Aniela

Cykl: Matki i córki (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
literatura polska
Asiek

Poruszająca opowieść o ludzkich losach. Aniela miała trudne dzieciństwo i nie zaznała wiele miłości. Gdy spotyka Adama, decyduje się związać z nim swoją przyszłość. Razem próbują ułożyć życie swojej rodziny w trudnych, wojennych czasach. Gdy życie stawia przed Anielą kolejne wyzwania, kobieta zmuszona jest znaleźć w sobie siłę, która pozwoli jej pokonać przeszkody i przezwyciężyć wszystkie...

Poruszająca opowieść o ludzkich losach.

Aniela miała trudne dzieciństwo i nie zaznała wiele miłości. Gdy spotyka Adama, decyduje się związać z nim swoją przyszłość. Razem próbują ułożyć życie swojej rodziny w trudnych, wojennych czasach. Gdy życie stawia przed Anielą kolejne wyzwania, kobieta zmuszona jest znaleźć w sobie siłę, która pozwoli jej pokonać przeszkody i przezwyciężyć wszystkie problemy.

Miłość i nienawiść, życie i śmierć, rozpacz i siła. Małe radości i lęk o przyszłość rodziny. To wszystko składa się na poruszającą sagę rodzinną „Matki i córki” Izabeli Krasińskiej.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/ksiazki/matki-i-corki-aniela/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/ksiazki/matki-i-corki-aniela/

Kobiece_ksztalty | 2019-09-08
Przeczytana: 26 sierpnia 2019

Aniela główna bohaterka powieści Izabeli Kraińskiej Aniela. Matki i córki od samego początku miała pod górkę, dziewczyna miała bardzo trudne dzieciństwo i nie było jej w nim dane zaznać wielu radosnych i szczęśliwych dni. Aniela była córką Franciszki, która pracowała na dworze dziedzica. Dziewczyna jako nieślubne dziecko dziedzica w wieku pięciu lat została odebrana matce i oddana do bezdzietnego małżeństwa Józefiny i Władysława Wawrzyńców. W ich domu nie było miłość, liczyła się tylko ciężka praca na polu. Józefina jako przyrodnia matka była dla niej bardzo oschła i nie okazywała uczuć, cały czas kazała dziewczynce ciężko pracować. Aniela bardzo tęskni za mamą, która ją oddała..

Pewnego dnia dziewczyna spotyka Adama, z którym postanawia związać swoją przyszłość. Szybko wychodzi za mąż i jak to zazwyczaj bywa rodzi mężowi dzieci. Los jednak dalej nie oszczędza Anieli i cały czas rzuca jej kłody pod nogi i trudności, które dziewczyna chcąc nie chcąc musi pokonać stawiając czoło...

Hanna | 2019-09-05

"Dziewczyna zapłakała gorzko. Dlaczego jej życie było takie ciężkie? Od początku spotykało ja tylko to, co najgorsze. Ilekroć wydawało jej się, ze zdoła zaznać choć trochę szczęścia, los kpił z niej, zsyłając na nią kolejną tragedię. Czy już zawsze miało tak być?

Tytułowa Aniela miała bardzo trudne i smutne dzieciństwo. Niestety nie było jej dane zaznać miłości, radości i dziecięcej beztroski. Gdy miała zaledwie pięć lat została odebrana matce i oddana na służbę do zupełnie obcych ludzi. Aniela musiała szybko dorosnąć, jednak nie traciła nadziei na to, że szczęście kiedyś się do niej uśmiechnie. Gdy na swojej drodze spotkała Adama, postanowiła, że to właśnie z nim spędzić swoją przyszłość. Czy to był dobry wybór? Wspólnie próbują żyć w trudnych, wojennych czasach. Czy Aniela zapewni szczęśliwą przyszłość sobie i swojej rodzinie? Jak potoczą się jej dalsze losy w okrutnej rzeczywistości?

"Aniela" stanowi pierwszy tom cyklu "Matki i córki". To powieść wypełniona smutkiem,...

Kasia | 2019-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2019

Aniela od najmłodszych lat nie wiedziała, czym tak naprawdę jest radość, zabawa i miłość. Odebrana matce i oddana na służbę do zupełnie obcych ludzi bardzo szybko musiała stać się dorosłą. Przez wiele lat wierzyła, że przyjdzie czas, kiedy i ona również będzie szczęśliwa i kochana. Poznany Adam miał być dla niej właśnie tym szczęściem, lecz czy tak rzeczywiście było?

"Już wkrótce miała się przekonać, że życie napisało dla niej inny scenariusz, a szczęście, które ją spotkało, jest ulotne i nietrwałe niczym nitki babiego lata."

