Porządek dyskursu

Okładka książki Porządek dyskursu
Michel Foucault Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Minerwa. Biblioteka Filozofii i Historii Filozofii filozofia, etyka
56 str. 56 min.
56 min.
Michał Kozłowski
dyskurs strukturalizm retoryka

więcej Więcej

Książka "gwiazdy" lewicowej myśli filozoficznej, majacej na celu racjonalizować wszelkie ideologiczne urojenia obecnych lewaków.
Autor był molestowany, a sam popierał pedofilię. Był gejem i umarł na AIDS.
Kwintesencja idei "tolerancyjnych".

Foucault przedstawił w niej treści bardzo ogólnie i syntetycznie. Jeśli ktoś nie zna żargonu jego filozofii (definicji pojęć takich jak dyscyplina, instytucja, dyskurs) to może to uznać za bełkot w ładnym opakowaniu słowno-stylistycznym.
Plusem na pewno jest to, że Foucault płynnie przechodzi od jednego zagadnienia do drugiego, mówi o wielu podziałach (funkcji, pojęć...

Lektura ze względu na swoją małą objętość mocno znaczeniowo skondensowana. Przyjemne aby pobudzić się do myślenia wieczorem.

Wynotowałam więcej niż niejednego tomiska, a dość krótka książka...
Polecam, szczególnie doktorantom, którzy zaczynają drogę z mówieniem i pisaniem naukowym.

2062

• 2018