Hirszfeldowie. Zrozumieć krew

Okładka książki Hirszfeldowie. Zrozumieć krew Urszula Glensk
Okładka książki Hirszfeldowie. Zrozumieć krew
Urszula Glensk Wydawnictwo: Universitas biografia, autobiografia, pamiętnik
Universitas
2019-10-23
2019-10-23
Ludwik Hirszfeld Hanna Hirszfeld krew

Okładka książki Opowieści przesiane. O medycynie ze Zbigniewem Rudkowskim rozmawia Urszula Glensk Urszula Glensk, Zbigniew Rudkowski
Opowieści prze... Urszula Glensk, Zbi...
Okładka książki Jak zostać pisarzem. Podręcznik dla przyszłych autorów Urszula Glensk, Marcin Hamkało, Karol Maliszewski, Leszek Pułka, Paweł Urbaniak, Andrzej Zawada
Jak zostać pis... Urszula Glensk, Mar...
Okładka książki Nowe Książki nr 4 /2019 Magdalena Fikus, Urszula Glensk, Jan Gondowicz, Redakcja miesięcznika Nowe Książki, Krystyna Zabawa
Nowe Książki n... Magdalena Fikus, Ur...

Rewelacyjna biografia Hanny i Ludwika Hirszfeldów, dopracowana, z ogromną ilością źródeł i cytatów. Opowiada o pracy polskich naukowców pochodzenia żydowskiego, którzy pomimo kształcenia się na czołowych europejskich uczelniach i znajomości kilku języków wybrali Polskę i słono za to zapłacili. Ich pochodzenie okazało się ważniejsze od dorobku naukowego. Przeszli przez getto warszawskie, a i po wojnie niedługo zaznali spokoju. Książka jest też świetnym opisem sytuacji Polaków żydowskiego pochodzenia w XX wieku, szczegółowym, momentami drastycznym (szczególnie dotyczy to opisu sytuacji w getcie). Jest też zapisem postępu jaki dokonał się w medycynie, opisem odkrywania grup krwi i ich znaczenia, rozwoju transfuzji. Pokazuje pełnych pasji ludzi, którzy dla nauki nie wahali się ryzykować życia i zdrowia m.in. udając się w czasie I wojny światowej jako ochotnicy do ogarniętego epidemią duru plamistego serbskiego Valijewa.

Książka w interesujący sposób przedstawia losy rodziny lekarskiej. Ta historia w sposób dobitny uzmysławia mi jak ważni byli dla naszego kraju obywatele Polscy żydowskiego pochodzenia. W jakim miejscu byłaby teraz Polska gdyby hitlerowcy nie wymordowali niemal całej ludności żydowskiej?

Wartościowa, dla zainteresowanych nauką, a szczególnie medycyną, historią i człowieczym losem wplątanym w historię. Przybliża biografię dwojga wybitnych polskich naukowców Ludwika i Hanny Hirszfeldów.

Bardzo ciekawa książka o Polakach trochę mniej znanych (przynajmniej dla mnie),ale bardzo intersująca historia ich życia zarówno prywatnego jak i zawodowego.

Książka o ludziach, którzy kochali naukę równie mocno jak swoich pacjentów. Ich piękna historia przeplatana tragizmem II wojny światowej, ukazuje etos pracy, którym wszyscy powinniśmy się kierować. Autorka, niestety, bardzo mocno uwydatnia swoje poglądy polityczne.

Świetnie opracowana biografia ! To była czysta przyjemność móc się zanurzyć w relacji Urszuli Glensk dotyczącej życia Hirszfeldów. BrAwO !

Wspaniała! Pasjonująca historia Wielkich Ludzi w tragicznych czasach i gorzka lekcja historii dla nas wszystkich..

Biografia ludzi, których mogę nazwać moimi autorytetami. Inteligencja, mądrość, dobro, otwartość na świat i ludzi, pasja...taki humanizm mnie kręci 😊
Napisane przystępnie,konkretnie, ale lekko.

Napisane przystępnie,konkretnie, ale lekko.

Z przyjemnością przeczytałam książkę Urszuli Glensk o Hirszfeldach. Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem. Czyta się ją lekko, mimo, że Autorka nie pomija żadnego z aspektów życia zawodowego i prywatnego.
Przez lata dużo popularniejszą postacią był Ludwik, podczas gdy o Hannie mówiono niewiele. Autorka biografię małżonków prowadzi równolegle, oboje są równorzędnymi bohaterami tej książki – ich życiorysy przeplatały się ze sobą od wczesnej młodości. Urszula Glensk dotarła do rodzinnych archiwów i jej wnikliwość w badaniu losów Hanny i Ludwika jest wielką zaletą tej książki. Dużo w niej zdjęć, niejednokrotnie publikowanych po raz pierwszy. Zdecydowanie polecam!

Tak ciekawe, ważne i trudne życie Hirszfeldów otulone lekkim piórem autorki pozwala gładko przejść przez ich biografię. Polecam.

• Biografia
  • Biografie