Dziedzictwo Chandlera

2023-09-27
2023-09-27
Michał Zacharzewski

Kim naprawdę jesteś?

Książka generalnie przyjemna ale...
-problem poruszony jest trochę opowiedziany na szybko(w moim odczuciu stanowi coś na kształt tła a nie głównej historii)
-sławetny Krąg, który miał być nieawiadomo jak niesamowitym kółkiem literackim był całkiem zwyczajny- rozczarowałam się trochę
-jedni bohaterowie mają "więcej czasu antenowego" niż inni, np Beth i Ramin są mniej rozwiniętymi postaciami, zwłaszcza Beth
Jest to po prostu szybka, przyjemna lektura typu academia(chyba jest coś takiego prawda?) i young adult, ale nic ponad to

Książka generalnie przyjemna ale...

Artystycznym duszom Dziedzictwo Chandlera może się spodobać! 🎨

Mamy klimat elitarnej szkoły, która skrywa swoje tajemnice. Beth, dla której pierwszy rok nauki stał się koszmarem, głównie przez relacje z Sarah, z którą dzieliła pokój w internacie. Chłopaka, który musiał uciekać z Iranu. Sportowca, któremu sport przestał sprawiać przyjemność. Aspirującą aktorkę, funkcjonującą w dziwnych relacjach. Przebijają się tematy nierówności społecznych, chorób, przemocy psychicznej, fizycznej, tej na tle seksualnym. Bohaterowie żyją w trudnym, traumatycznym świecie. Ale trafiają do pięknej bańki, na zajęcia z kreatywnego pisania. Mało kto ma szansę szkolić się pod skrzydłami profesor Douglas. Oni są wybrańcami. Czy mimo różnic będą potrafili się zaprzyjaźnić?

I, cóż, mam słabość do wszystkiego, co wiąże się z pisaniem, a zwłaszcza do romantyzowania pisania, więc mi się książki słuchało naprawdę przyjemnie. Delikatne tematy są poruszone z wystarczającą wrażliwością. Na ogromny plus zasługuje fakt, że główni bohaterowie naszkicowani są przy pomocy całego wachlarza odcieni szarości. Trzeba przyznać, że książka ma odrobinę moralizatorski wydźwięk, stara się pełnić funkcję pedagogiczną, ale mimo wszystko - dobrze się przy niej bawiłam.

Artystycznym duszom Dziedzictwo Chandlera może się spodobać! 🎨

Książka porusza dość wrażliwe tematy, ale ważne. Ukazuje jak źle i okrutnie potrafią być traktowani uczniowie - ale nie są sami i powinni szukać pomocy zamiast ukrywać prawdę.

Osobiście, liczyłam na więcej historii związanej z samym kręgiem i tym jak piszą, jak wyglądają ich spotkania, jak ćwiczą i tak dalej, niestety tego było mało. Bardzo mnie to zainteresowało, więc fakt, że nie było o tym tak dużo napisane jak oczekiwałam rozczarował mnie.

Historia podobała mi się i cieszę się, że przesłuchałam całą opowieść, zakończenie również mnie zadowoliło.

Książka bardzo dobra, kojąca, spokojna. Rzadko czytam takie pozycje a przy niej czułam się nie tylko wciągnięta ale czułam też spokój. Pozostawiła mi jednak niedosyt, czułam jakbym dopiero co wciągnęła się we wszystkie postacie a one już zniknęły na ostatnich stronach. Ale z drugiej strony nie jestem przekonana czy ciągnięcie historii dalej dodałoby cokolwiek istotnego.

Miało być brutalnie i przejmująco, może dla młodego i niewprawionego czytelnika trochę tak będzie, dla mnie książka była zbyt prosta i zbyt moralizatorska, taki odpowiednik Ukrytej prawdy, czy Dlaczego ja. Głównym i permanentnym motywem jest tu szkoła z internatem, uczniowie mają albo orientację homoseksualną, albo mieszane pochodzenie, albo są biedni, albo bogaci. Chociaż nie jest to źle napisana książka, zmęczyła mnie. Mogę polecić jedynie nastolatkom, i to pewnie takim mniej oczytanym.

Pięcioro uczniów dostaje się do tajemniczego Kręgu, gdzie mają uczuć się i zagłębiać pisarski warsztat. W międzyczasie ich życie toczy się jak innych uczniów szkoły. Jednak kiedy ich uwaga zostaje zwrócona na pewne sprawy, obraz idealnej szkoły Chandler zaczyna się kruszyć. Na jaw wychodzi zepsucie nie tylko uczniów, ale także kadry nauczycielskiej.

