Grypa. Sto lat walki

Okładka książki Grypa. Sto lat walki Jeremy Brown
Okładka książki Grypa. Sto lat walki
Jeremy Brown Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus reportaż
reportaż
Mundus
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2019-09-30
2019-09-30
Joanna Gilewicz

Walka, która nie ma końca

Naukowa, język przystępny.

Naukowa, język przystępny.

Początek bardzo wciągający i zaskakujący. Potem autor wchodzi coraz bardziej w kwestie organizacji ochrony zdrowia w Wlk Brytanii i USA i ta część jest bardziej nużąca. Niemniej jednak autor przedstawia wiele informacji kluczowych dla zrozumienia tego, co dzieje się w czasie pandemii koronawirusa (chociaż książka została napisana kilka lat wcześniej).

Ze wszystkich „chorych” książek, które zgromadziłam na temat chorób zakaźnych, byłam pewna, że „Grypę” powinnam w zaistniałej sytuacji przeczytać jako pierwszą. Okazało się, że i tak, i nie.
Książka została napisana przez lekarza pracującego wiele lat na oddziale ratunkowym w USA, z okazji rocznicy pierwszej udokumentowanej epidemii grypy z 1918 roku – hiszpanki.

Otrzymujemy zatem kilka bardzo ciekawych informacji.

Cofniemy się do roku 1918 by prześledzić pandemię hiszpanki, poszukamy jej strefy zero, która wbrew nazwie nie znajduję się w Hiszpanii. Zerkniemy na rozwój metod leczenia grypy i poszukamy tego, co ją wywołuje – wirusów. Wskrzesimy po latach wirus, który wywołał ową pandemię i sprawdzimy jego podobieństwo z tymi pojawiającymi się później.

Otrzymamy prosty wykład o wirusologii i immunologii oraz przyjrzymy się współczesnym procedurom oznaczania i leczenia epidemii. Poznamy sposoby i wady monitorowania ognisk grypy oraz poszukamy przyczyn jej sezonowości, utrudniającej przygotowywanie szczepionek. Zerkniemy na ekonomię grypy – jak na siebie wzajemnie oddziałują.

Autor widzi dziury systemu (USA),analizując cykliczność występowania i bagatelizowanie grypy, zastanawia się czy wkrótce nie czeka nas powtórka z 1918 roku. Książka powstała w oryginale w 2018 roku, u nas wydana została we wrześniu 2019 roku. Jest przerażająco prorocza.

Jedyną jej wadą jest brak linearności w opisywaniu tematu. Troczę sobie 'skaczemy' z autorem po zagadnieniach. Gdy jest to pierwsza pozycja na temat chorób zakaźnych, to może troczę skołować. Wystarczy, jednak, zaznaczać fragmenty, a na koniec przekartkować jeszcze raz całość, by wszystko się poukładało.

Książkę czytało mi się dobrze, język nie był dla mnie zbyt naukowy, ale nie wszystko było dla nie jasne – kolejna pozycja, która zamykając wiele zagadnień, pootwierała sporo nowych pytań. Temat został potraktowany z perspektywy lekarza, więc dostajemy tu też sporo o specyfice pracy, szczególnie w sezonie grypowym. Przerażające jest to, jak mało wiemy o samej grypie od czasu 1918 roku. Książka jest kopalnią wiedzy i ciekawych spostrzeżeń, ale raczej polecam ją jako kolejną w tym temacie a nie pierwszą.

Jeremy Brown "Grypa"

Nie mam ścisłego umysłu, więc staram się omijać szerokim łukiem wszelkie pozycje, mówiące o chorobach, medycynie itp. Mam jednak naturę uparciucha, i staram się przesuwać „swój horyzont” i od czasu do czasu, poczytać coś takiego. Ale trzeba mieć szczęście do tytułów i zachęcającą recenzję wcześniej.

Udało mi się z taką zapoznać, i to jaka publikacja. O grypie! Zadawałam sama sobie pytanie, czy książka o tej niezwykle znanej chorobie, będzie mnie zastanawiać? Czy coś z niej wyniosę? Czy podołam naukowym terminom? Świeżo po odłożeniu książki Jeremy`ego Browna – wiem, że na pewno tak.

Od pierwszych stron idzie wyczuć, że autor zna się doskonale na medycynie (dla zainteresowanych, jest to profesor nauk medycznych ) i oprowadza nas przez dzieje grypy, z którą ludzkość musi się mierzyć od wielu, wielu lat. Jego prosty język, łopatologiczne opisy – są absolutnie atutem, bowiem dla przeciętnego homo sapiens, będzie to w zupełności wystarczające.

Nie nudzi, nie nuży, ale klarowanie i zrozumiale poznajemy, czym są wirusy, patogeny itd. Ta niezwykle przystępna publikacja prowadzi nas przez meandry różnych śmiertelnych chorób ( w tym bardzo znanej Hiszpanki, która w czasach swojego „panowania” spustoszyła naszą planetę w milionach ofiar śmiertelnych). Znajdziemy tu również informacje o grypie Hong-Kong, ptasiej grypie czy też świńskiej.
Widzimy wydarzenia minionych dekad – skutki poszczególnych epidemii na funkcjonowanie świata, i to jak medycyna – mimo nieustającego postępu nadal nie radzi sobie z grypą. Wiedza naprawdę poraża i jest gorzką refleksją dla człowieka XXI wieku. Może nawet pewnym wyzwaniem?

