

Trudno jest mi wyrazić jak wiele ta powieść dla mnie znaczy, jak mocno mnie poruszyła, złamała serce i jednocześnie dodała otuchy. Uważam, że Abdi Nazemian to czarodziej wśród pisarzy, a jego błyskotliwy i szczery styl pisania, bogata wyobraźnia wizualna, wrażliwość, dbałość o szczegóły opisywanej rzeczywistości oraz wierna miłość do wszystkiego co odnosi się do Madonny, której twórczość i silna osobowość wielokrotnie się przewija i ma spory wpływ na bohaterów, potrafi zainspirować i rozpalić prawdziwą iskrę nadziei wśród nastolatków ze społeczności LGBT (i nie tylko),zmagających się z poszukiwaniem własnej tożsamości, niezrozumieniem, brakiem akceptacji, niespełnieniem, homofobią, oraz innymi trudnościami i przeciwnościami.

Mam nadzieję, że ta porywająca i wciągająca literacka perła zostanie kiedyś przeniesiona na duży lub mały ekran, ponieważ w pełni na to zasługuje, jak również na miłość, uznanie i większą rozpoznawalność w rozległym czytelniczym świecie. Naprawdę warto dać jej szansę.

"When the tears come streaming down your face
'Cause you lose something you can't replace
When you love someone but it goes to waste
What could it be worse?

Lights will guide you home
And ignite your bones
And I will try to fix you."

"Fix you" ~ Coldplay

To...

Poruszająca, ważna i zapadająca w pamięć książka. Czekam z niecierpliwością aż będzie po polsku.

• Po angielsku
  • English