Co mogę powiedzieć o książce?
Podejmuje ona ważne tematy jak przemoc psychiczna i fizyczna oraz seksualna na terenie elitarnej szkoły z internatem. Pokazuje, że mimo iż mamy XXI wiek, wśród uczniów dalej istnieje zjawisko FALI. Autor przez swoją powieść chciał pokazać co przeżył i z czym się nie zgadza.

Jest to pewnego rodzaju nowość wśród dark academia, gdzie zazwyczaj chodzi o jakieś morderstwo lub jest sprowadzone do nastoletniego romansu.

Pisarz przedstawia nam bohaterów różnych etnicznie, posiadających różne orientacje i preferencje. Pokazuje, że przemoc w takich miejscach może dotknąć każdego. Postacie są na tyle różnorodne, że łatwo się z nimi utożsamiać lub im kibicować. Cześć z nich przechodzi widoczną przemianę na kolejnych kartach powieści.

Myślę, że Dziedzictwo Chandlera to warta uwagi pozycja. Porusza ważne tematy i zwraca uwagę na problemy, których możemy nie dostrzegać. Polecam przeczytać także cześć 'od autora'. Ta cześć wzbogaca i poszerza perspektywę.

Co mogę powiedzieć o...

4.5/5 ⭐️ Młodzieżówka jakich trzeba 🫶🏾 Porusza trudne, ale bardzo ważne tematy

4.5/5 ⭐️ Młodzieżówka jakich trzeba 🫶🏾 Porusza trudne, ale bardzo ważne tematy

Współpraca reklamowa @wydawnictwo_wab

Muszę przyznać, że opis książki jak i wątki zawarte w tej powieści zaciekawiły mnie na tyle by siegnąć po tę pozycję. I tak jak usiadłam do niej z dużym entuzjazmem, tak po drodze ten entuzjazm się niestety gubił.

To wszystko brzmiało tak niebywale interesująco. Elitarna szkoła, grupka znajomych, tajemnice, warsztaty pisarskie i to wszystko mogłoby stworzyć na prawdę ciekawą powieść (i pewnie dla niektórych taka ona była) gdyby nie to, że początek książki był strasznie pozbawiony emocji a każda strona niemiłosiernie się dłużyła.

Na początku właśnie poznajemy każdego z bohaterów. Ich zmagania i to dlaczego pisanie jest dla nich takie ważne. I to, że tak dobrze możny poznać bohaterów książki jest jak najbardziej na plus, lecz to w jaki sposób zostało to przedstawione już nie koniecznie.

Książką nabiera tępa gdzieś mniej więcej w połowie. Wtedy autor dostarcza więcej emocji swojej powieści,a akcja nabiera tępa chociaż nadal nie jest to to czego oczekiwałam. Niektóre wątki nie zostały rozwinięte, a po takim wstępnie powinny.Zakończenie również nie należy do najlepszych, a dokładniej mówić po prostu go nie ma.

Nie mniej jednak książka porusza ważne tematy, trudne bo trudne ale ważne i wiele młodych osób, na pewno to doceni.
Ja nie jestem jedną z tych osób i książka po prostu do mnie nie trafiła.

Współpraca reklamowa @wydawnictwo_wab

No cóż... Do połowy bardzo się męczyłam, zdecydowanie za duży nacisk w tej książce położony na jeden aspekt (mój błąd, powinnam była sprawdzić autora który, nota bene, napisał książkę chyba jako formę autoterapii) na szczęście później, mniej więcej w połowie fabuła się rozwinęła.
Lubię książki, które mnie zaskoczą, w których zadzieje się coś nowego - tutaj tego nie znalazłam. To po prostu poprawnie napisana książka z nurtu współczesnych, postępowych młodzieżowej.

Fabuła rozgrywa się w elitarnej szkole z internatem, gdzie pięcioro uczniów, w tym Beth, staje przed przemilczanymi problemami i tajemnicami.

Beth to niezwykle silna i wrażliwa postać, której losy wciągnęły mnie bez reszty. Towarzyszą jej wyraziste postacie, każdy z własną historią i tajemnicą. Ich relacje i ewolucja emocjonalna sprawiają, że książka nabiera głębi i autentyczności.

Mimo że akcja początkowo toczy się spokojnie, z czasem atmosfera gęstnieje, a wydarzenia nabierają tempa, to właśnie w tych momentach autor ukazuje głębię swoich bohaterów. Książka z tych lekkich i małowymagających.

Autor @abdaddy w mistrzowski sposób porusza trudne tematy, ukazując złożoność ludzkich relacji i emocji.
"Dziedzictwo Chandlera" to nie tylko opowieść o odnajdywaniu przyjaciół, lecz także o głębokim poznawaniu samego siebie 😌.

• Romans
  • W planach ebook