Jakimś cudem w dobie wszechobecnego Internetu, smartfonów, lotów w kosmos i w tym wszystkim – jednostki ludzkie nadal zapadają na grypę - a niektórzy nawet umierają! Grypa to paskudny chochlik, który umyka rozwijającej się nauce i wiedzy, i po dziś dzień nie ma lekarstwa który jest ją w stanie unieszkodliwić od razu. Straszne, czyż nie?

Śmiało mogę polecić tą lekturę każdemu. Bardzo przystępna dawka wiedzy, która pozwoli zapoznać się z gromem informacji – o których, na co dzień przecież nie myślimy. Dodatkowo, w dobie pandemii koronawirusa – jeszcze bardziej uświadamiamy sobie, iż wirusy nie znikną tak szybko z naszego życia, jeśli w ogóle. W dobie pandemii Covid-19, jest to wręcz pożądany tytuł, który na pewno daje pewien obraz, zwykłemu czytelnikowi. Gorąco polecam, i zachęcam każdego, do zapoznania się z książką Browna.
Moja ocena może być tylko jedna 9/10.

Jeremy Brown "Grypa"

Udało mi się z taką zapoznać, i to jaka publikacja....

Mimo że mamy tu do czynienia ze stricte medycznymi zagadnieniami, książka została napisana w sposób przystępny nawet dla największego laika. W dobie pandemii jej lektura może jednak wywoływać ciarki. Zwłaszcza kiedy uświadomimy sobie, że mimo całego zaawansowania medycyny i technologii, nadal nie jesteśmy w stanie pokonać wirusa, powszechnie błędnie uważanego za całkiem niegroźny.

Cała opinia:

Rozczarowała mnie ta książka. Ciekawa na początku, potem staje się coraz nudniejsza, kiedy autor opisuje aspekty walki z grypą w ostatnim 20-leciu, rozpisując się o różnych instytucjach w USA, próbach prognozowania grypy przez Internet, czy kontrowersjach dotyczących produkcji leków antywirusowych. Wszystko to, niczym hollywoodzkie produkcje filmowe, sprawia wrażenie, że świat sprowadza się do jednego państwa - Stanów Zjednoczonych. Tytuł tej książki powinien brzmieć: Grypa - 20 lat walki w USA (bo wszystko, co było przedtem jest w zasadzie nieistotne i opisane bardzo po łebkach). I ciekawe, co z owymi planami na wypadek pandemii, które rzekomo posiadają USA - jakoś nie było ich widać w trakcie pandemii koronawirusa.

Bardzo ciekawa pozycja dla osób zainteresowanych medycyną, a zwłaszcza tą jedną chorobą zakaźną - grypą. Od setek tysięcy lat wirus grypy jest naszym nieodłącznym utrapieniem, pojawiającym się i znikającym. Uderzającym to silniej, to znów prawie niezauważalnie.

Książka została napisana jako próba odświeżenia nam w pamięci i niejako upamiętnienia pandemii grypy z 1918 roku, zwanej potocznie "hiszpanką" (chociaż jak się okazuje, niekoniecznie z tamtego kraju się wywodzącą). Autor serwuje nam sporo ciekawostek na temat historii tej choroby oraz walki z nią. Pojawiają się także przypuszczenia związane z kolejną wielką pandemią. Niektóre fragmenty książki idealnie obrazują to, co dzieje się w tej chwili na świecie.

Zdecydowanie warta polecenia i ciekawa książka. Mam nadzieję, że autor pokusi się o napisanie podsumowania naszych "starć" z koronawirusem :)

Mniej to reportaż, a bardziej przekrojowa, aspirująca do popularnonaukowego kompendium, opowieść o walce człowieka z grypą. Trochę medycznej teorii (zrozumiałej nawet dla tych, którzy biologię w szkole omijali szeroko),sporo historii i ciekawostek, odniesienia do socjologii, a nawet ekonomii. Fascynująca jest zwłaszcza relacja o próbach stworzenia swoistego rynku prognoz wystąpienia zachorowań na grypę w poszczególnych rejonach na wzór funkcjonowania giełdy papierów wartościowych.
Książka napisana lekko, łatwo i przyjemnie w obliczu tematyki, która ani łatwa ani przyjemna nie jest.

Książka na czas pandemii. Raczej uspokaja niż przeraża. Pokazuje, że pandemia grypy to coś oczywistego w naszych czasach, ale - niestety - nieprzewidywalnego. Jesteśmy bezsilni. Klarowny wykład, napisany przez lekarza, pasjonującego się tematem. Trochę historii, socjologii, polityki, jeszcze więcej medycyny. Najciekawszy wątek. Wpływ lobby farmaceutycznego na rządy. To zagrożenie o wiele bardziej mnie niepokoi niż sama pandemia.

Następna pandemia wybuchła... w epoce mediów społecznościowych i wiadomości przekazywanych dwadzieścia cztery godziny na dobę... Teraz jednak były regularnie przygotowywane plany na wypadek zagrożenia i istniała ściślejsza współpraca pomiędzy federalnymi, państwowymi oraz lokalnymi instytucjami służby zdrowia. Życie się zmieniło. A poza tym był Twitter. – Fragment z książki “Grypa. Sto lat walki”, czy nie wydaje się, że w miejsce wielokropka moglibyśmy wpisać dzisiejszą datę? - cała treść recenzji https://www.rodm-krakow.pl/index.php/biblioteka/publikacje/481-niewidoczny-wrog-recenzja-ksiazki-grypa-sto-lat-walki

• Medycyna
  • Popularnonaukowe