Burzliwa młodość Hitlera

Bellona
2019-05-23
2019-05-23
Maciej Antosiewicz

Nie ma osoby na świecie, która nie słyszała o Adolfie Hitlerze. Bibliografia na jego temat z pewnością będzie długa. Bob Carruthers w swojej książce skupił się wyłącznie na młodości Fuhrera. Z pozycji czytelnik dowiaduje się w jaki sposób przeżył swoją młodość, o jego stosunkach z rodzicami, a przede wszystkim w jaki sposób ewoluowały jego poglądy. Bardzo ciekawa pozycja, dzięki której troszeczkę łatwiej zrozumieć, dlaczego Hitler stał się jednym z największych zbrodniarzy w historii świata.

Książka przedstawia życie Adolfa Hitlera od jego narodzin w 1889 do puczu monachijskiego w 1923. Poznajemy wiec jego dzieciństwo, okres dorastania, lata spędzone w Wiedniu i w Monachium oraz służbę w wojsku.

O samym Hitlerze nie miałam okazji czytać zbyt wiele książek, czy oglądać filmów. Znałam więc jego historię dość pobieżnie i książka ta przybliżyła mi jego obraz i pozwoliła częściowo zrozumieć jak ktoś taki mógł przekonać cały naród do rozpętania kolejnej wojny i masowego ludobójstwa. Hitler nie był wybitnym człowiekiem. Nie radził sobie dobrze w szkole, nie potrafił nawiązywać znajomości. Kiedy przyjechał do Wiednia jego marzenia o byciu artystą zostały zniszczone i to z jego własnej woli - uważał, że jest tak dobry, że nie musi ćwiczyć. Jego nieporadność życiowa była doskonale widoczna w tym, że przez dość długi okres czasu był bezdomnym w Wiedniu. W czasie służby wojskowej przedstawiony został jako dobry żołnierz ale nikt wybitny. Przez całą wojnę pozostał szeregowym. Dostał jedynie awans na stanowisko gefrajtra ale autor opisuje, że w tamtych czasach nie było jednoznacznego odpowiednika tej rangi w innych wojskach i można przyjąć, że gefrajter to starszy szeregowy ale zdania są podzielone. Jedyne co Hitler na prawdę potrafił to przemawiać i tworzyć propagandę. Dzięki tym umiejętnościom jego partia NSDAP zyskała duże poparcie wśród Niemców. Trzeba jednak pamiętać, że trafił na podatny grunt. Niemcy po Wielkiej Wojnie były w rozsypce gospodarczej, a spora część obywateli była niezadowolona z postanowień wersalskich oraz utworzenia republiki weimarskiej. W takim momencie nie można się dziwić, że poszli oni za Hitlerem, który obiecywał rozprawienie się z "zbrodniarzami listopadowymi" i poprowadzenie Niemiec w nową złotą erę. Warto jednak dodać, że to nie tylko jego talent krasomówczy przyczynił się do odniesienia sukcesu. NSDAP była brutalna i na przemoc odpowiadała przemocą, a niejednokrotnie sama ją inicjowała.

W moim odczuciu nie jest to w pełni obszerna pozycja z której można dowiedzieć się wszystkiego o Hitlerze w latach 1889-1923. Jest to jednak dobra pozycja na początek. Informacje i wydarzenia przedstawione są w łatwo przystępny sposób, autor stara się też dużo wyjaśnić oraz opisać kontekst historyczny. W dużej mierze książka jest cytatami z Mein Kampf i książek wydanych przez osoby, które znały Hitlera. Mam też w planach przeczytać obie książki z serii Oblicza zła, które traktują o Hitlerze i podejrzewam, że wyciągnę z nich dużo więcej. Polecam jednak tę książkę każdemu, kto jeszcze nie wie zbyt wiele o Hitlerze, ponieważ obawiam się, że osoby, które już przeczytały inne książki na jego temat mogą nie znaleźć w tej książce nic ciekawego.

Miałam jednak wrażenie, że autor starał się czasami tłumaczyć i usprawiedliwiać Hitlera. Nie wiem, może tak mi się tylko wydawało ale kompletnie mi to nie pasowało. Jakakolwiek próba usprawiedliwienia Hitlera jest śmieszna - nawet jeśli miał on jakieś dobre cechy i momenty w swoim życiu to wszystko to ginie w morzu jego zła.

