Śmierć przy myciu zębów. Chemia dla zabieganych

Okładka książki Śmierć przy myciu zębów. Chemia dla zabieganych Mai Thi Nguyen-Kim
Okładka książki Śmierć przy myciu zębów. Chemia dla zabieganych
2019-09-03
2019-09-03
Anna Makowiecka-Siudut
popularnonaukowa chemia nauka

Bo świat to czysta chemia

Pod względem chemicznym bardzo ciekawa dla psoby, która ostatni raz z lekcja chemii miała do czynienia 20 lat temu :). Jednak wstawki z życia prywatnego autorki są męczące i można je sobie darować.

Bardzo się zawiodłam.
Spodziewałam się fajnych naukowych ciekawostek, a tymczasem w książce były opisane rzeczy takie jak budowa atomu i że dopamina jest hormonem szczęścia.
Nie polecam. Pewnie z podręcznika do chemii do podstawówki można dowiedzieć się więcej ciekawych rzeczy.

Bardzo się zawiodłam.

1. Książka o której ciężko coś napisać.
2. Tak popularyzuje chemie, wyjaśnię PO CO uczyć się chemii (bo przecież teraz kwestionuje się sens uczenia się czegokolwiek w szkole).
3. Czasami wywód jest chaotyczny, niektóre dygresje powodują zagubienie, niektóre wątki zupełnie nie są o chemii.
4. Jest to zbiór ciekawostek i podstawowych informacji z zakresu chemii, ale wcale nie zachęca mnie d zgłębiania tych tematów. Raczej wprowadza mnie w poczucie, że autorka potrzebuje uporządkowania toku myślenia ;)

1. Książka o której ciężko coś napisać.

poszukiwałam lekkiego, przyjemnego, błyskotliwego wprowadzenia do chemii. postawiłam na youtuberkę Mai Thi Nguyen-Kim (nie znam jej filmów). i się zawiodłam. w ogóle nie koresponduję z autorką. mam problem z jej tzw. poczuciem humoru oraz koncepcją książki. nie poukładała mi w głowie. trudne było trudne. a dygresje czasem od czapy. generalnie dziwna przygoda i choć myję zęby pastą z fluorem mój dystans do pewnych zastosowań chemicznych i chemików wzrósł.

Fajna książka. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Szybko się czyta. Polecam

Bez dwóch zdań tytuł przykuwa uwagę. I choć robi tocbardzo skutecznie to książka wybitnym dziełem nie jest. Jest po prostu ciekawa, a to głównie dzięki humorystycznemu podejściu. Autorka stara się w bardzo prostych słowach przybliżyć czytelnikowi tą skomplikowaną naukę ścisłą jaką jest chemią. Posiłkuje sie przy tym przykladami z życia wziętym domem, pracą, jedzeniem etc. (mnie najbardziej spodobał się rozdział o zapachach). Jako nastolatek bardzo lubiłem chemię ale wykladałem się na chemicznych równaniach. Gdyby mój nauczyciel miał osób na podejście do nauki jak autorka tej książki to zapewne nie miałbym z tym żadnego problemu. Jak dla mnie ta książka to przerywnik, ale ciekawy przerywnik.

Moim zdaniem bardzo iekawa pozycja, szczegolnie dla osob ktore nigdy nie przepadaly za chemią. W bardzo fajny sposob opisuje podstawy chemii i co najwazniejsze... zaciekawia nimi :) Polecam!

Wybrałam te książę bo zaintrygował mnie tytuł i chciałam przeczytać coś ciekawego z dziedziny popularnonaukowej. Po lekturze zdecydowanie stwierdzam, że było warto, bo "Śmierć przy myciu zębów" to spora dawka ciekawostek dotyczących chemii w życiu codziennym. Autorka książki jest z zawodu chemiczką, prowadząc popularny kanał na Youtube stara się zarażać innych swoją miłością do chemii. Książka bardzo przypadła mi do gustu, napisana w lekki, dowcipny sposób, a mimo to przekazująca sporą ilość wiedzy. Czytając poczułam się jak na lekcji chemii, szkoda, że ten przedmiot nie wyglądał tak gdy miałam go w szkole. Zagłębiając się w lekturę dowiecie się o wielu ciekawych rzeczach m.in.:
- o tym, że pobudka budzikiem jest szkodliwa, bo powoduje podniesienie poziomu kortyzolu - hormonu stresu
- pierwszą kawę najlepiej wypić dopiero godzinę po przebudzeniu, gdy nasza poranna ilość kortyzolu trochę opadnie
- jak często myć całe ciało, by było to odpowiednie dla naszego zdrowia
- kiedy najlepiej ładować telefon komórkowy i w jaki sposób przebiega ten proces
- jaki rodzaj woni wydziela nasze ciało i od czego to zależy
- jak działa na nas alkohol
Moim zdaniem książka jest ciekawą propozycją, którą poleciłabym zarówno dla nastolatka, który nudzi się na lekcjach chemii w szkole jak i dla nauczyciela tego przedmiotu, by jego lekcje stały się bardziej interesujące. Ja mimo, że już od dawna do szkoły nie chodzę to w tej książce znalazłam sporo ciekawostek i miło spędziłam czas na lekturze.

Książka w bardzo przystępny sposób wyjaśnia zagadnienia chemii, pokazuje, że chemia jest wszędzie, i nie jest taka zła jak większości osób się wydaje.

"Śmierć przy myciu zębów. Chemia dla zabieganych" Mai Thi Nguyen-Kim to książka dla ludzi ciekawych świata chemii, ale nie tylko, bo jest też po prostu dla tych, którzy chcą zgłębiać tajemnice różnych zjawisk. Autorka odpowiada na pytania typu: Dlaczego pobudka budzikiem szkodzi? albo Czy smażąc jajecznicę na śniadanie, wzbogacamy ją o fluor? Te i inne pytania stawia i odpowiada na nie autorka tej właśnie książki. Szczególnie podobał mi się sposób, w jaki napisana jest ta niezwykle interesująca lektura, a mianowicie w bardzo przystępny dla czytelnika, autorka stara się jak najprościej opisać zjawiska, które zachodzą wokół nas. Szczerze mogę polecić tę książkę.

• Popularnonaukowe
  • Chemia
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Śmierć przy myciu zębów. Chemia dla zabieganych