Czarci pył

horror
Manufaktura Słów
2019-07-19
2019-07-19
horror polski horror opowieści grozy coś jak King przemoc psychiczna depresja samobójstwo przemoc w rodzinie rodzina dysfunkcyjna alkoholizm pedofilia w Kościele literatura polska

Czarci pył niszczy życie. Czasem uderzy nieszczęściem, wypadkiem, chorobą, czasem pozbawi człowieka silnej woli, by uległ własnym słabościom co doprowadzić może do tragedii. W książce mamy sześć opowiadań, sześć przykładów działania czarciego pyłu. Norbert ma rodziców alkoholików, czuje się niepotrzebny, porzucony, niekochany, mimo, że stara się być pilnym uczniem. Do czego doprowadzi taka sytuacja w rodzinie ? Kamila i Rafał są ze sobą od 15 lat, wyjechali do Londynu w poszukiwaniu lepszego życia, oboje znaleźli pracę. Nagła choroba zabrała Kamilę. Jak poradzi sobie Rafał z samotnością? Ksiądz Marek od najmłodszych lat czuł powołanie do kapłaństwa. Już jako ksiądz jest pełen wątpliwości, czuje pociąg do dziesięcioletniej dziewczynki, zaprząta ona jego myśli, jest powodem rozterek. Zwycięży wiara czy pożądanie ? Ta książka nie jest łatwą lekturą, nie da się jej przeczytać od deski do deski za jednym podejściem. Czasem budzi współczucie, czasem denerwuje, czasem wręcz czujemy niesmak i obrzydzenie.
Ot, czarci pył osiada na ludzkim losie!

"Czarci Pył" Mariusza Majewskiego to zbiór sześciu opowiadań zaszeregowanych przez niektóre portale książkowe jako horror. Czy słusznie? Moim zdaniem nie. Horror w moim mniemaniu pochodzi od fantastyki i jego nieodzowną częścią są zjawiska nadprzyrodzone. W przypadku filmu już luźniej podchodzę do tego zagadnienia. Czym więc jest ten zbiór opowiadań?

To ciężkie, osnute aurą beznadziejności - historie wyjęte z rzeczywistości - niestety.
Jest tutaj historia chłopca, którego rodzinę trawi bezrobocie i pogłębiający się alkoholizm. Jego jedyną ucieczką od świata jaki serwują mu rodzice jest szkoła, ale i na te pole zaczynają wkraczać macki pogłębiającej się degradacji społecznej. Pojawia się też zarys przeszłości pewnej pary - Rafała i Kamili, których wielką miłość i świetlaną przyszłość przytłoczyła ciężka choroba. Są też ludzie, których esencję życia stanowi stan upojenia alkoholowego i trwają, bo przecież życiem nie można tego nazwać - od weekendu do weekendu. Autor umieścił tu również wezwanie Asmodeusza - demona, upadłego anioła, które stanowi niejako wstęp do najdłuższego opowiadania w tym zbiorze dotyczącego pewnego księdza... księdza pedofila.

Język, którym posługuje się autor jest niezwykle wysublimowany, a w niektórych fragmentach wręcz poetycki. Nie można go nazwać prostym, jednak jest przyjemny i chyba mogę to tak określić - rytmiczny. Styl mimo przygnębiającej i ciężkiej tematyki, często dramatycznej jest naprawdę lekki, autor po prostu potrafi pisać. Mam tu jednak problem z powtórzeniami, które wyłapuję nawet jak pojawiają się tylko raz, a tutaj jest ich wiele. Irytowały mnie ciągłe indagacje i ablucje.

Co do samej treści - to nie jest książka dla wszystkich. Z tyłu okładki jest zdanie mówiące o tym, iż jest to lektura dla odważnych - zgadzam się - ale charakteryzujących się umiejętnością zmierzenia się z przygniatającą częścią życia, która dusi, odbiera poczucie sensu. Wszystkie opowiadania są bardzo przygnębiające, ale najtrudniej czytało mi się to dotyczące księdza. Poznajemy go od najmłodszych lat, które wspomina. Widzimy jak kiełkuje w nim i narasta jedno z największych obliczy zła...

Trudna, ciężka książka - mimo skromnej objętości, której nie polecam wtedy, kiedy czujemy się psychicznie osłabieni. Tytuł idealnie pasuje do tematyki. Zło, które czai się wokół jest jak ten pył, który ciężko z siebie strzepnąć,tak jak ciężko uniknąć głębokich przemyśleń po tej lekturze.

To ciężkie, osnute...

• Fantasy Horror SF
  • MOJA BIBLIOTECZKA • horror
  • Posiadam na półce
  • Chcę

Dodaj cytat z książki Czarci pył