Autorka Izabela M. Krasińska po raz kolejny mnie zaskoczyła i to oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wcześniejsze powieści autorki, czyli cykl: Pod skrzydłami miłości oraz Najlepsza przyjaciółka bardzo miło wspominam. Lecz to powieść "Aniela" spowodowała, że podczas lektury moje serce pękło milion razy.

Historia głównej bohaterki Anieli była przepełniona w dużej mierze bólem, smutkiem i strachem i jest przykładem tego, że życie niektórych ludzi...

Anna | 2019-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2019

„Aniela” to pierwsza część serii „Matki i córki” Izabeli M.Krasińskiej.
W jednym z wywiadów autorka powiedziała, że to najważniejsza z jej dotychczasowych książek. Z pewnością zupełnie inna od poprzednich. Przede wszystkim fabuła w większości toczy się w dawnych czasach na wsi. Bohaterowie to prości ludzie. Takim językiem też się posługują. Dzięki temu powieść zyskuje. Wiejska gwara czyni ją wiarygodną.
Tytułowa bohaterka jest córką dziedzica z nieprawego łoża. Franciszka, jej matka była praczką, później służącą we dworze. Gdy została garderobianą żony dziedzica ten ją zniewolił jak wiele innych kobiet pracujących u niego. Nie pozwolił jej zatrzymać córki przy sobie. Franciszka oddała pięcioletnią Anielę na służbę do całkiem obcych ludzi. Józefina i Władysław Wawrzyńcowie byli zamożnymi gospodarzami. Choć bardzo pragnęli potomstwa nie mieli jednak dzieci. Józefina była kobietą oschłą i wybuchową. Traktowała Anielę jak prawdziwą służącą. Przez wszystkie lata pobytu u nich...

Katarzyna | 2019-07-29

Pierwszy tom serii „matki, i córki”
Nie jest to miła, lekka, wesoła, przyjemna lektura, lecz opowieść o braku miłości, bólu, tęsknocie, cierpieniu, wojnie i dramatach życiowych.
Napisana w dość oryginalny sposób, prowincjonalny język dodaje jej klimatu i charakteru.
Los nie był łaskawy dla Anieli od samego początku, była ona dzieckiem z gwałtu.. ciężkie dzieciństwo, trudne czasy oraz niechęć ze strony ojca spowodowały, że już jako kilkuletnia dziewczynka Aniela zostaje rozdzielona ze swoją rodzicielką i musi podjąć pracę. Nowa gospodyni nie oszczędzała małoletniej, wyzywała, biła a nawet nie dawała jeść.
Jej marzeniem było stworzyć kochającą się rodzine, być szczęśliwą i kochaną. Myślała iż z Adamem będzie miała dobrą przyszłość. Niestety życie stawia przed nią kolejne wyzwania i rzuca kłody pod nogi. Kobieta musi znaleźć w sobie siłę, by pokonywać coraz to nowsze problemy i przeszkody.
Czy Aniela będzie szczęśliwa ? Jak potoczą się jej losy w tak ciężkich, drastycznych czasach?

Aellirenn | 2019-07-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 21 lipca 2019

Dziewczyny na Instagramie tak reklamowały tę książkę, że złapałam w ciemno. Dodatkowo było to pierwsze moje spotkanie z Izabelą Krasińską, więc zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Szczerze mówiąc myślałam, że spędzę wieczór przy lekkiej, typowo kobiecej lekturze, a tu niespodzianka. Kolokwialnie mówiąc opadła mi kopara. Fascynują mnie takie książki, gdzie jakby nie ma początku ani końca, w których nie chodzi o jakieś konkretne zdarzenie czy intrygę, a o pokazanie czyjejś historii. Tak po prostu. Fascynują mnie, bo przecież nie muszę rozwikłać żadnej zagadki, nie czekam na jakieś specjalne zakończenie, a jednak czytam jakby świat nie istniał. Tak właśnie było i teraz.
Powiedzieć, że życie Anieli było trudne, to jak powiedzieć, że -40’C to niewielki chłodek. Przez wszystkie strony towarzyszyła mi jedna myśl: jak dużo potrafi znieść człowiek? I mimo że unikam ostatnio takich trudnych tematów, to nie żałuję, że poznałam Anielę. To była naprawdę dobra książka. Autorka...

Kate1404 | 2019-07-22
Przeczytana: 14 lipca 2019

Ile jest w stanie znieść zła mała dziewczynka, a potem kobieta? Takie pytanie zadawałam sobie wiele razy podczas lektury tej książki.