Książka świetna. Opowiada o życiu Hitlera od wczesnego dzieciństwa, aż do wyjścia z więzienia po nieudanym Puczu Monachijskim. Pisana w oparciu o kilka wiarygodnych źródeł i wspomnień naocznych świadków tamtych czasów. Obala wiele mitów i stawia jednego z najbardziej znanych ludzi w historii świata w trochę innym świetle. Ogólnie polecam czytać w ciszy i skupieniu, bo trzeba się zaczytać przez kilka akapitów, żeby bardzo dobrze szło.

Unikatowe, szczegółowe opisy przebiegu służby wojskowej Hitlera czy puczu Monachijskiego - kwestie załatwiane w innych książkach jednym czy kilkoma zdaniami, tutaj opisane krok po kroku, co pozwala lepiej "poczuć" klimat epoki. Niezwykle ciekawa pozycja!

Ben Carruthers nie miał u mnie łatwego startu z książką o młodości Hitlera. Czytałem już na ten temat pozycję genialną („Wiedeń Hitlera”),w miarę świeżo też jestem po monografii Volkera Ullricha którą również oceniam bardzo dobrze - poprzeczka wisi więc u mnie bardzo wysoko. No i przeskoczona nie została.

Książka omawia życiorys Hitlera do momentu wyjścia z twierdzy Landsberg, a jej ogólnym tematem ma być to, jak ta jego młodość stopniowo nasączała się umiłowaniem przemocy, co ostatecznie ukształtowało jego późniejszą postawę. No cóż, jeśli tak, to zakres chronologiczny „Burzliwej młodości Hitlera” nie został chyba dobrze przemyślany, bo ciężko mi uznać trzydzieści pięć lat za wiek formatywny. Ale to w sumie drobiazg, bo książka ma większe wady. Oto kilka z nich.

Ben Carruthers jest zdecydowanie za mało krytyczny wobec wspomnień Hitlera zawartych w „Mein Kampf”. Owszem, zgadzam się z tym, że to ważna książka i warto się z nią zapoznać, ale... nie w celu poznania życiorysu Furhera! Przecież to jest tendencyjny manifest polityczny, gdzie Hitler kreuje swoją przeszłość w taki sposób, by pasowała do prezentowanych tam fantasmagorii. Niestety, Carruthers zdaje się tego nie dostrzegać i przyjmuje bez komentarza wynurzenia Hitlera o tym na przykład, że już w Wiedniu stał się zaciekłym antysemitą (o tym, że Adolf współpracował wtedy finansowo z Żydami sprzedającymi jego akwarele w tej książce nie przeczytamy). Są takie momenty w „Burzliwej młodości...”, gdzie tekst jest niemal streszczeniem „Mein Kampf”, szczególnie w najsłabszej moim zdaniem, ostatniej części, gdzie autor opisuje lata powojenne.

W ogóle mam szczególny problem właśnie z ostatnimi rozdziałami „Burzliwej młodości...”. Wdziera się tam chaos, przemieszanie skrótowości i rozwlekłości narracji, ogromnych cytaty z tekstów źródłowych które często niewiele wnoszą do narracji i zaskakującej lakoniczności w sprawach istotnych (o pierwszym, mało w sumie znanym miesięcznym uwięzieniu Hitlera z 1922 roku znajdziemy tu... jeden akapit). Generalnie ta część książki wydaje się być ulepiona z kilku innych, mniejszych tekstów którymi autor postanowił uzupełnić w miarę udaną część wcześniejszą. Zadziwiająco wygląda tu ostatnia strona, gdzie narracja przerwana zostaje kilkuzdaniowym morałem o tym, jak to się nikt na Hitlerze nie poznał. To naprawdę wygląda dość słabo.

Dałem pięć gwiazdek a nie dwie ze względu na część środkową, „wojenną”. Ta jest napisana sprawnie, ciekawie, z uszczegółowieniami tam, gdzie jest to potrzebne. Ze względu na to nie zamierzam jakoś szczególnie odradzać tej lektury... najlepiej byłoby jednak ją zakończyć w momencie, gdy zszokowany Hitler dowiaduje się o niemieckiej kapitulacji. Ciąg dalszy doczepiony jest na siłę.

Książka omawia życiorys Hitlera do momentu wyjścia z twierdzy...

Zachęcam do przeczytania recenzji:

Zachęcam do przeczytania recenzji:

Początek bardzo ciekawy, później akcja trochę zwolniła. Szkoda, że to nie jest pełna biografia, kończy się w zasadzie zanim wszysko się zaczęło, tj. zanim Hitler doszedł do władzy.

• Biografie
  • W mojej biblioteczce