Aniela, jako nieślubne dziecko dziedzica, w wieku 5 lat zostaje oddana na służbę na wieś do państwa Wawrzyńców. Niestety jej dzieciństwo jest bardzo ciężkie i trudne, dziewczynka od małego musi bardzo ciężko pracować, gospodyni jej jest zawsze dla niej oschła i bardzo surowa, a Aniela tęskni za mamą, która ją oddała... Z roku na rok Aniela coraz mniej myśli o matce, której nie widuje. Autorka opisuje dzieciństwo i młode lata dziewczyny, jesteśmy razem z nią jak się zakochuje, jak wychodzi za mąż (dokładny opis jak to kiedyś wyglądało), jak rodziły się dzieci i co się działo dalej. Niestety takiego losu jakie miały kobiety kiedyś żadna z nas by nie chciała.

Moim skromnym zdaniem nie jest to książka dla każdego. Jest to niezwykle mocna i dosadnie opisana historia, momentami bardzo brutalna. Z jednej strony nie miałam czasami już siły czytać, bo...

"Aniela" Izabeli M.Krasińskiej to pierwszy tom serii "Matki i córki" który mam przyjemność objąć patronatem medialnym. Książka jest niesamowitą, niezwykle klimatyczną powieścią, która sama się czyta. Opowieść o braku miłości, tęsknocie, cierpieniu, bólu, trudnym losie, dramatach, wojnie. Jak wiecie, jestem wielką fanką sagi "Stulecie Winnych" i właśnie znalazłam dla niej doskonałą alternatywę, a jest nią właśnie saga rodzinna "Matki i córki". Tak jak przy "Winnych", nie mogłam się od niej oderwać, póki nie skończyłam. Aniela mieszka w Tęczowie, lecz mieszkanie w nim wcale nie jest takie kolorowe jak tęcza. Rzeczywistość jest okrutna. Los nie oszczędzał tytułowej bohaterki. Oddana w dzieciństwie na służbę, nie zaznała miłości macierzyńskiej. Gdy na swej drodze spotyka Adama, ma nadzieję, że jej życie się odmieni. Niestety, jej życie naznaczone jest łzami i cierpieniem, wciąż musi pokonywać przeciwności losu. Czy Aniela zazna szczęścia? Jak potoczą się jej losy?

"Ech, młodość,...

NIEnaczytana | 2019-07-16

"Wieś rządziła się swoimi prawami i nie znała litości dla odmieńców. Kobieta, która nie mogła mieć dzieci, stawała się bezwartościowa. Jej łono było jałowe, niezdolne do wydania na świat potomka. Dla mieszkańców wsi był to znak, że popełniła jakiś straszny czyn i dlatego nie może zajść w ciążę. Podobnie myślano o bezpłodnym mężczyźnie. Bo cóż to za gospodarz, który posiadał majątek, ale nie miał go komu przekazać?"

"Aniela" to nowe oblicze Izabeli M. Krasińskiej. Przynajmniej tak mi się wydaje. Czy równie atrakcyjne jak poprzednie?

Aniela miała trudne dzieciństwo i nie zaznała wiele miłości. Tuż przed wybuchem wojny spotyka Adama, z którym decyduje się związać swoją przyszłość. Razem próbują ułożyć życie swojej rodziny w trudnych czasach. Gdy życie stawia przed Anielą kolejne wyzwania, kobieta zmuszona jest znaleźć w sobie siłę, która pozwoli jej pokonać przeszkody i przezwyciężyć wszystkie problemy. Czy Aniela zapewni szczęśliwą przyszłość sobie i swojej rodzinie? Jak potoczą...

CZYTAMITU | 2019-07-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Patronat
Przeczytana: 14 lipca 2019

Sięgając po nową książkę liczymy, że nas zachwyci, a poświęcony dla niej czas nie będzie zmarnowany. Poznając twórczość nieznanego do tej pory autora czy autorki, mamy nadzieję, że zachwyci nas czymś nowym, innym niż nasi sprawdzeni ulubieńcy. Zapewne każdy z nas tak ma.
Książek i stylu Izabeli Krasińskiej do tej pory nie znałam. Jednakże, autorka wydała nową powieść z cyklu ,,Matki i córki", zaintrygowana opisem i czasem akcji, który toczy się w trakcie wojny, wiedziałam, że muszę ją przeczytać.
Od pierwszych stron zostałam porwana do wioski Tęczów, gdzie przedwojenne życie na wsi diametralnie różni się od tego jak to dzisiaj wygląda. Wieś kojarzy się nam z sielanką, naturą, ciszą i odpoczynkiem. Jednak kiedyś liczyła się tylko praca, aby mieć co jeść i jakoś żyć, a wyższe uczucia jak miłość schodziły na dalszy plan.
Główna bohaterka przeżyła wiele bolesnych chwil, musiała od urodzenia mierzyć się z piętnem jakie zgotował jej los. Jej dzieciństwo to istna walka o przetrwanie....